ناکامی دلار برای ورود به آسمان چهارم

سقف دلار نشکست، کف بورس شکست

کدخبر: 364092
اقتصاد نیوز : امروزخیز دلار برای ورود به کانال جدید ناکام ماند، شاخص بورس تهران نیز به پایین‌ترین حد درسه ماه اخیر رسیده و کف مقاومتی را نیز شکست.

به گزارش اقتصاد نیوز، امروز دوشنبه هفتم مهرماه 1399 قیمت دلار در بازار آزاد نتوانست به رقم 30 هزار تومانی برسد، از طرف دیگر شاخص بورس به رقم یک میلیون و 515 هزار واحدی سقوط کرد که نزدیک به 3 ماه بود از این رقم فاصله داشت. 

در این روزها معامله‌گران توجه ویژه‌ای به قیمت درهم و دلار هرات دارند. در معاملات روز دوشنبه، درهم در محدوده 8 هزار تومان ماندگار ماند و دلار هرات نیز نتوانست سقف 29 هزار تومانی را لمس کند. در نتیجه  قرار گرفتن قیمت دلار در بازار تهران در محدوده‌ سقف 29 هزار و 400 تومان متناسب با این قیمت‌ها بود.

بازارساز نیز در روز دوشنبه قیمت دلار را به میزان 0.87 درصد افزایش داد و قیمت دلار صرافی ملی را از 28 هزار و 700 تومان به 28 هزار و 950 تومان رساند. قیمت یورو صرافی ملی نیز از 33 هزار و 400 تومان به 33 هزار و 600 تومان افزایش یافت.

بازارها تحت تاثیر انتظارات 

انتظارات منفی در دو بازار ارز و سرمایه به دو شکل صعود و نزول بروز پیدا کرده است، در بازار ارز، انتظارات محرک رشد پرشتاب قیمت‌ها بوده است. در شرایطی که در اثر تحریم‌ها از پایان سال 96 درآمدهای ارزی کشور با فرض حذف درآمدهای صادرات نفتی حداکثر 65 درصد کاهش یافته، قیمت دلار حدود 650 درصد افزایش یافته است. به نظر می‌رسد که بخش اعظم افزایش قیمت دلار در اثر انتظارات منفی و نااطمینانی نسبت به آینده‌ است. طی دو روز اخیر معامله‌گران برای گام گذاشتن به کانال 30 هزار تومانی دست به عصا بودند.

در بازار سرمایه، انتظارات منفی موجب روند نزولی شاخص بورس و خروج سرمایه‌گذاران خرد بازار شده است. شاخص بورس پیش از امروز چند مرتبه به کف حمایت یک میلیون و 556 هزار واحدی نزدیک شد اما هر بار به سمت بالا تغییر مسیر داد، اما در روز دوشنبه از این کف حمایت 40 هزار واحد پایین‌تر آمد تا یک سطح حمایتی مهم را شکسته باشد.  

امروز بازار در حالی معاملات خود را پایان داد که در ساعات آغازین فعالیت آن، کمتر کسی تصور می‌کرد که بورس تهران کف مقاومتی خود را تغییر دهد، در مقابل خیلی‌ها از معامله‌گران امیدوار بودند که سقف جدیدی در قیمت دلار ایجاد شود. هر چند که تحولات در دو بازار هم‌جهت با پیش‌بینی‌ها پیش رفت، اما وضعیت ارقام پایانی بازار با پیش‌بین‌های بازیگران تفاوت‌های زیادی داشت. حال باید منتظر ماند ودید در معاملات فردا این پیش‌بینی‌هامحقق خواهد شد یا بازارساز با اتخاذ سیاست‌های جدید بازار را به سمت آرامش هدایت می‌کند.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما