شولتس: روسیه در گفت‌وگو با آمریکا و ناتو شکست خورد

کدخبر: ۶۵۳۷۰۱
اقتصادنیوز: صدراعظم آلمان ادعا کرد که مسکو هرگز برای صلح تلاش نکرده است.
شولتس: روسیه در گفت‌وگو با آمریکا و ناتو شکست خورد

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، اولاف شولتس گفت: «درست است که صلح در اوکراین بدون روسیه امکان پذیر نیست. با این حال برای دستیابی به این هدف روسیه می توانست نیروهای خود را از اوکراین خارج کند. اما تا به امروز، روسیه از پیروی از فراخوان مشترک ما برای تلاش برای صلح خودداری کرده است. "

شولتس همچنین ادعا کرد که این روسیه بوده که در گفتگو با ناتو و آمریکا در مورد امنیت اروپا شکست خورده است.

به گزارش ایرنا، سوئیس میزبان کنفرانسی درباره اوکراین در شهر تفریحی بورگنستاک از ۱۵ تا ۱۶ ژوئن است. برن بیش از ۱۶۰ هیئت از جمله کشورهای گروه ۲۰, گروه ۷ و بریکس را دعوت کرده است. با این حال، برگزارکنندگان پیش از این نشست اعلام کردند که هیئت ها از سوی همه کشورها اعزام نشده اند و سران پنجاه و پنج کشور برای شرکت در این نشست به سوییس سفر کرده اند.

روسیه از کشور های دعوت شده به این نشست نیست.

رئیس جمهوری روسیه روز (جمعه) شرایط کشورش برای صلح با اوکراین را اعلام کرد و گفت: «برخلاف ادعای غربی‌ها روسیه این جنگ را به عنوان بخشی از یک عملیات نظامی ویژه آغاز نکرده، بلکه این رژیم کی‌یف است که خصومت‌ها را آغاز کرده و ادامه می‌دهد».

ولادیمیر پوتین در نشستی با کارکنان ارشد وزارت امور خارجه روسیه گفت: در غرب این اصطلاح که روسیه جنگ را در چارچوب یک عملیات نظامی ویژه آغاز کرد و متجاوز است، مدام تکرار می‌شود. من می‌خواهم یک بار دیگر تاکید کنم که روسیه جنگ را آغاز نکرد. این رژیم کی‌یف است که پس از اعلام استقلال بخشی از اوکراین مطابق با قوانین بین المللی، خصومت ها را آغاز کرد و به آنها ادامه داد.

خبرگزاری رویترز نیز با انتشار گزارشی از این نشست، نوشت: رئیس جمهوری روسیه اعلام کرده است که اگر اوکراین جاه‌طلبی‌های خود را در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) کنار بگذارد و نیروهای خود را از چهار منطقه اوکراینی که مسکو مدعی آن است، خارج کند، مسکو آتش را متوقف کرده و وارد مذاکرات صلح خواهد شد.

پوتین گفت که روسیه آماده است از خاک اوکراین عقب نشینی کند تا زمینه اجرای صلح فراهم شود.

رئیس جمهوری روسیه در حالی شرایط کشورش برای صلح را اعلام کرد که قرار است بیش از ۹۰ کشور جهان بدون حضور نماینده روسیه در سوئیس برای گفت وگو درباره صلح گردهم آیند.

کی‌یف گفته است که بیش از صد کشور دعوت برای حضور در این نشست را قبول کرده‌اند. قرار است در این کنفرانس طرح صلح ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین برای پایان جنگ در این کشور مورد بحث و بررسی قرار بگیرد.

دمیتری پسکوف سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه پیش از این گفت که نشست سوئیس در مورد اوکراین بدون حضور مسکو «اقدامی به طور کلی پوچ و یک وقت گذرانی بیهوده است و به همین دلیل است که بسیاری از کشورها نمی‌خواهند وقت خود را تلف کنند.»

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی