پایان انقلاب اونس در سکوت

دو نظر سنجی در باره قیمت طلا/ شاخص دلار کماکان صعودی است

کدخبر: 363501
اقتصادنیوز : دیروز جمعه قیمت اونس طلا 7 دلار کاهش یافت و به 1861 دلار رسید. طلا با کمتر از 0.4 درصد کاهش قیمت روز نسبتاً کم نوسانی را پشت‌سر گذاشت.بالاترین قیمت لحظه‌ای اونس جهانی 1875 دلار و پایین ترین قیمت لحظه‌ای 1855 دلار بود.

به گزارش اقتصاد نیوز، با 20 دلار نوسان و 7 دلار کاهش قیمت، هفته طوفانی طلا به آرامی و در خاموشی  پایان یافت. هفته‌ای که قیمت طلا در نهایت 90 دلار از آغاز هفته کاهش داشت و از دژ 1900 دلار  که 6 هفته دوام داشت عقب نشست. آخرین باری که اونس زرین 90 دلار کاهش داشت، قیمت آن از کانال 2000 به کانال 1900 سقوط کرده بود. 

نظرسنجی کیتکو

طبق جدیدترین نظرسنجی طلای هفتگی کیتکو، سرمایه گذاران نباید انتظار داشته باشند که به زودی افزایش نوسانات در فضای طلا به پایان برسد، زیرا احساسات کوتاه مدت هیچ تعصب واضحی در بازار نشان نمی‌دهد.

افشین نبوی ، رئیس تجارت ام‌کی‌اس‌ سوئیس گفت: "آنقدر عدم اطمینان و نوسان وجود دارد که بازارها برای مدتی آشفته خواهند بود». وی افزود که او نه تنها در مورد طلا بی طرف است بلکه در حاشیه نشسته و منتظر ظهور روند مشخص‌تری است.

در میان تحلیل گران وال استریت، نظرسنجی تقریباً یک سه طرفه بود. از میان 16 شرکت کننده، شش رأی دهنده یا 38 درصد انتظار افزایش قیمت طلا را دارند و کاهش قیمت در هفته آینده یا حرکت بی‌رمق آن هر کدام پنج رأی یا 31 درصد از آرا را دریافت کرد مابقی نیز بازار خنثایی را پیش بینی می کنند.

احساسات در میان سرمایه گذاران خرده فروشی البته کمی واضح‌تر است. در مجموع 2391 رأی در نظرسنجی های آنلاین عمومی داده شد. 1207 رأی دهنده یا 50 درصد گفتند که در هفته آینده طلا صعودی می‌شود، 822 نفر دیگر ، یا 34 درصد ، پیش‌بینی کردند که  نزولی می‌شود، و تنها 362 رای دهنده ، یا 15درصد نسبت به طلا خنثی بودند.

نظرسنجی طلا

با وجود سقوط نزدیک به 100 دلار، هنوز برخی از احساسات در بازار صعودی است. کرستن فریتش، تحلیلگر فلزات گرانبها در کامرزبنک گفت که لرزش در بازار طلا تعجب آور نیست و  اصلاح تقریبا تمام شده است. وی گفت: «محیط طلا و نقره همچنان صعودی است. زیرا در چند ماه گذشته هیچ چیز تغییر نکرده است.»

برای بسیاری از تحلیلگران دلار آمریکا کلیدی ترین بازار برای تماشای سنجش میزان سقوط بیشتر طلا خواهد بود. کالین سیزینسکی، استراتژیست ارشد بازار در سیا ‌ولف ‌منیجمنت، گفت که او در کوتاه مدت انتظار ریزش طلا را دارد ، زیرا به نظر شاخص می‌رسد دلار ایالات متحده کمی قدرت گرفته است. وی گفت: «این پیش بینی  کمتر به طلا و بیشتر به دلار آمریکا مربوط می شود. دلار آمریکا بر همه بازارها تسلط دارد و طلا نیز از این قاعده مستثنی نیست. من فکر می کنم قبل از اینکه سرمایه گذاران به بازار برگردند باید شاهد تغییر ریزشی بیشتری در طلا باشیم».

اوله هانسن رئیس استراتژی کالای بانک ساکسو و تنها تحلیل‌‌گری که هفته پیش روند نزولی طلا را درست پی‌بینی کرد،  گفت که او این هفته توجه زیادی به دلار آمریکا خواهد داشت. وی گفت: «به نظر می رسد گاز بیشتری در مخزن دلار باقی مانده است بنابراین ضعف در طلا به طور بالقوه هنوز برطرف نشده است». با این حال ، هانسن گفت که اصلاح طلا می‌تواند محدود شود زیرا این فلز گران‌بها با وجود عدم اطمینان روزافزون قبل از انتخابات ایالات متحده، می‌تواند یک پناهگاه امن برای  بازار باشد.

نمودار طلا

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما