۴ صیاد ایرانی محبوس در زندان‌های قطر به ایران منتقل شدند

کدخبر: ۶۵۳۵۴۶
اقتصادنیوز: پس از سفر رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران به قطر و توافقات انجام شده میان مسئولان دو کشور، صیادان ایرانی محبوس در زندان‌های قطر آزاد و به کشور منتقل شدند.
 ۴ صیاد ایرانی محبوس در زندان‌های قطر به ایران منتقل شدند

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، رئیس قوه قضائیه به‎تازگی با هدف گسترش ارتباطات و تعاملات میان ملل و دوّل اسلامی به کشور قطر سفر کرد.

محسنی اژه‌ای در جریان سفر به قطر علاوه بر انعقاد توافقات ناظر بر توسعه تعاملات قضایی، دیدارهایی را با مقامات قطری از جمله امیر قطر برگزار کرد.

رئیس قوه قضائیه همچنین در جریان سفر به قطر دیداری را با ایرانیان مقیم این کشور داشت تا از نزدیک در جریان مسائل آن‌ها قرار بگیرد.

در جریان سفر حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای به قطر همچنین تفاهم‌نامه همکاری‌های مشترک قضایی بین مسئولان قضایی دو کشور امضا شد.

تسهیل عفو یا انتقال تعدادی از محکومان ایرانی یکی از مهم‌ترین نتیجه‌های این سفر بود.

خبر مرتبط
اتفاق مهم در مبادلات تجاری ایران و قطر

اقتصادنیوز: رایزن بازرگانی جمهوری اسلامی ایران در قطر ضمن تاکید بر لزوم تقویت و تعمیق روابط تجاری ایران و قطر از رشد مبادلات تجاری دو کشوردر دو ماه نخست سال جاری خبر داد.

برهمین اساس، ۴ روز پس از سفر رئیس قوه قضائیه به قطر و توافقات انجام‌شده، عسکر جلالیان، معاون حقوق بشر و امور بین‌الملل وزیر دادگستری از آزادی و انتقال ۴ نفر از صیادان ایرانی محبوس در زندان‌های قطر به کشور خبر داد.

جلالیان ضمن اعلام این خبر، اظهار کرد: با پیگیری‌های صورت گرفته ، ۴ نفر از هموطنانمان ضمن برخورداری از عفو، از زندان آزاد و از طریق فرودگاه امام خمینی (ره) به کشورمان منتقل شدند؛ این افراد به علت ورود غیرمجاز به آب‌های سرزمینی قطر از سوی گارد ساحلی آن کشور دستگیر و در زندان به‌سر می‎‌بردند.

خبر مرتبط
معمای بازگشت اردوغان به آغوش اعراب/ چرا عربستان، امارات و قطر شمشیرها را غلاف کردند؟

اقتصادنیوز: با آغاز بهار عربی در سال 2011، روابط ترکیه با کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس پرتنش شد، با این همه اخیرا آنکارا برای بهبود روابط با بازیگران حاشیه خلیج فارس خیز برداشته و همین گزاره موجب شده تا توافقنامه هایی میان ترکیه و اعراب امضا شود. بسیاری از ناظران رویکرد جدید اردوغان را بازی «برد- برد» توصیف می کنند.

رئیس کمیته انتقال محکومین با اشاره به فعالیت هموطنان استان‌های جنوبی کشور در پهنه‌های آبی و حرفه صیادی، تاکید کرد: به شهروندان ایرانی حاشیه خلیج فارس توصیه می‌کنیم تمهیدهای لازم در سفرهای دریایی را به‌کار گرفته و ضمن رعایت حق حاکمیت کشورهای همسایه، از ورود غیرمجاز به حریم این کشورها خودداری کنند.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی