توافقنامه تجاری دوجانبه چین و پرو امضا شد

کدخبر: ۶۵۶۳۹۸
اقتصادنیوز: چین و پرو با هدف ارتقای تجارت آزاد بین دو کشور، توافقنامه تقویت روابط امضا کردند و به یادداشت تفاهمی برای ایجاد شورای تجاری پرو-چین دست یافتند.
توافقنامه تجاری دوجانبه چین و پرو امضا شد

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، شبکه تلوزیون دولتی چین اعلام کرد: دینا بولوآرته رییس‌جمهوری پرو در دیدار با شی جین پینگ همتای چینی خود بر ترویج هماهنگی و همکاری در زمینه‌هایی مانند مواد معدنی، انرژی، تولید و کشاورزی تأکید کرد.

لیما و پکن در سال ۲۰۰۹ توافقنامه تجارت آزاد امضا کردند که به افزایش صادرات پرو کمک کرد.

بر اساس این گزارش، دفتر مطبوعاتی پرو نیز گزارش داده است که بولوآرته و شی چندین توافقنامه برای تقویت روابط بین دو کشور امضا کردند؛ از جمله یک توافقنامه برای صادرات انگور پرو به چین و یک یادداشت تفاهم که به ایجاد شورای تجاری پرو-چین منجر خواهد شد.

خبر مرتبط
توصیه مهم چین به ناتو/ باج‌خواهی را متوقف کنید

اقتصاد نیوز : سخنگوی وزارت دفاع چین با رد اتهامات غربی‌ها اعلام کرد که پکن از ناتو می‌خواهد که باج‌خواهی را متوقف کند و نقش خود را در بحران اوکراین بپذیرد.

چین بزرگترین سرمایه گذار بازار مس در کشور پرو، سومین تولیدکننده بزرگ این فلز سرخ در جهان است.

بولوآرته بیان کرده است که علاقه چین به بخش های کلیدی اقتصاد پرو مانند معدن، زیرساخت و انرژی مهم و برای توسعه طرح های ملی این کشور امری اساسی است.

رئیس جمهوری پرو در سفر این هفته خود به چین، از شی دعوت کرده است تا در ماه نوامبر (آبان) بندر "مگاچانکای" که توسط شرکت چینی کاسکو شیپینگ در ساحل پرو ساخته می‌شود را افتتاح کند.

انتظار می رود شی در ماه نوامبر برای شرکت در اجلاس سران کشورهای همکاری اقتصادی آسیا و اقیانوسیه (APEC)، اجلاسی که اعضای آن حدود نیمی از تجارت جهانی را در اختیار دارند، به پرو سفر کند.

خبر مرتبط
جهان در کشاکش دو قطبی هسته‌ای هولناک/ چین چگونه آمریکا را وارد جنگ تمام عیار می‌کند؟

اقتصادنیوز:تحلیلگران براین باورند که چین به دنبال آن است تا زرادخانه هسته ای خود را به گونه ای تعریف کند تا علاوه بر ایجاد بازدارندگی این توان را هم داشته باشد تا به حملات محدود آمریکا پاسخ داد و همزمان به گونه ای رفتار کند تا مسئولیت ها بر دوش واشنگتن سنگینی کند.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی