اسرائیل در این محورهای رفح پیشروی کرده است/ فرمانده عملیات حماس ترور شد؟

کدخبر: ۶۵۵۱۳۹
اقتصادنیوز: پس از گذشت شش هفته از آغاز عملیات نظامی ارتش اسرائیل در رفح، در جنوب نوار غزه، و کنترل بخش فلسطینی گذرگاه مرزی با مصر، نیروهای اسرائیلی همچنان به پیشروی در این شهر ادامه می‌دهند.
اسرائیل در این محورهای رفح پیشروی کرده است/ فرمانده عملیات حماس ترور شد؟

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از اکوایران، پس از گذشت شش هفته از آغاز عملیات نظامی ارتش اسرائیل در رفح، در جنوب نوار غزه، و کنترل بخش فلسطینی گذرگاه مرزی با مصر، نیروهای اسرائیلی همچنان به پیشروی در این شهر ادامه می‌دهند. 

به نوشته العربیه، تانک‌های اسرائیلی، روز جمعه اول، در چندین در هشت محور اصلی رفح پیشروی چشمگیری داشته و این پیشروی تا روز، شنبه، نیز ادامه داشت. بر اساس اسن گزارش، اهداف اسرائیل شامل گذرگاه رفح، محور صلاح‌الدین تا تل زعرب، محور میدان الجوازات، بانک فلسطین، دروازه صلاح‌الدین و مسجد ذو النورین است. همچنین، این محورها شامل یبنا، عزوز، انجمن مهندسان، نانوایی ابو یونس، مدرسه خوله، مسجد علی، مسجد دارالسلام، محور رابعه، خیابان 18، میدان زعرب تا جعفر الطیار، محور ابو السعید، مقبره تل‌السلطان و محله‌های «سعودی» 1، 2 و 3 بودند. پیشروی‌های اسرائیل همچنین محور کانادا، مدارس الوکاله، عزبه البحر، خیابان السکه ، مسجد الرحمه در الشابوره ، ورزشگاه برقه، بازار غربی و محور آتش‌نشانی را شامل شد.

خبر مرتبط
گردان شهداء الاقصی این تانک اسرائیلی را در مرکز رفح شکار کرد

اقتصادنیوز: گردان‌های شهداء الاقصی، شاخه نظامی جنبش فتح از انهدام یک فروند تانک مرکاوا متعلق به ارتش رژیم صهیونیستی خبر داد.

ساکنان فلسطینی منطقه تأیید کرده‌اند اسرائیلی‌ها تلاش دارند کنترل کامل این شهر، که از اوایل مه هدف حملات اسرائیل بوده، را به دست آورند. به‌رغم هشدارهای بین‌المللی، تل‌آویو در هفت مه، کنترل بخش فلسطینی گذرگاه رفح را به دست گرفت و تانک‌هایش به سمت مرکز این شهر، که میزبان آوارگان فلسطینی است، پیشروی کردند.

خبر مرتبط
خط و نشان حماس برای اسرائیل/ ماجرای آتش زدن سالن انتظار گذرگاه رفح چه بود

اقتصادنیوز: جنبش حماس اعلام کرد که اقدام رژیم صهیونیستی به آتش زدن سالن انتظار گذرگاه رفح، جنایتی آشکار است.

در این شرایط، رسانه‌های رسمی اسرائیل روز جمعه ادعا کردند که اسرائیل در حال آماده شدن برای «اعلام شکست» گردان‌های القسام، بازوی نظامی حماس در نوار غزه، همزمان با احتمال گسترش عملیات نظامی علیه حزب الله در جنوب لبنان است. به نوشته میدلیست نیوز،  این در حالی است که گروه‌های فلسطینی به عملیات خود برای مقابله با تهاجم ارتش این رژیم ادامه می‌دهند. به گفته شبکه رسمی کان: «تل آویو در حال آماده شدن برای اعلام شکست گردان‌های القسام در غزه و سپس گسترش عملیات نظامی علیه حزب الله است». این رسانه افزود: «با پایان فعالیت‌های نظامی در شهر رفح در جنوب غزه، ارتش اسرائیل به انجام عملیات خود در داخل نوار غزه به روش‌های مختلف ادامه خواهد و این چیزی است که مرحله سوم جنگ شناخته می‌شود».

روز دوشنبه، ارتش اسرائیل ادعا کرد که دو تیپ از چهار تیپ القسام در رفح «در آستانه فروپاشی» هستند، در حالی که دو تیپ دیگر «از کارایی متوسط» برخوردارند. با این حال، دانیل هاگاری، سخنگوی ارتش اسرائیل روز چهارشنبه اذعان کرد که «هیچ امکان واقعی» برای نابودی حماس وجود ندارد. به گفته وی، تنها راه تضعیف حماس تشکیل دولت جدید در نوار غزه است. با این حال، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در واکنش به اظهارات هاگاری گفت: «کابینه سیاسی-امنیتی به رهبری من نابودی توانایی‌های نظامی و دولتی حماس را یکی از اهداف جنگ شناسایی کرده است و البته ارتش اسرائیل به این امر متعهد است.»

هم‌چنین بنا بر ادعای ارتش اسرائیل، رائد سعد، یکی از مقامات ارشد حماس که به عنوان رئیس بخش عملیات فعالیت می‌کرد، روز شنبه دوم تیرماه در حمله هوایی ارتش اسرائیل به کمپ «شطی» کشته شد.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی