کدخبر: ۳۸۰۷۶۲ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

قیمت ارز در چه محدوده زندانی شده است؟

تاکتیک جدید بانک مرکزی در بازار دلار

اقتصادنیوز : بازار ارز در دامنه نوسان جدیدی قرار گرفته است؟ این دامنه نوسان کجاست و چه اثر بر روند قیمت آینده دلار دارد؟ گزارش امروز به این سئوالات پاسخ داده است.

به گزارش اقتصادنیوز، در اولین روز زمستانی، اسکناس آمریکایی توان خاصی برای صعود از خود نشان نداد. دلار به جای افزایش قیمت، رویه کاهشی را در پیش گرفت تا یک بار دیگر چنین شائبه ای توسط برخی فعالان مطرح شود که بازارساز در حال خسته کردن معامله گران دلار است. در واقع از نگاه این گروه، بازار در موجی قرار دارد که نه توان صعود قیمت زیادی دارد و نه توان افت قابل توجهی. در چنین وضعیتی، برخی فعالان انتظار دارند که محدود شدن نوسان تا زمانی طولانی ادامه پیدا کند و قیمت به صورت پله به پله پایین تر بیاید.

دامنه جدید نوسان دلار

 گروهی از تحلیل گران فنی عنوان می کنند، دامنه قیمت دلار از بازه 25 هزار و 800 الی 26 هزار و 300 تومان خارج شده است و از این پس، در بازه، 25 هزار و 400 تا 25 هزار و 900 تومان نوسان خواهد کرد. در واقع هم قیمت کاهشی شده است و هم اینکه، کاهش نوسان، ادامه پیدا کرده است، آنچه که به نظر می رسد بازارساز هم به دقت دنبال می کند. بسیاری از معامله گران امیدوارند که بازار از زندان نوسانی 4 هفته اخیر به سرعت خارج شود. آن ها اعتقاد دارند، نوسانی که بازار پس از یک دوره خستگی تجربه خواهد کرد، بسیار شدید خواهد بود. با این حال، نمی توان با اطمینان گفت که نوسان شدید بعدی در جهت صعودی خواهد بود.

امید کاهشی های بازار به دو اتفاق سیاسی

 کاهشی ها باور دارند با تصویب لوایح مورد نیاز گروه ویژه اقدام مالی و آغاز مذاکرات برای رفع تحریم ها، سیر کاهش قیمت ها تندتر خواهد شد. این در حالی است که افزایشی ها هم چنان به افزایش سنتی تقاضا در ابتدای زمستان خوشبین هستند و هم اینکه امیدوارند بازار پس از یک دوره کاهش قیمت تدریجی، به مرور بار دیگر با افزایش تقاضاهای فنی مواجه شود. عدم رفع تحریم ها و افزایش تنش های بین المللی دیگر متغیرهایی هستند که هم چنان امیدهای افزایشی های بازار را زنده نگه داشته است. با این حال، در وضعیت کنونی از سمت و سوی هیچ متغیری، سیگنال نوسان شدیدی به بازار ارسال نشده است، چرا  که هیچ کدام از گروه های افزایشی و کاهشی حاضر نشده اند بر مبنای انتظارات سیاسی خود ریسک رفتاری خاصی کنند.

سیگنال آرامش موقت از درهم

حواله درهم نه از مرز 7هزار تومانی پایین تر رفته است که سرعت فروش ها را در بازار داخلی بالا ببرد و نه توان شکست مرز 7 هزار و 200 تومانی را از خود نشان داده است که افزایشی های بازار سبزه میدان را فعال تر کند. روند فعلی درهم از نوسان محدود قیمت ها بیشتر حمایت کرده است. با این حال، دو نقطه حیاتی بازار درهم مشخص است و مدت هاست که نوسان گیران دلار منتظر هستند که ارز کشور همسایه از یکی از نقاط یاد شده خارج شود.

 

این مطلب برایم مفید است
68 نفر این پست را پسندیده اند