کدخبر: ۳۷۴۱۵۴ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

گزارش «اقتصادنیوز» از بازار‌ها جهانی + نمودار

ضربه سومین واکسن کرونا به طلا

اقتصادنیوز : در نیمروز پنج‌شنبه بازار‌های جهانی، قیمت اونس طلا ۰.۳ درصد کاهش یافت و حتی به پایین قیمت خود در نزدیک به دو ماه گذشته رسید. قیمت نفت خام نیز با وجود گزارش واکسن آکسفورد کمی افت داشته است.

به گزارش اقتصادنیوز،  بازار‌های سهام و کامودتی‌ها (کالا‌های اقتصادی) امروز شمایلی نزولی به خود گرفتند. قیمت طلا یکی از این کالا‌ها، در ساعت 4:30 بعد از ظهر، 10 دلار افت کرده و به 1861 دلار رسید اما همچنان کف حمایتی 1850 دلاری بازار طلا پایدار باقی مانده است.

بالاترین قیمت لحظه‌ای طلا در نیمروز 1867 دلار و پایین‌ترین آن 1854 دلار است. 1854 دلار پایین ترین قیمت طلا در 8 هفته گذشته است. افت قیمت امروز، برای چهارمین روز متوالی صورت می‌گیرد و بازار طلا در حال رقم زدن یک هفته کاملاً نزولی است. 

نمودار طلا

واکسن آکسفورد

مهمترین دلیل این افت قیمت طلا، گزارش واکسن آکسفورد-آسترازنیکا است. طبق این گزارش داده‌های آکسفورد مربوط به مرحله اولیه آزمایش‌های بالینی که ایمنی واکسن و واکنش بدن به آن را آزمایش می کند، نشان می‌د‌هد این واکسن یک پاسخ ایمنی قوی حتی در افراد بالای 70 سال ایجاد می‌کند.

خبر خوب دیگر آکسفورد نیز این بوده که این واکسن به راحتی قابل توزیع است، زیرا نیازی به نگهداری در سرمای زیاد نیست. دانشگاه آکسفورد با همکاری شرکت زیست‌ دارویی آسترازنیکا در حال توسعه این واکسن است که به نام «اسب تروآ » نیز شناخته می‌شد.

نفت خام؛ میدان نبرد واکسن و کرونا

موج جدید کرونا و افزایش مبتلایان در جهان، به‌خصوص آمریکا و اروپا باعث شده بسیاری از بازار‌ها نزولی شوند. اخبار مثبت واکسن هم نتوانسته ترس از تعطیلی‌های جدید را بی اثر کند. بازارهای سهام جهان از شاخص نیکی ۲۲۵ ژاپن تا میانگین صنعتی داو جونز آمریکا همگی ریزش کرده اند. اگرچه نفت خام به سبب گزارش واکسن رو به افزایش رفته است، اما همچنان در  24 ساعت گذشته بیشتر نزولی بوده است. قیمت هر بشکه نفت خام وست تگزاس با 0.1 درصد کاهش قیمت به 41.53 دلار رسیده است. 

نمودار نفت خام

این مطلب برایم مفید است
235 نفر این پست را پسندیده اند