علت اتهام‌زنی سه کشور به روسیه در سازمان ملل چه بود؟

کدخبر: ۶۵۶۴۱۸
اقتصادنیوز: ایالات متحده، انگلیس و فرانسه در شورای امنیت سازمان ملل، روسیه را متهم کردند که با استفاده از تسلیحات کره شمالی در جنگ علیه اوکراین، تحریم‌های تسلیحاتی پیونگ‌یانگ را نقض کرده است.
علت اتهام‌زنی سه کشور به روسیه در سازمان ملل چه بود؟

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، واسیلی نبنزیا، سفیر روسیه در سازمان ملل این اتهامات را بی پایه و اساس و کاملا غلط خواند و جلسه شورای امنیت را به عنوان تلاشی برای «انتشار اتهامات بی‌اساس به منظور منحرف کردن توجه از اقدامات مخرب» رد کرد.

به نقل از خبرگزاری رویترز، سفیر روسیه در سازمان ملل همچنین گفت: «همکاری ما با پیونگ یانگ بر اساس امور سازنده و مشروع است و بسیار به این همکاری ارزش می‌نهیم. این همکاری برای کسی تهدید محسوب نمی‌شود مگر برای فعالیت‌های نظامی بین آمریکا و متحدانش.»

نشست شورای امنیت سازمان ملل پس از آن برگزار شد که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه توافقی را با کیم جونگ اون، رهبری کره شمالی درباره تامین کمک‌های نظامی در صورت بروز درگیری مسلحانه علیه دو کشور امضا کرد.

خبر مرتبط
سالگرد جنگ دو کره/ فریاد ضد آمریکایی مردم کره شمالی

اقتصادنیوز: همزمان با هفتاد و چهارمین سالگرد آغاز جنگ دو کره، جمعیتی در حدود ۱۰۰ هزار نفر از مردم کره شمالی با حضور در استادیوم شهر پیونگ‌یانگ شعارهایی علیه سیاست‌های خصمانه آمریکا سر دادند.

در جلسه شورای امنیت، آمریکا، چین را مورد انتقاد قرار داد و گفت، این کشور باید از نفوذش بر کره شمالی و روسیه برای حفظ امنیت منطقه‌ای و بین‌الملل استفاده کند و به «همکاری نظامی خطرناک رو به رشد بین این دو کشور» پایان دهد.

رابرت وود، معاون سفیر آمریکا در سازمان ملل گفت: «من از همکاران چینی خود می‌خواهم درک کنند که اگر واقعا وضعیت در شبه جزیره کره به مسیری که می‌رود، ادامه یابد، آمریکا و متحدانش باید برای دفاع از امنیت خود اقداماتی انجام دهند.»

خبر مرتبط
حمایت تمام قد کره شمالی از مسکو/ واشنگتن روسیه را به سمت جنگ نیابتی هل می دهد؟

اقتصادنیوز: یک مقام ارشد کره شمالی، آمریکا را به دلیل گسترش حمایت از اوکراین در جنگ با روسیه، مورد انتقاد قرار داد.

چین در پاسخ به شدت اتهامات آمریکا مبنی بر اینکه کره شمالی را با محکوم نکردن اقدامات روسیه جسور می‌کند، رد کرد و معاون سفیر چین در سازمان ملل گفت: «اوضاع کنونی در شبه جزیره کره به سمت بدتر شدن می‌رود. این وضعیت از چه چیزی نشات می‌گیرد؟ آمریکا باید بجای آنکه دیگران را مقصر بداند و مسئولیت خود را کمرنگ جلوه دهد، به اقدامات خودش فکر کند.»

چین و روسیه می‌گویند مانورهای نظامی مشترک ایالات متحده و کره جنوبی، پیونگ یانگ را تحریک می‌کند، در حالی که واشنگتن، پکن و مسکو را متهم می‌کند که با محافظت از کره شمالی در برابر تحریم‌های بیشتر سازمان ملل، کره شمالی را جسور می‌کنند.

سفیر کره شمالی در سازمان ملل نیز گفت، دلیل برای نگرانی درباره همکاری بین مسکو و پیونگ یانگ و همکاری‌های دو جانبه بین دو کشور وجود ندارد مگر آنکه کشوری به دنبال حمله به روسیه یا کره شمالی باشد.

وی افزود: «روابط کره شمالی و روسیه بر اساس صلح و امور دفاعی است و کشور ثالثی را هدف قرار نمی‌دهد و فقط به دنبال پیشبرد پیشرفت و رفاه حال مردم دو کشور است.»

باربارا وودوارد، سفیر انگلیس در سازمان ملل نیز گفت: «اقدامات روسیه جهان را به مکانی بسیار خطرناک برای تمامی کشورها بدل کرده است.»

نیکولاس دو ریویه، سفیر فرانسه در سازمان ملل نیز گفت: «روسیه ترجیح داده که جنگ علیه اوکراین را که بر خلاف رژیم بین‌المللی عدم اشاعه سلاح‌های هسته‌ای است، در اولویت قرار دهد. این رویه امنیت منطقه و امنیت جمعی ما را به خطر انداخته است.»

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی