رویداد‌های مهم اقتصاد جهان در هفته جاری+ جدول

قیمت طلا در کمین دو هزار دلار

کدخبر: 372005
اقتصادنیوز : هنگام بسته شدن بازا‌رهای جهانی در هفته گذشته، نتایج انتخابات آمریکا هنوز مشخص نشده بود. حال با آغاز کار آن‌ها در روز دوشنبه باید دید بازار‌ها دستخوش چه تغییراتی می‌شود و آیا اهمیت رویداد‌های اقتصادی به بازار‌ها باز خواهد گشت یا خیر؟

به گزارش اقتصادنیوز، ضریب اهمیت داده‌های که قرار است این هفته منتشر شوند بسیار کمتر از هفته گذشته است. این درحالی است‌که حتی هفته گذشته هم تاثیر داده‌ها بر بازار ناچیز بود.

هفته پیش نرخ بیکاری آمریکا منتشر شد و مانند روند چند ماه گذشته از پیش‌بینی‌ها بسیار پایین‌تر بود. نرخ بیکاری آمریکا که در مجموعه آمار اشتغال منتشر شد نشان از بهبود وضعیت اقتصادی سریع‌تر از انتظار داد. این داده مانند ماه گذشته البته بر روی بازار‌ها تأثیری واضحی نداشت. نرخ بیکاری ماه اکتبر از 7.9 درصد به 6.9 درصد رسیده، درحالی‌که انتظار می‌رفتد، تنها 0.2 تغییر کاهش یابد. 

رویداد‌های دیدنی اقتصادی هفته جاری

دلیل این بی‌اعتنایی این بود که اکثر سرمایه‌گذاران در انتظار نتایج انتخاباتی بودند. با این حال در هفته جاری و آینده انتظار می‌رود اهمیت انتخابات فروکش کند و داده‌های اقتصادی به اهمیت قبلی بازگرداند. مهم‌ترین داده‌های که قرار است این هفته منتشر شوند در جدول زیر ارائه شده است.

تقویم اقتصادی

چشم انداز انرژی کوتاه مدت (STEO): این چشم انداز توسط اداره اطلاعات انرژی ایالات متحده (EIA) در مورد بازارهای انرژی ارائه می دهد. این اداره هر ماه پیش‌بینی‌هایی را برای مصرف، عرضه، تجارت و قیمت ها ارائه می دهد. اگرچه تأکید آن بر بازارهای انرژی ایالات متحده است، STEO همچنین پیش‌بینی‌هایی برای برخی بازارهای بین المللی سوخت مایع بیان می‌کند.

شاخص قیمت مصرف‌کننده تغییرات سطح قیمت سبد بازار کالاهای مصرفی و خدمات خریداری‌شده توسط خانوارها را نشان می‌دهد.  این شاخص یک برآورد آماری است از قیمت برخی اقلام مصرف کنندگان است، قیمت این اقلام به‌صورت دوره‌ای جمع‌آوری می‌شود و تغییرات آن نشان دهنده میزان افزایش یا کاهش هزینه مصرف کنندگان است.

شاخص متوسط درآمد انگلیس: این شاخص، تغییر در میزان پرداخت نیروی کار را در بنگاه‌ها و مشاغل دولتی را که شامل پاداش‌ها نیز می‌شود را تعیین می‌کند. آمار قبلی منفی 1.2 درصد بوده و پیش‌بینی می‌شود این ماه به 1.3 درصد برسد.

شاخص احساس اقتصادی در آلمان: این شاخص چشم‌انداز اقتصادی شش ماهه را ارزیابی می کند. سطح بالای صفر نشانگر خوش‌بینی است و  زیر این سطح نشان‌دهنده بدبینی است. این مطالعه از نظرسنجی  350 سرمایه‌گذار و تحلیلگر موسسات آلمانی تهیه می‌شود. آمار قبلی منفی 71.5 بوده و پیش‌بینی می‌شود این ماه به 69.8 برسد.

طلا در آغاز هفته کاری بازار‌های جهانی

افشین نبوی، معاون رئیس بازرگان فلزات گران‌بها ام‌کی‌اس سوئیس، به کیتکونیوز گفت: «دلار در پایان هفته تقریباً در سقوط آزاد بوده، که به افزایش ارزش طلا در روز پنج شنبه کمک کرد.» نبوی همچنین پیش‌بینی کرد که  طلا می‌تواند این هفته به سطح 2000 دلار در هر اونس صعود کند. «اقتصاد به دلیل بیماری همه گیر در سراسر جهان به سختی دچار مشکل شده است و  در صورت وضع‌ بسته های محرک مالی جدید، بانک‌ها به چاپ پول ادامه می دهند و فلز گران‌بها با افزایش قیمت‌ها، سود بسیاری کسب می‌کند».

از طرف دیگر اما دانیال قالی استراتژیست کالای تی‌دی سکوریتیز گفت در حال حاضر طلا بیش‌از حد خریداری شده است و سقف جدید طلا 1980 دلار خواهد بود. «دلیل این امر این است که قیمت طلا از نرخ واقعی بیشتر افزایش یافته است همچنین ریاست جمهوری بایدن  احتمالاً در نهایت با سنا جمهوری خواه همراه است، که به معنای محرک مالی و انسداد کمتر در کوتاه مدت خواهد بود».

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما