پرده‌برداری روسیه از علت خودداری از تعامل با آمریکا در زمینه کنترل تسلیحات

کدخبر: ۶۵۸۴۷۰
اقتصادنیوز: معاون وزیر امور خارجه روسیه با اشاره به اینکه «مسکو حتی مذاکرات اولیه و مقدماتی با آمریکا درخصوص کنترل تسلیحات را رد می‌کند»، دلیل این تصمیم روسیه را اعلام کرد.
پرده‌برداری روسیه از علت خودداری از تعامل با آمریکا در زمینه کنترل تسلیحات

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه در گفت‌وگو با نشریه اینترنشنال افرز خاطر نشان کرد روسیه به دلیل مواضع مخرب آمریکا از تعامل با واشنگتن در زمینه کنترل تسلیحات خودداری می‌کند.

خبر مرتبط
اوکراین: موشک‌های روسیه به بیمارستان کودکان در کی‌یف اصابت کرد

اقتصادنیوز: مقامات اوکراین از برخورد موشک‌های شلیک شده از سوی روسیه به بیمارستان کودکان در کی‌یف خبر دادند.

وی ادامه داد: ما در حال حاضر  هیچ مبنایی نداریم و حتی به شکل دادن به آن نزدیک هم نیستیم که بخواهیم یک گفت‌وگوی مقدماتی یا حتی بحث در این زمینه را آغاز کنیم.

ریابکوف تاکید کرد: این نتیجه سیاست مخرب واشنگتن است.

این دیپلمات ارشد روس گفت مسکو نمی‌تواند با کشوری که رسما می‌خواهد یک شکست استراتژیک به روسیه وارد کند، درباره کنترل تسلیحات گفت‌وگو داشته باشد.

وی همچنین اظهار داشت: پیمان کاهش تسلیحات استراتژیک (Strategic Arms Reduction Treaty) موسوم به استارت جدید (New Start) به زودی منقضی می‌شود. این توافق به حالت تعلیق درآمده است، اما طرف روسی محدودیت‌های اصلی کمّی آن را در رابطه با کلاهک‌ها و حامل‌ها رعایت می‌کند.

معاون وزیر امور خارجه روسیه افزود: احتمالا آمریکایی‌ها مایلند در مورد آینده گفت‌وگوها را آغاز کنند اما تا زمانی که به وضوح تغییراتی را برای بهتر شدن سیاست خود نشان دهند یا دست‌کم به‌گونه‌ای باشند که نشان دهد این روس‌هراسی بی حد و حصر کنار گذاشته شده و با رویکرد عاقلانه‌تری جایگزین شده است، در آن صورت اتفاقات مفیدتر در روابط ما روی می‌دهد، اما تا زمانی که این اتفاق نیفتد، نمی‌توان به سادگی گفت‌وگویی درباره ثبات استراتژیک داشت.

بنا بر گزارش خبرگزاری تاس، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در ۲۱ فوریه ۲۰۲۳ از تصمیم خود برای تعلیق مشارکت روسیه در استارت جدید بدون خروج از آن خبر داد.

رئیس جمهور روسیه تاکید کرد پیش از بحث در مورد از سرگیری هرگونه کار ذیل معاهده، مسکو باید خودش بفهمد که چگونه استارت جدید در زرادخانه‌های هسته‌ای، نه تنها ایالات متحده بلکه سایر قدرت‌های هسته‌ای در ناتو، مانند بریتانیا و فرانسه در نظر گرفته می‌شود. پوتین سپس در ۲۸ فوریه ۲۰۲۳ قانونی را امضا کرد که مشارکت روسیه در معاهده استارت جدید را تعلیق می‌کرد.

روسیه پس از خروج ایالات متحده از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد (INF) در سال ۲۰۱۹ متعهد شد تا زمانی که واشنگتن از استقرار آنها در هر نقطه از جهان امتناع کند، از ساخت و استقرار چنین سامانه‌هایی خودداری خواهد کرد.

اکنون به گفته ولادیمیر پوتین، مشخص شده است که ایالات متحده نه تنها این موشک‌ها را تولید می‌کند، بلکه قبلا آنها را در اروپا و فیلیپین مستقر کرده است. در حال حاضر، روسیه در حال کار بر روی اقدامات واکنشی است و منتفی نیست که ساخت و استقرار این موشک‌ها را نیز آغاز کند.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی