دبیر کل نظرش عوض شد/ ناتو برنامه افزایش سلاح هسته ای ندارد

کدخبر: ۶۵۴۱۴۹
اقتصادنیوز: «ینس استولتنبرگ» دبیرکل ناتو برخلاف گفته‌های قبلی خود گفت، ائتلاف ناتو برنامه‌ای برای افزایش تعداد سلاح‌های هسته‌ای ندارد، اما در عوض بر ارتقا و جایگزینی جت‌های جنگنده تمرکز دارد.
دبیر کل نظرش عوض شد/ ناتو برنامه افزایش سلاح هسته ای ندارد

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا،  استولتنبرگ روز دوشنبه پس از دیدار با «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا در واشنگتن گفت ناتو مدتی است که چنین مدرن‌سازی را انجام می‌دهد و شفافیت این روند را تضمین می‌کند.

در حالی که استولتنبرگ روز یکشنبه به روزنامه دیلی‌تلگراف گفته بود کشورهای ناتو در مورد امکان استقرار کلاهک‌های هسته‌ای بیشتر و قرار دادن آنها در آمادگی رزمی به‌عنوان یک عامل بازدارنده بحث می‌کنند، او در مصاحبه‌ تازه‌ای گفت ائتلاف ناتو برنامه‌ای برای افزایش تعداد سلاح‌های هسته‌ای ندارد، اما در عوض بر ارتقا و جایگزینی جت‌های جنگنده تمرکز دارد.

خبر مرتبط
کانادا پشت ناتو را خالی کرد/ مخالفت کانادا با اعزام مربیان نظامی به اوکراین

اقتصادنیوز: «بیل بلر» وزیر دفاع کانادا گفت که با توجه به تعلل اعضای ناتو، اکنون زمان مناسبی برای بازگشت مربیان نظامی غربی به اوکراین نیست.

دبیرکل ناتو دوشنبه همچنین خواستار تنبیه چین از بابت حمایت از عملیات نظامی روسیه در اوکراین شده و مدعی شد پکن با تامین تجهیزات میکروالکترونیکی و سایر اجزای کلیدی به مسکو به درگیری‌ها دامن می‌زند.

استولتنبرگ همچنین در سخنرانی خود در «مرکز ویلسون» در واشنگتن گفت: واقعیت این است که چین به بزرگ‌ترین درگیری مسلحانه در اروپا از زمان جنگ جهانی دوم تاکنون دامن می‌زند. چین در عین حال می‌خواهد روابط خوب با غرب را حفظ کند. خب، پکن نمی‌تواند هر دو طرف را داشته باشد. در مقطعی، مگر اینکه چین مسیر خود را تغییر دهد، متحدان باید هزینه‌ای را به پکن تحمیل کنند.»

خبر مرتبط
ناتو پای چین را به جنگ روسیه و اوکراین باز کرد

اقتصادنیوز: ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو روز دوشنبه اعلام کرد که این ائتلاف نظامی باید بر چین به دلیل حمایت از روسیه هزینه تحمیل کند.

استولتنبرگ از زمان آغاز بحران اوکراین در فوریه ۲۰۲۲ به طور مکرر به چین حمله کرده است و استدلال می‌کند که پکن روسیه را قادر می‌سازد تا علیه کی‌یف، «دوست اروپایی» ناتو بجنگد. او چنین اظهاراتی را در شرایطی مطرح می‌کند که کشورهای ناتو با ارائه صدها میلیارد دلار کمک اقتصادی و نظامی به اوکراین درگیری را طولانی کرده‌اند.

اظهارات تند روز دوشنبه او، نشان می‌دهد ناتو ممکن است تحریم‌ها علیه چین را تشدید کند. او همچنین از کره‌شمالی و ایران که به ظن او از تشکیلات دفاعی-صنعتی روسیه حمایت می‌کنند، انتقاد کرد.

استولتنبرگ این ادعا را تکرار کرد که ناتو -یک بلوک نظامی که در ابتدا علیه اتحاد جماهیر شوروی تشکیل شده بود- برای مقابله با «همسویی رو به رشد بین روسیه و دوستان خودرای خود در آسیا» باید بیشتر در منطقه هند و اقیانوس آرام مشارکت کند. او خاطرنشان کرد که از رهبران ژاپن، کره‌جنوبی، استرالیا و نیوزیلند برای حضور در نشست ماه آینده ناتو در واشنگتن دعوت کرده است تا برای حفظ «نظم مبتنی بر قوانین بین‌المللی» با یکدیگر همکاری کنند.

ینس استولتنبرگ مدعی شد که چین نیمه‌هادی‌ها و سایر فناوری‌های کلیدی را با کاربردهای نظامی، از جمله قطعات مورد نیاز برای ساخت موشک و تانک، در اختیار روسیه قرار می‌دهد. او افزود که پکن همچنین توانایی‌های ماهواره‌ای و تصویربرداری پیشرفته‌ای را به روسیه ارائه کرده است. او مدعی شد: «همه اینها مسکو را قادر می‌سازد تا مرگ و ویرانی بیشتری را به اوکراین وارد کند، پایگاه دفاعی-صنعتی روسیه را تقویت کند و از تأثیر تحریم‌ها و کنترل‌های صادراتی فرار کند.»

رئیس ناتو همچنین دوشنبه در مصاحبه‌ای با شبکه خبری بی‌بی‌سی از نگرانی‌های خود درباره چین صحبت کرد. او در پاسخ به سوالی درباره اینکه بلوک نظامی غرب در مورد این موضوع چه کاری ممکن است انجام دهد، گفت: «مکالمه مداوم درباره تحریم‌های احتمالی وجود دارد.»

او گفت: «در مرحله‌ای، اگر چین رفتار خود را تغییر ندهد، باید نوعی هزینه اقتصادی را در نظر بگیریم.»

پکن بارها خواسته‌های ایالات متحده و سایر کشورهای ناتو برای پیوستن به تحریم و منزوی کردن روسیه را زیر پا گذاشته است. رهبران چین طرح صلحی را برای پایان دادن به درگیری‌ها ارائه و خاطرنشان کرده‌اند که نگرانی‌های امنیتی مشروع روسیه را نمی‌توان نادیده گرفت.

در اوایل سال جاری وزارت خارجه چین، ناتو را به‌عنوان «ماشین جنگی متحرکی» توصیف کرد که «هر کجا می‌رود باعث هرج و مرج می‌شود.» پکن، ناتو را به مداخله در امور آسیایی متهم کرده و گفته است که این بلوک «هیولایی وحشتناک» است و «دست اتحاد یا مرگ» را به سمت این منطقه دراز کرده است.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی