تله خطرناک آمریکا برای چین در تایوان

کدخبر: ۶۵۴۰۹۳
اقتصادنیوز: کارشناسان و مقامات چینی می گویند که رسانه های غربی و آمریکا در پی افزایش تحرکات نظامی چین از جمله برگزاری رزمایش در اطراف تایوان با جریان سازی اشکار و پنهان تلاش دارند تا پکن را وارد یه جنگ ناخواسته با تایپه تحریک کنند.
تله خطرناک آمریکا برای چین در تایوان

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، جریان سازی رسانه های غربی و تلاش پنهان آمریکا برای درگیری چین و تایوان تا آنجا پیش رفته که برخی از آن بعنوان تله ی خطرناک و بروز پیامدهای بسیار گسترده منفی بیش از پیاندها سیاسی اقتصادی جنگ جهانی دوم دانستند.

در همین راستا، سفیر استرالیا در ایالات متحده پیشتر هشدار داد که پیامدهای جهانی جنگ بر سر تایوان به اندازه تاثیر جنگ‌جهانی دوم خواهد بود و دنیا را به «مکانی کاملا متفاوت» بدل خواهد کرد.

رویترز به نقل از سفیر استرالیا در ایالات متحده گزارش کرد: «ما احمق خواهیم بود اگر شفافیت فزاینده نظامی چین، از جمله آخرین تمرین‌های نظامی این کشور را نادیده بگیریم.»

خبر مرتبط
ناتو پای چین را به جنگ روسیه و اوکراین باز کرد

اقتصادنیوز: ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو روز دوشنبه اعلام کرد که این ائتلاف نظامی باید بر چین به دلیل حمایت از روسیه هزینه تحمیل کند.

«کوین راد» که پیش از این برای دو بار نخست‌وزیر استرالیا بوده، افزود: اینکه آیا چین اقدامی انجام می‌دهد یا خیر به درکش از قدرت بازدارندگی ایالات متحده بستگی خواهد داشت.

از سوی دیگر رئیس جمهور چین روز یکشنبه گفت که آمریکا تلاش دارد با فریبکاری، پکن را وادار کند تا به تایوان حمله کند.

به گزارش "فینانشال تایمز"، شی جین پینگ افزود که چین گرفتار این تله نخواهد شد.

رییس جمهور چین همچنین این اتهام را در آوریل سال گذشته در دیدار با اورسولا فون در لاین رئیس کمیسیون اروپا مطرح کرد.

طبق بیانیه منتشر شده در سال گذشته، در این دیدار، شی گفت تایوان هسته اصلی منافع چین است و افزود: «اگر کسی از چین انتظار مصالحه و تسلیم در مورد مسئله تایوان را داشته باشد، رویاهای بیهوده در سر می پروراند.»

چین، جزیره تایوان را بخشی از قلمرو خود می‌داند. دو طرف از زمان جدایی در سال ۱۹۴۹ به دلیل جنگ داخلی، با عقب نشینی دولت وقت چین، جداگانه اداره می‌شوند.

آمریکا به رغم آنکه می‌گوید به اصل چین واحد پایبند است اما در عمل با انجام اقداماتی بی‌پروا و ترویج تعامل رسمی با تایوان، در حال توسعه روابط خود با این جزیره است.

خبر مرتبط
چین با روسیه امنیت دنیا را تضمین می کنند

اقتصادنیوز: وزارت خارجه چین دوشنبه گفت که پکن آماده است با همکاری روسیه و سایر کشورها امنیت اوراسیا و سایر نقاط دنیا را تضمین کرده و به حل مسالمت‌آمیز اختلافات و مناقشه‌ها کمک کند.

پیش از این وزارت دفاع ملی چین نسبت به «حمایت آمریکا از نیروهای استقلال‌طلب تایوان» اعتراض و اعلام کرد که پکن با فروش تسلیحات آمریکایی به این جزیره بشدت مخالف است.

«ژانگ شیائوگانگ» سخنگوی وزارت دفاع ملی چین جمعه در واکنش به تصمیم تازه آمریکا برای فروش ۳۰۰ میلیون دلار سلاح به تایوان گفت که این اقدام اصل چین واحد را بشدت نقض می‌کند.

وی تاکید کرد که فروش سلاح به تایوان تهدیدی بزرگ علیه صلح و ثبات در دو سوی تنگه تایوان بوده و حاکمیت و امنیت چین را بطور جدی تضعیف می‌کند.

ژانگ با بیان اینکه چین قویا از فروش سلاح به تایوان ناراضی است و قاطعانه با آن مخالفت است، از واشنگتن خواست که طرح فروش سلاح به این جزیره را لغو کند.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی