مانع طرح صلح آمریکا در غزه مشخص شد/ پیشروی اسرائیل در رفح

کدخبر: ۶۵۳۲۶۲
اقتصادنیوز: نیروهای اسرائیلی با پیشروی و بمباران بی‌سابقه در رفح، راه خود به سمت غرب و منطقه ساحلی آن را باز کردند. در عین حال، گزارشات حاکی از مانعی جدی بر سر طرح صلح آمریکا برای غزه است.
مانع طرح صلح آمریکا در غزه مشخص شد/ پیشروی اسرائیل در رفح

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از اکوایران، روز پنجشنبه، ساکنان غزه گفتند که در بحبوحه یکی از بدترین بمباران‌های هوایی، زمینی و دریایی شبانه، تانک‌های اسرائیلی به عمق منطقه غربی رفح پیشروی کرده و بسیاری از خانواده‌ها را به ترک خانه‌ها و چادرهای خود مجبور کردند.

به نوشته رویترز، ساکنان منطقه جنوبی رفح در غزه گفتند که نیروهای اسرائیلی به سمت بخش ساحلی المواسی رفح که در تمام اعلامیه‌ها و نقشه‌های منتشرشده توسط ارتش اسرائیل به عنوان منطقه بشردوستانه تعیین شده بود، راه افتادند. در بیانیه‌ای، ارتش اسرائیل مدعی شد که به منطقه امن المواسی حمله نبرده است.

اسرائیل گفت هدفش از حمله نابودی آخرین یگان‌های جنگی حماس در رفح است؛ شهری که پیش از شروع آخرین پیشروی اسرائیل، محل بیش از یک میلیون پناهجو بود. اکنون اکثر این افراد به سمت خان یونس در شمال یا دیرالبلاح در مرکز نوار غزه حرکت کرده‌اند.

خبر مرتبط
تظاهرات دانشجویان ضد اسرائیلی کارمندان این دانشگاه را به پناهگاه فرستاد

اقتصادنیوز: خبرگزاری آسوشیتدپرس امروز از لس‌آنجلس و به نقل از یک مقام آگاه گزارش داد، در حالیکه تظاهرکنندگان ضد رژیم صهیونیستی ساختمانی را در دانشگاه ایالتی کالیفرنیا تصرف کرده‌اند، پلیس دانشگاه در حال نظارت بر اوضاع بوده و کارمندان نیز به پناهگاه رفته‌اند.

ارتش اسرائیل در بیانیه‌ای مدعی شد که به «عملیات هدفمند مبتنی بر اطلاعات» در رفح ادامه می‌دهد و گفت که در روز گذشته، نیروهایش موقعیت تسلیحات حماس را شناسایی کرده و با رزمندگان این گروه وارد نبرد نزدیک شدند.

طی روز گذشته، ارتش اعلام کرد ۴۵ هدف در سراسر نوار غزه را از هوا مورد اصابت قرار داده که شامل سازه‌های نظامی، هسته‌های شبه‌نظامی، موشک‌اندازها و ورودی تونل می‌شد.

خبر مرتبط
ضربه سنگین حزب‌الله لبنان به اسرائیل/اصابت صدها موشک به مواضع صهیونیست‌ها

اقتصادنیوز: عملیات موشکی و پهپادی بزرگ حزب الله علیه رژیم صهیونیستی با استفاده از ۳۰ پهپاد انتحاری و ۱۵۰ موشک انجام شد که طی آن پایگاه‌ها و مراکز نظامی مهم این رژیم هدف قرار گرفت.

تا زمانی که حماس از غزه بیرون رانده نشود، اسرائیل صلح و پایان جنگ را نمی‌پذیرد. اما حماس با حضور مجدد در مناطقی که نیروهای اسرائیلی قبلاً مدعی پاکسازی آن‌ها شده بودند، به مبارزه ادامه می‌دهند.

پیشنهاد آتش‌بس و جاخالی اسرائیل

حماس از پیشنهاد جدید ایالات متحده برای آتش‌بس استقبال کرد، اما با انجام برخی اصلاحات، بر موضع خود مبنی بر اینکه هر توافقی باید تضمین‌کننده پایان جنگ باشد را صحه گذاشت؛ شرطی که اسرائیل هنوز آن را رد می‌کند.

اسرائیل پاسخ حماس به پیشنهاد صلح آمریکا را رد کامل این طرح توصیف کرد. اما به گفته میانجیگران قطری و مصری با حمایت ایالات متحده، تلاش‌ها برای تضمین توافق همچنان ادامه دارد.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
  تیتر یک
  • گزارش «اقتصادنیوز» از معاملات بازار سهام

   اقتصادنیوز: امروز شاخص کل بورس تهران تا مرز ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار واحد پایین آمد، مرز که سطح حساس شاخص شناخته می‌شود.

  اخبار بیشتر در سرویس اقتصادی
  کارگزاری مفید
  صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی