خودزنی به سبک «بی بی»-2

شرط‌بندی نتانیاهو بر اسب بازنده!/ قربانی جنگ اسرائیل و حماس

کدخبر: ۶۵۲۹۴۷
اقتصادنیوز: به ادعای ناظران سخنرانی نتانیاهو در کنگره آمریکا می تواند نقطه عطفی در روابط دو بازیگر قلمداد شود. اگر نتانیاهو با پیروی از رادیکال های عضو کابینه اش بایدن را هدف حملات انتقادی اش قرار دهد، رابطه دو بازیگر به نقطه صفر بازگشته و این مقوله در شرایط کنونی خاورمیانه نه به نفع اسرائیل است و نه شخص نتانیاهو.
شرط‌بندی نتانیاهو بر اسب بازنده!/ قربانی جنگ اسرائیل و حماس

به گزارش اقتصادنیوز، جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده 31 مه، با انتشار اعلامیه غافلگیرکننده، نقشه راه را برای «آتش‌بس پایدار [در نوار غزه] و آزادی همه گروگان‌ها ترسیم کرد». او اعلام کرد که این طرح توسط اسرائیل تهیه شده و از حماس خواست تا به شرایط آن تن دهد. سخنرانی بایدن موجب شد تا رئیس جمهور در اختلاف هایش با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل دست برتر را داشته باشد و «بی بی» را غافلگیر کند. اقدام بایدن نتانیاهو را در شرایط دشواری قرار داده است. اگر او این توافق را بپذیرد، اعضای ائتلاف جناح راست کابینه تحت رهبری اش احتمالاً برای سرنگونی نخست وزیر خیز برمی دارند. اما اگر آن را رد کند، تنش ها با آمریکا افزایش خواهد یافت. در حال حاضر، نخست‌وزیر به تأیید صریح خود رضایت داده و اصرار دارد که بایدن این پیشنهاد را نادرست توصیف کرده و اسرائیل با پیش‌شرط حماس مبنی بر توقف کامل جنگ موافقت نکرده است. در همین حال، واکنش حماس مثبت بوده است. در همین راستا نشریه فارن افرز یادداشتی منتشر کرده است. اقتصادنیوز این یادداشت را در دو بخش ترجمه کرده که بخش نخست با عنوان «ترکش های جنگ سرد آمریکا و اسرائیل/ نتانیاهو چگونه بر شکاف ها در واشنگتن و تل آویو موج سواری می کند؟» منتشر شد و در ادامه بخش دوم و نهایی آمده است.

شرط بندی بر اسب بازنده

حتی اگر نتانیاهو در رویارویی خود با بایدن پیروز شود و کنترل غزه را در دست بگیرد، اسرائیل بازنده خواهد بود. رویکرد تفرقه‌انگیز نخست‌وزیر - که نمونه‌ای از تلاش‌های کابینه او برای ایجاد اصلاحات بحث‌برانگیز در قوه قضاییه اسرائیل است که به طور قابل‌توجهی استقلال قضایی را محدود می‌کند - به انسجام اجتماعی رژیم صهیونیستی آسیب رسانده است. تلاش های « بی بی» برای معافیت گسترده از خدمت سربازی برای جمعیت حریدی افراطی ارتدوکس اسرائیل - در مواجهه با مخالفت گسترده مردم - تنها عاملی است که به زودی می تواند ناآرامی های مدنی در مقیاس بزرگ را دوباره شعله ور کند. نتانیاهو با توجه به خواسته‌های احزاب راست‌گرا که کابینه اش را سرپا نگه می‌دارند، اغلب ترجیح می‌دهد به جای پرداختن به پرسش‌های فوری ناشی از جنگ و اثرات مخرب آن بر جوامع و زیرساخت‌های اسرائیل، از رویکردی منفعلانه پیروی کند.تمایل نخست وزیر به ایجاد اصطکاک با دولت ایالات متحده نیز به نفع منافع بلندمدت اسرائیل نیست. پیامدهای درگیری های قبلی نتانیاهو با بیل کلینتون و باراک اوباما، روسای جمهور ایالات متحده، نه در اسرائیل و نه در ایالات متحده فراموش نشده است. هم صدایی نتانیاهو با دشمنان سیاسی کلینتون در دهه 1990 ، و رویکرد مشابه او در دو دهه بعد، با اوباما بر سر توافق هسته ای ایران، اسرائیل را در محافل حزب دموکرات بدنام کرد و به روند ظهور همزمان چپ مترقی را سرعت بخشید. امروزه، حمایت تزلزل ناپذیر از اسرائیل به طور فزاینده ای به یک موضع تقریباً منحصراً جمهوری خواه تبدیل شده است. در واقع، در حال حاضر، کاخ سفید مورد حمله بخش‌هایی از پایگاه دموکرات‌ها است که سیاست‌های ایالات متحده در قبال اسرائیل و غزه را تحقیر می‌کنند. این انشعاب می تواند به این معنا باشد که اسرائیل دیگر نمی تواند به حمایت ایالات متحده صرف نظر از حزب تکیه کند.

با این حال، بی‌احتیاطی است که اسرائیل تصور کند که رستگاری ممکن است در دوران  ریاست دوم ترامپ حاصل شود. در فوریه 2017، نتانیاهو به اعضای کابینه خود نسبت به اشتیاق بیش از حد در مورد دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده هشدار داد و گفت که آنها باید "شخصیت" او را در نظر بگیرند و انتظار نداشته باشند که همه جاه طلبی های شان را برآورده کند. در واقع، خروج ترامپ از توافق هسته‌ای با ایران - اقدامی با الهام از نتانیاهو - منجر به خلاء شد که بر اساس یافته‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که در 11 می 2024 منتشر شد، تنها یک «گام کوتاه و فنی» برای ایران به ارمغان آورده است. رهبران اسرائیل اگر تصور کنند که ترامپ چک سفید امضا در مورد غزه به آنها خواهد داد، اشتباه می کنند. ترامپ در ماه مارس به یک روزنامه اسرائیلی گفت: «شما باید جنگ خود را به پایان برسانید». برای جلوگیری از فروپاشی روابط آمریکا و اسرائیل، برای نتانیاهو ضروری است که به سرعت مسیر خود را تغییر دهد و راه‌هایی برای همکاری نزدیک‌تر با دولت بایدن بیابد. همانطور که تزاچی هانگبی، مشاور امنیت ملی اسرائیل در 29 مه گفت، "نبرد در غزه حداقل برای هفت ماه دیگر ادامه خواهد داشت." حرکت در این مسیر به تنهایی در برابر دشمنان بدون حمایت ایالات متحده، راهبردی قابل دوام برای اسرائیل نیست، زیرا پایگاه جنگی این بازیگر بر دسترسی به مهمات خارجی و سرکوب ممنوعیت های بین المللی در مورد اقداماتش استوار است. ایالات متحده باید بخشی از راه حل باشد، نه بخشی از مشکل.

3

اسرائیل بدون آمریکا هیچ است

علیرغم نگرانی‌های فزاینده دولت بایدن در مورد جنگ، کاخ سفید با دقت وضعیت چالش برانگیز اسرائیل رصد می کند. در 24 آوریل، بایدن یک بسته کمکی را تصویب کرد که به واسطه اش 17 میلیارد دلار برای تقویت توان دفاعی اسرائیل اختصاص داده شد. ماه بعد، دولت کنگره را از قصد خود برای انتقال یک میلیارد دلار مهمات و وسایل نقلیه تاکتیکی دیگر به اسرائیل آگاه کرد تا ارتش اسرائیل بتواند موضع خود را در برابر حماس و دیگر دشمنان اسرائیل حفظ کند. اختصاص این بودجه بسیار مهم است. زیرا اگرچه کابینه نتانیاهو تلاش هایی را برای تقویت تولید در صنایع دفاعی اسرائیل آغاز کرده ، اما سرنوشت این بازیگر برای آینده قابل پیش بینی به کمک های نظامی ایالات متحده منوط است. اهمیت این رابطه در 8 ژوئن، زمانی که چهار گروگان اسرائیلی در عملیاتی که توسط نهادهای اطلاعاتی و تدارکاتی ایالات متحده تسهیل شد، نجات یافتند، نشان داده شد.اسرائیل همچنین برای کمک دیپلماتیک به آمریکا نیاز دارد. دخالت واشنگتن برای ایجاد یک انتقال عملی که از سقوط غزه به سوی هرج و مرج جلوگیری کند، ضروری خواهد بود. علاوه بر این، حمایت ایالات متحده از توانایی اسرائیل برای غلبه بر یک سری چالش های حقوقی دلهره آور پیرامون جنگ حیاتی است. قضات دیوان دادگستری بین‌المللی در حال بررسی درخواست‌ها برای توقف مانورهای ارتش اسرائیل در غزه هستند و همزمان، دادستان دیوان کیفری بین‌المللی به دنبال صدور حکم بازداشت برای نتانیاهو و وزیر دفاع او، یوآو گالانت است. اظهارات بی‌ملاحظه مقامات اسرائیلی نقش برجسته‌ای در این روند داشته است. در اینجا نیز واشنگتن از اسرائیل حمایت می کند و سیاستگذاران ایالات متحده با تصویب قانونی در مجلس نمایندگان برای تحریم دادگاه پاسخ داده اند.

ایالات متحده همچنان تنها سنگر قابل اعتماد در برابر موج احتمالی تحریم های شورای امنیت سازمان ملل علیه اسرائیل است. واشنگتن همچنین در مجامع چند جانبه اتهامات اسرائیل را رهبری می کند تا ادعا کند که مذاکرات مستقیم بین اسرائیل و فلسطینی ها – و نه به رسمیت شناختن یکجانبه کشور فلسطین – کلید پیشرفت بین طرفین است. علاوه بر این، ایالات متحده در شبکه ظریف ائتلاف های منطقه ای – در هم صدا کردن کشورهایی از جمله بحرین، اردن، عربستان سعودی و امارات متحده عربی – برای حراست از اسرائیل، نقش محوری دارد. فرصت نتانیاهو برای اصلاح روابط با واشنگتن به زودی تمام می شود، استعفای اعلام شده آهارون هالیوا، رئیس اطلاعات ارتش اسرائیل در آوریل، نخست وزیر را برانگیخت تا مسئولیت شخصی 7 اکتبر را بپذیرد. در 15 مه، گالانت، با هدایت انتقاد بسیاری از نهادهای امنیتی اسرائیل، ناکارآمدی نتانیاهو را به چالش کشید. سه روز بعد نتانیاهو اولتیماتوم بنی گانتز، یکی از اعضای کابینه جنگ، را برای اتخاذ اهداف مشخص برای پایان دادن به جنگ رد و زمینه را برای خروج جناح وحدت ملی گانتز در 9 ژوئن فراهم کرد. بنابراین نخست‌وزیر با اکثریت ضعیف و تندرو پارلمانی تنها می‌ماند که اولویت‌های آن اغلب برای دولت بایدن حقیر است. در این میان احزاب حریدی نیز می توانند شورش کنند، بالاخص اگر دیوان عالی دادگستری اسرائیل انتظارات عمومی را برآورده کرده و حکم دهد که یهودیان افراطی ارتدوکس باید مشمول پیش نویس نظامی شوند. موضع نتانیاهو در 6 ژوئن زمانی که دادستان کل اسرائیل گالی بهاراو میارا از نخست وزیر خواست تا یک کمیسیون تحقیق برای بررسی جنگ در غزه تشکیل دهد، بیشتر به خطر افتاد. این تحقیقات تقریباً به طور قطع تردیدهای جدی در مورد کیفیت رهبری نتانیاهو را مطرح کرد.

9

نتانیاهو قربانی می شود؟

با ورود ارتش اسرائیل به رفح، تل آویو موضع خود را تغییر داده است. این بازیگر با آگاهی از پیام دولت بایدن مبنی بر اینکه حمایت ایالات متحده از این عملیات مشروط به حمایت"طرح معتبر و قابل اجرا" از غیرنظامیان ا؛ تانک هایش را راهی رفح کرد. نیروهای اسرائیلی تا مرکز شهر پیشروی کرده و کنترل کریدور فیلادلفی در امتداد مرز مصر و غزه را به دست گرفتند. همزمان، ارتش اسرائیل در مناطق دیگری از غزه که حماس به دنبال تجدید قوا است، مستقر شده است.طبق همه نشانه ها، اسرائیل مراقب است تا از خطوط قرمز بایدن عبور نکند. نزدیک به یک میلیون شهروند غزه از منطقه رفح به «مناطق بشردوستانه» تعیین شده توسط ارتش اسرائیل تخلیه شده اند. اسرائیل همچنین از حملات گسترده به حملات هدفمندتر دور شده است. در 28 می، جان کربی، سخنگوی کاخ سفید، مخالفت دولت با عملیات زمینی بزرگ در رفح را تکرار کرد و گفت که «ممکن است [رئیس‌جمهور] مجبور شود تصمیم‌های متفاوتی در زمینه حمایت [از اسرائیل] بگیرد». اما حداقل در حال حاضر، ایالات متحده معتقد است که اسرائیل به این هشدار توجه کرده است. در 6 ژوئن، بایدن به ای بی سی نیوز گفت که اگرچه اسرائیلی ها قصد داشتند «به رفح بروند. اما پیشروی نکردند».

ترک عادت موجب مرض است. نخست وزیر قرار است در نشست مشترک کنگره در 24 ژوئیه سخنرانی کند که می تواند فاجعه ای برای اسرائیل باشد. بسیاری از دموکرات‌ها گفته‌اند که این مراسم را تحریم می‌کنند. اگر نخست وزیر از سخنرانی خود برای حمله به دولت بایدن به همان شیوه ای استفاده کند که در سال 2015 از آن پیروی کرد، عواقب آن می تواند شدید باشد. این دقیقاً زمان اشتباهی است که نتانیاهو به جای امنیت ملی اسرائیل، به حامیان سیاسی خود - که بسیاری از آنها فکر می کنند باید در مقابل ایالات متحده بایستد - فکر کند. اوضاع در خاورمیانه خطرناک تر می شود. اسرائیلی ها خواستار پاسخ به تشدید تجاوزات حزب الله هستند و نگرانی های فزاینده ای در مورد نقاط داغ از جمله کرانه باختری، یمن وجود دارد. برای مقابله با اینها، اسرائیل به کمک ایالات متحده نیاز دارد. اگر نتانیاهو با دقت قدم نگذارد، قربانی خواهد شد.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی