چه کسی میهمان این هفته کاخ سفید است؟/ بایدن مشتاقانه منتظر است

کدخبر: ۶۵۸۵۴۳
اقتصادنیوز :کاخ سفید اعلام کرد «کایر استارمر» نخست وزیر جدید انگلیس این هفته برای نخستین بار با جو بایدن رئیس جمهور آمریکا دیدار خواهد کرد.
چه کسی میهمان این هفته کاخ سفید است؟/ بایدن مشتاقانه منتظر است

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، جان کربی سخنگو و هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی آمریکا روز دوشنبه به وقت محلی به خبرنگاران در کاخ سفید گفت: کایر استارمر، نخست‌وزیر جدید انگلیس روز چهارشنبه برای اولین بار با جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا در کاخ سفید دیدار خواهد کرد.

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا روز جمعه در تماس تلفنی با کایر استارمر، نخست‌وزیر جدید انگلیس با تبریک پیروزی قاطع حزبش در انتخابات سراسری، در باره ادامه حمایت از اوکراین گفتگو کرد.

کاخ سفید در بیانیه ای با اشاره به اجلاس سه روزه سران ناتو که از روز سه شنبه آغاز می شود، گفت: رئیس جمهور آمریکا مشتاقانه در انتظار استقبال از استارمر نخست وزیر انگلیس در نشست هفتاد و پنجمین سالگرد ناتو در واشنگتن است.

خبر مرتبط
در دیدار نخست وزیر عراق و این مقام آمریکایی چه گذشت؟

اقتصادنیوز: نخست وزیر عراق در دیدار معاون دستیار وزیر دفاع آمریکا در امور خاورمیانه ضمن گفت و گو در خصوص پایان دادن به مأموریت ائتلاف بین‌المللی در عراق، بر ضرورت اتخاذ موضع قاطع در برابر تجاوزات به غزه و جلوگیری از تنش‌ها در این منطقه تاکید کرد.

بر اساس این بیانیه، بایدن و استارمر مجددا بر "روابط ویژه" بین دو کشور تاکید کردند و رئیس جمهور آمریکا گفت که "منتظر همکاری نزدیک با استارمر در مورد همه مسائل مهم است. "

کاخ سفید افزود: دو طرف بر حمایت مستمر خود از اوکراین برای مبارزه با تجاوز بی امان روسیه تاکید کردند.

به گزارش ایرنا، حزب کاگر اکثریت گسترده‌ای را در انتخابات روز گذشته از ۶۵۰ کرسی پارلمان بدست آورد که این موضوع به استعفای ریشی سوناک نخست وزیر سابق منجر شد.

انگلیس از زمان آغاز جنگ اوکراین، به بازیگر فعالی در عرصه این نبرد تبدیل شده و با اتخاذ مواضع ضد روسی، ارسال تسلیحات و تجهیزات نظامی و اعمال تحریم‌ علیه روسیه به تنش‌ و درگیری‌ها دامن زده است. این کشور تاکنون بیش از یکهزار و ۱۰۰ شهروند روس و بیش از ۸۰۰ سازمان دولتی روسیه را تحریم کرده است.

جنگ اوکراین که بیش از یک سال از آغاز آن می‌گذردِ، در پی بی‌توجهی غرب نسبت به نگرانی‌های امنیتی مسکو و گسترش نیروهای ناتو تا نزدیکی مرزهای روسیه کلید خورد. مسکو در پی نادیده گرفتن دغدغه های امنیتی خود از سوی غرب و به ویژه آمریکا در ۵ اسفند ۱۴۰۰ به اوکراین حمله برد.

خبر مرتبط
اوربان پای ترامپ را به جنگ اوکراین باز کرد/ رئیس جمهور سابق آمریکا ناجی کی‌یف می‌شود؟

اقتصادنیوز :ویکتور اوربان با بیان اینکه روسیه قوای نظامی قدرتمندی داشته و شکست آن بسیار دشوار است، گفت «دونالد ترامپ» چهره‌ای است که می‌تواند این جنگ را به پایان برساند.

طی این مدت کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) از جمله آمریکا با کنار گذاشتن گزینه دیپلماتیک برای برقراری صلح، با حمایت های هنگفت نظامی از کی‌یف بر ادامه این جنگ افروزی ادامه داده و اکنون با تجهیز اوکراین به سلاح های پیشرفته تر و سنگین تر نظامی، آشکارا سیاست تحریک کرملین را دنبال می‌کنند.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی