کاندیداهای ریاست جمهوری از فرهنگ چه گفتند؟

کدخبر: ۶۵۵۱۷۰
اقتصادنیوز: برنامه تلویزیونی «تقاطع» با موضوع برنامه‌ریزی فرهنگی و با حضور نمایندگان کاندیداها برگزار شد.
کاندیداهای ریاست جمهوری از فرهنگ چه گفتند؟

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، در برنامه تلویزیونی «تقاطع» که با موضوع فرهنگ در دولت چهاردهم و با حضور نمایندگان کاندیداها برگزار شد،  مهدی شیرزاد نماینده مسعود پزشکیان ، اظهار کرد: من از عاملیت جامعه و عقل آن حمایت می‌کنم، جامعه موم در دست سیاستمداران نیست که با مهندسی اجتماعی به شکل مکانیکی تلاش کنند آن را کنترل کنند. نگاه کنترل‌گرایانه به فرهنگ و مناسبات اجتماعی را داشته‌ایم. سیاست‌هایی برای اجرای قوانین از جمله در فرزندآوری داشته‌ایم.

شیرزاد: تکثر را به رسمیت بشناسیم

وی افزود: باید تکثر را به رسمیت بشناسیم. نگاه کنترل‌گرایانه جامعه را دوقطبی کرده و نمود آن در پیمایش‌های ملی دیده شده است.

سیدمصطفی ابطحی، نماینده حجت الاسلام و المسلمین پورمحمدی  در ادامه اظهار کرد: انقلاب اسلامی یک انقلاب فرهنگی است و نظام برآمده از آن هم مزیت نسبی فرهنگی را داشت. ما چندپارگی و شکاف‌هایی را در جامعه از جمله در سنت و تجدد، مذهبی، قومی، سیاسی، فرهنگی و تاریخی شاهد هستیم.

ابطحی: چندپارگی و شکاف‌هایی را در جامعه شاهدیم

وی افزود: اینکه چه کسانی باید این چندپارگی را مدیریت کنند و به نتیجه برسانند و اینکه باید ویژگی‌ آنان چطور باشد ما را به این نتیجه می‌رساند که بسیاری از عرصه‌های فرهنگی دست کسانی بود که نخبه فرهنگی نبوده و نیستند که از آسیب‌های جدی حکمرانی فرهنگی ماست.

ابطحی گفت: مهندسی‌زدایی از عرصه فرهنگ از موارد بحث است. واقعیت مسائل فرهنگی این است که این مسائل خاکستری هستند و باید از چند وجه آنها را مورد بررسی قرار داد.

همایون: فرهنگ مورد توجه دولت چهاردهم باشد

محمدهادی همایون، نماینده جلیلی  نیز در ادامه این برنامه تأکید کرد: در مدیریت فرهنگی باید چند موضوع را بررسی کرد. از جمله اهمیت دادن به خود فرهنگ و مدیریت فرهنگی است. فرهنگ مسئله عمیقی است و مواجهه با آن باید جدی باشد. اهمیت فرهنگ باید مورد توجه دولت چهاردهم باشد.

وی افزود: ما کشور را به سمت مسیری اداره می‌کنیم که از روز اول انقلاب مطرح بوده و آن تمدن نوین اسلامی است. بقیه کشورها به ایران که قوم پیشران در این زمینه هستند توجه می‌کنند.

همایون اظهار کرد: شورای عالی انقلاب فرهنگی در این زمینه نقش اساسی ایفا می‌کند. باید نسبتی بین این شورا و دولت برقرار باشد و پیشنهاد ما این است که دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی همزمان معاون فرهنگی رئیس‌جمهوری باشد که با هردو بخش تعامل کند.

علیرضا نادعلی، نماینده زاکانی  هم گفت: امر فرهنگی یک امر بطئی و زیرپوستی است که البته نیاز به قانون و مقررات و خط‌مشی دارد. اسناد خوبی در این زمینه داریم اما در محور زمان چیزی را نمی‌توانیم پیش‌بینی کنیم و دستخوش رخدادها می‌شویم.

وی افزود: اگر آقای زاکانی رئیس‌جمهور شود در برنامه‌ریزی فرهنگی به هرچیز غیرفرهنگی هم فرهنگی نگاه خواهد کرد تا هم تفکر را به رسمیت بشناسد و هم مردم را به رسمیت بشناسیم که آنچه آنان در این حوزه انجام می‌دهند تاثیرگذار است. اگر می‌خواهیم تنظیم‌گری کنیم باید نگاه به حال و آینده آنان داشته باشیم و بدون نگاه پوپولیستی نیمی از جمعیت کشور که زنان هستند را به رسمیت می‌شناسیم.

مهدی کلهر، نماینده قاضی‌زاده هاشمی  هم در این نشست اظهار کرد: فرهنگ درباره آداب و رسوم است. ریشه فرهنگ چیز دیگری است. باورها و اعتقادات و آرزوهای افراد است. فرهنگ درباره انسان اجتماعی است. فرهنگ زمانی لازم است که انسان در اجتماع هستند. برخی فرهنگ‌ها هم‌خانواده هستند.

دولت منتخب نگاه مسئله‌شناسانه به فرهنگ داشته باشد

مرتضی کامل نواب، نماینده قالیباف  هم یادآور شد: ضرورت نگاه جامع و فراگیر به مسائل فرهنگی وجود دارد. برخی موضوعات در جامعه در اولویت رسیدگی هستند و نامزدها بر برخی موضوعات بیشتر اشاره می‌کنند چون اولویت و دغدغه مردم است، اما رئیس جمهوری باید نگاه فراگیر و جامع به عموم مسائل کشور داشته باشد و موضوعات به گونه‌ای پیش نرود که از مسائل فرهنگی غفلت شود.

وی افزود: به یک نگاه فراگیر در دیدگاه رئیس‌جمهوری کشور به موضوعات نیازمندیم. دولت منتخب باید نگاه مسئله‌شناسانه به فرهنگ داشته باشد و مسائل بنیادین جامعه را در این بخش مورد توجه و بررسی قرار دهد. اگر این اتفاق نیفتد ممکن است کارایی دولت در پایان چهارساله شکلی کاریکاتوری به خود بگیرد.

نواب ادامه داد: دیدگاه صاحبان نظر و اصحاب فرهنگ باید شنیده شود و از این منظر باید وارد موضوع شویم که آقای قالیباف دارای این دیدگاه است.

اخبار روز سایر رسانه ها
  تیتر یک
  • نیم قرن با اقتصاد ایران؛ ۳۰ تیر

   اقتصادنیوز:‌ در پروژه «نیم قرن با اقتصاد ایران» تلاش بر این است تا از قبل اخبار و گزارش های اقتصادی به تصویر روشنی از…

  اخبار بیشتر در سرویس سایر رسانه ها
  کارگزاری مفید
  صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی