دیوان عالی آمریکا برای ترامپ حکم داد/ پیروزی بزرگ برای دموکراسی!

کدخبر: ۶۵۶۹۵۲
اقتصادنیوز: دیوان عالی آمریکا در حکمی اعلام کرد که دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق امریکا برای اقدامات رسمی مصونیت دارد اما در زمینه اقدامات خصوصی از این مصونیت برخوردار نیست.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، دیوان عالی آمریکا روز دوشنبه به وقت محلی در حکمی اعلام کرد که روسای جمهور سابق این کشور از تعقیب قضایی برای برخی اقدامات انجام شده در زمان منصب خود مصونیت دارند.

دیوان عالی آمریکا با ۶ رای موافق در مقابل ۳ رای مخالف اعلام کرد در حالی که رؤسای جمهور سابق می توانند در چارچوب اختیارات قانونی خود اقداماتی انجام دهند و از مصونیت برخوردار هستند، اما برای اقدامات خصوصی از مصونیت برخوردار نیستند.

جان رابرتز، قاضی ارشد دیوان عالی آمریکا گفت: «ما به این نتیجه رسیدیم که بر اساس ساختار قانون اساسی، ماهیت قدرت ریاست جمهوری ایجاب می کند که رئیس جمهور سابق از تعقیب کیفری برای اقدامات رسمی در دوران تصدی خود مصونیت داشته باشد.»

خبر مرتبط
پیش‌بینی رسانه انگلیسی از انتظار نتانیاهو برای روی کار آمدن ترامپ

اقتصادنیوز: یک رسانه انگلیسی در یادداشتی مطرح کرد که متهم کردن دولت «جو بایدن» به مضایقه در عرضه تسلیحات به رژیم صهیونیستی در انتقادات اخیر نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، مبنای واقع‌بینانه‌ای ندارد و با توجه به تحولات سیاسی آمریکا با در پیش بودن انتخابات ریاست‌جمهوری آن، دستاویزی برای همراهی دوباره با «دونالد ترامپ» نامزد حزب جمهوری‌خواه قرار گرفته است که حامی سیاست‌های متعصبانه حزب راست افراطی نخست‌وزیر این رژیم است.

قاضی رابرتز افزود: «حداقل با توجه به اختیارات اصلی ریاست جمهوری در قانون اساسی، این مصونیت باید مطلق باشد.»

ترامپ پس از حکم دیوان عالی آمریکا، آن را به عنوان یک "پیروزی بزرگ" برای دموکراسی دانست. این حکم، تصمیم محاکمه ترامپ به دلیل توطئه برای تغییر نتیجه انتخابات سال ۲۰۲۰ را به تعویق می اندازد.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی