وزارت جهاد کشاورزی زیر ذره‌بین مجلس/ انتقاد تند نمایندگان از واردات مازاد برنج

کدخبر: ۶۵۲۷۳۷
اقتصادنیوز: تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی بر لزوم توجه به وضعیت برنج‌کاران و جلوگیری از واردات مازاد برنج تاکید کرده و خواستار قیمت‌گذاری محصولات کشاورزی و پرداخت به موقع مطالبات کشاورزان شدند.
وزارت جهاد کشاورزی زیر ذره‌بین مجلس/ انتقاد تند نمایندگان از واردات مازاد برنج

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا،  محمد سبزی نماینده ساوه در جلسه علنی امروز و در جریان بررسی گزارش وزیر جهاد کشاورزی در مورد نحوه اجرای قانون خرید تضمینی محصولات اساسی کشاورزی اظهار کرد: وقتی گندمکاران بدهی هایشان را به موقع پرداخت ‌نمی کنند، از آن ها جریمه می‌گیرند، اما چرا این اتفاق درباره وزارت جهاد کشاورزی رخ نمی‌دهد که جریمه تاخیر و پرداخت مطالباتش را بدهد.

سبزی: توزیع کود بی‌نظم است

وی با بیان این‌که توزیع کود بی‌نظم است، اظهار کرد: کشاورزان متضرر شده و تسهیلات حمایتی به آنها داده نشده که در اثر خشکسالی با مشکل مواجه شده‌اند.

سبزی از عملکرد وزارت جهاد کشاورزی در مدیریت بازار مرغ قدردانی کرد و خواستار مدیریت درست بازار گوشت شد.

نجفی: محصولات کشاورزی قیمت‌گذاری شود

خبر مرتبط
برنامه جلسات علنی مجلس اعلام شد

اقتصادنیوز :سخنگوی هیات رئیسه مجلس گفت: جلسات علنی مجلس هفته آینده در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه برگزار می شود.

ابراهیم نجفی نماینده آستانه اشرفیه در مجلس شورای اسلامی گفت: خودکفایی و افزایش تولیدات محصولات کشاورزی در قانون اساسی آمده است و مجلس یازدهم هم اصلاح قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی را تصویب کرد لذا وزارت جهاد کشاورزی موظف به قیمت گذاری محصولات سه ماه قبل از فصل زراعی است. سوال این است که چرا این اتفاق رخ نمی‌دهد؟

وی با تاکید بر لزوم قیمت گذاری درست محصولات کشاورزی اظهار کرد که باید بر موضوع سموم باقی‌مانده در محصولات کشاورزی نظارت شود.

باقری: آب و برق کشاورزی تامین شود

محمد باقری نماینده بناب در مجلس شورای اسلامی گفت که باید وزارت جهاد کشاورزی اهتمامی برای تامین آب و برق کشاورزان داشته باشد.

وی با بیان این‌که برنامه‌ای برای صادرات محصولات کشاورزی وجود داشته باشد، گفت: قطع صادرات محصولات کشاورزی درست نیست.

خبر مرتبط
فوری/ این نماینده زن مجلس سابق هم از انتخابات ریاست جمهوری کنار کشید

اقتصادنیوز: زهره الهیان نماینده سابق مجلس و داوطلب انتخابات ریاست جمهوری از این رقابت‌ انصراف داد.

لاهوتی: واردات مازاد برنج توجیهی ندارد

مهرداد لاهوتی نماینده لنگرود در مجلس شورای اسلامی گفت: نیاز مصرفی داخل کشور دو میلیون و ۸۰۰ هزار تن برنج است و میزان تولید برنج به دو میلیون و ۴۰۰ هزار تن می‌رسد لذا حداکثر میزان واردات برنج یک میلیون تن است و بیشتر از آن هیچ توجیهی ندارد.

وی با بیان این‌که تولید برنج برای کشاورزان به صرفه نیست، اظهار کرد: در این شرایط شاهد مشکلاتی برای شالیکاران هم هستیم که از جمله آن قطع برق چاه‌های کشاورزی است.

سلیمی: چرا قیمت خرید برنج ۳۰ درصد کاهش پیدا کرده است

علیرضا سلیمی نماینده محلات در مجلس شورای اسلامی اجرای طرح کشت قراردادی و خرید توافقی را از جمله اقدامات خوب وزارت جهاد کشاورزی برشمرد و گفت: چرا امسال قیمت خرید برنج ۳۰ درصد کاهش پیدا کرده و از طرفی دیگر شاهد واردات بیش از یک میلیون تن برنج مازاد هستیم.

وی تاکید کرد که باید دولت از گندمکاران حمایت کند و بحث فروش محصولات به واسطه‌ها را تعیین تکلیف نماید.

اسحاقی: می‌توان میزان دام کشور را به شرایط خوبی رساند

سلمان اسحاقی نیز در تذکری به وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: آقای نیکبخت یکی از متولیان شعار سال شما هستید. سوال من این است روزی که چاه های کشاورزی به دلیل کمبود برق خاموش شد شما چگونه توانستید این موضوع را تاب آورید؟

وی ادامه داد: ما می‌توانیم در موضوع گوشت دام، صادرکننده اول در منطقه باشیم.

اسحاقی ادامه داد: امسال به خاطر بارندگی‌ها مراتع خوبی داشتیم و اگر طرح خوبی در این زمینه اجرا شود، می‌توان میزان دام کشور را به شرایط خوبی رساند. از سوی دیگر از محل منابع اختلاس می‌توان منابع نهاده های دامی را تامین کرد.

این نماینده مجلس در پایان تاکید کرد: زعفران ایران در کشور حرف اول را می‌زند اما متاسفانه با اسم کشور ما در دنیا عرضه نمی‌شود.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی