واکنش مسکو به فاجعه بیمارستان کودکان کی‌یف/ ما به اهداف غیرنظامی حمله نمی‌کنیم

کدخبر: ۶۵۸۷۰۸
اقتصادنیوز: جعه بیمارستان اصلی کودکان کی‌یف که در پی اصابت موشک رخ داد، اتهام‌زنی غرب به روسیه را در پی داشت و از سوی دیگر، مسکو این اتهام را رد و اعلام کرد که سقوط یک موشک پدافند هوایی اوکراین عامل این رخداد بوده است.
واکنش مسکو به فاجعه بیمارستان کودکان کی‌یف/ ما به اهداف غیرنظامی حمله نمی‌کنیم

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، این رخداد در آستانه برگزاری نشست سران کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در آمریکا رخ داد و غرب که هجمه رسانه‌ای و جنگ ترکیبی تمام عیاری را برای تحمیل شکست استراتژیک به روسیه در دستور کار قرار داده است،‌ با تبلیغ روایت یک طرفه خود از فاجعه دوشنبه ۱۸ تیرماه ۱۴۰۳ بیمارستان کودکان «اوخمتدیت» Okhmatdyt کی‌یف، انگشت اتهام را به سوی مسکو نشانه رفت.

خبر مرتبط
اوکراین: موشک‌های روسیه به بیمارستان کودکان در کی‌یف اصابت کرد

اقتصادنیوز: مقامات اوکراین از برخورد موشک‌های شلیک شده از سوی روسیه به بیمارستان کودکان در کی‌یف خبر دادند.

کرملین رد کرد؛‌ روسیه به اهداف غیرنظامی حمله نمی‌کند

سخنگوی دفتر ریاست‌جمهوری روسیه در این پیوند اعلام کرد: کرملین قاطعانه اتهامات مربوط به حمله روسیه به بیمارستانی در کی‌یف را رد می کند.
دیمیتری پسکوف افزود:‌ ما همچنان اصرار داریم: ما به اهداف غیرنظامی حمله نمی کنیم و حملات نیروهای مسلح روسیه به زیرساخت‌های کلیدی و اهداف نظامی که به نوعی با توانمندی نظامی اوکراین مرتبط هستند، صورت می‌گیرد.
وی، توجه همگان را به بیانیه وزارت دفاع روسیه جلب کرد که این وزارتخانه طی آن به طور مطلق حمله به اهداف غیرنظامی را رد و بیان می‌کند که سقوط یک موشک پدافند هوایی اوکراین عامل این حادثه بوده است.

وزارت دفاع روسیه: عکس‌ها و فیلم‌ها، سقوط موشک پدافند هوایی اوکراین را تأیید می‌کند
پیشتر وزارت دفاع روسیه گزارش داده بود که نیروهای مسلح این کشور در واکنش به تلاش برای حمله اوکراین به تاسیسات انرژی در خاک روسیه، حمله ای با دقت بالا به تاسیسات صنایع نظامی و پایگاه های هوایی نیروهای مسلح اوکراین در ۸ جولای (دوشنبه ۱۸ تیرماه) انجام دادند که اهداف این عملیات محقق شد.
این وزارتخانه در بیانیه خود تأکید کرد که اظهارات مقامات اوکراینی در مورد حمله موشکی ادعایی از سوی فدراسیون روسیه به اهداف غیرنظامی با واقعیت مطابقت ندارد.
وزارت دفاع روسیه افزود: عکس‌ها و فیلم‌های موجود در صحنه، واقعیت انهدام بیمارستان در پی سقوط یک موشک پدافند هوایی اوکراین را تأیید می‌کند.
در این بیانیه آمده است:‌ اقدامات مشابه حکومت اوکراین هر سال در آستانه نشست ناتو رخ می‌دهد.

از نگاه دیپلمات روس: استفاده تبلیغاتی اوکراین از فاجعه بیمارستان

در این پیوند، سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت:‌ تلاش های حکومت زلنسکی (رئیس‌جمهور اوکراین) برای استفاده تبلیغاتی از فاجعه بیمارستان کودکان در کی‌یف، ماهیت غیرانسانی آن را تأیید می کند.
ماریا زاخارووا افزود: قبلاً تأیید شده است که موشک غربی از سامانه موشکی ضدهوایی «نسامس» NASAMS به ساختمانی در محوطه بیمارستان کودکان «اوخمتدیت» اصابت کرده است.
این دیپلمات خاطرنشان کرد: دوباره همانطور که بارها در مورد سیستم دفاع هوایی اوکراین اتفاق افتاده است، موشک های این سامانه از مسیر خارج شده و به ساختمان های مسکونی و مؤسسات اجتماعی اصابت کرده است.
زاخارووا افزود: توسط شاهدان متعدد تایید شده است که یکی از موشک های سیستم دفاع هوایی غربی به ساختمانی در محدوده بیمارستان کودکان واقع در کی‌یف اصابت کرده است.
وی یادآوری کرد که کارخانه «آرتم» در مجاورت این کلینیک است و در فاصله بسیار نزدیکی، مجموعه ای از ساختمان های وزارت دفاع اوکراین و انبارهای نیروهای مسلح اوکراین قرار دارد.
سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد:‌ هیچکس در این باره که اوکراین در اقدامی تعمدی، سیستم های دفاع هوایی را در مناطق مسکونی قرار می دهند و پشت غیرنظامیان به عنوان "سپر انسانی" پنهان می شوند، سخنی نمی‌گوید.
زاخارووا افزود: اینگونه اقدامات کی‌یف، نقض صریح قوانین بین المللی بشردوستانه است که استفاده از اشیای غیرنظامی را برای مقاصد نظامی ممنوع می کند.
به گفته این دیپلمات، در ۸ جولای، در پاسخ به تلاش های مکرر نیروهای مسلح اوکراین برای آسیب رساندن به شرکت های مجتمع اقتصادی فدراسیون روسیه، نیروهای مسلح این کشور حمله گروهی را با سلاح های دقیق دوربرد به اهداف نظامی انجام دادند. در این حمله، کارخانه های آرتم، آنتونوف و دفتر طراحی لوچ در دنپروپتروفسک، یک کارخانه مهندسی سنگین در کراماتورسک و اهدافی دیگر مورد اصابت قرار گرفتند.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی