قدرت نمایی آمریکا برای چین/آمریکا به تایوان کمک نظامی می کند

کدخبر: ۶۵۱۶۳۸
اقتصادنیوز: آژانس همکاری امنیت دفاعی پنتاگون (DSCA) اعلام کرد که وزارت امور خارجه آمریکا فروش قطعات یدکی و تعمیری هواپیماهای جنگنده (F-۱۶) به چین تایپه (تایوان) به ارزش ۸۰ میلیون دلار را تایید کرده است.
قدرت نمایی آمریکا برای چین/آمریکا به تایوان کمک نظامی می کند

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، آژانس همکاری امنیتی دفاعی وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) روز چهارشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که این فروش به «بهبود امنیت دریافت‌کننده [تایوان] و کمک به حفظ ثبات سیاسی، تعادل نظامی و پیشرفت اقتصادی در منطقه کمک می‌کند.»

خبر مرتبط
گرای وزیر دفاع چین به آمریکا/ پکن با قاطعیت و قدرت از استقلال تایوان جلوگیری می‌کند

اقتصادنیوز، وزیر دفاع چین گفت:ارتش آزادیخواه خلق چین همواره در دفاع از اتحاد سرزمین مادری نیرویی قدرتمند و فناناپذیر بوده است و در جلوگیری از استقلال تایوان و ناکام کردن تلاش‌هایش، قاطع و قدرتمند بوده است.

در همین حال، وزارت دفاع چین تایپه از ایالات متحده تشکر و اعلام کرد که این فروش به نیازهای رزمی و دفاعی نیروی هوایی این کشور کمک می‌کند.

این وزارتخانه در ادامه تصریح کرد که فروش در ماه ژوئیه (تیر/مرداد) نهایی خواهد شد.

وزیر دفاع تایوان روز پنجشنبه در پارلمان این کشور در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت که تایوان باید قابلیت‌های دفاع شخصی خود را تقویت کند تا بخشی از «بازدارندگی موثر» در راهبرد ایالات متحده برای اقیانوس هند و آرام باشد.

بر اساس این گزارش، چین بارها از ایالات متحده، مهمترین تامین‌کننده تسلیحات تایوان، خواسته است تا فروش تسلیحات به این جزیره که تحت مالکیت سرزمین مادی خودش (چین) هست را متوقف کند.

به نوشته رویترز، وزارت دفاع چین بلافاصله به درخواست برای اظهار نظر پاسخی نداده است.

به گزارش ایرنا، روابط بین تنگه‌ای تحت حاکمیت حزب دموکراتیک ترقی خواه در تایوان از سال ۲۰۱۶ بدتر شده است و پکن از مذاکرات با دولت استقلال طلب تایوان اجتناب کرده است.

چین، جزیره تایوان را بخشی از قلمرو خود می‌داند. دو طرف از زمان جدایی در سال ۱۹۴۹ به دلیل جنگ داخلی، با عقب نشینی دولت وقت چین، جداگانه اداره می‌شوند.

آمریکا به رغم آنکه می‌گوید به اصل چین واحد پایبند است اما در عمل با انجام اقداماتی بی‌پروا و ترویج تعامل رسمی با تایوان، در حال توسعه روابط خود با این جزیره است.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی