بازگشت به سنت؛ بیت کوین در انزوا

قیمت طلا برگشت/ الگوی لبخند در بازار دلار +نمودار

کدخبر: 390992
اقتصادنیوز : در روزی که گذشت بازارها به سوی سرمایه گذاری امن رفتند و کمتر به ارزهای دیجیتالی توجه کردند.قیمت طلا توانست به کانال 1800 بازگردد. شاخص دلار هم رکوردهای جدیدی زد.

براساس گزارش اقتصادنیوز به نقل از اینوستینگ، سهام جهانی در روز جمعه به بالاترین رکورد خود نزدیک شد در حالی که دلار و نفت در نقاط عطف اخیر قرار داشتند ، زیرا پیشرفت در توزیع واکسن و امیدهای محرک ایالات متحده باعث خوش بینی به عادی سازی بیشتر در اقتصاد جهانی می شود.

شاخص 50  شرکت در بازار عمده جهان ، MSCI ACWI ، 0.21٪ افزایش یافت و به 668.1 رسید ،این شاخص در حدود دو هفته پیش به بالاترین رکورد 670.82 رسیده بود. این پنجمین روز متوالی بازدهی مثبت این شاخص بود.

 

رکوردهای جدید در دلار

شاخص دلار معروف به (USD) در زمانی که احساس رونق ایجاد می شود بالا می رود در زمانی که احساس رکود هم وجود دارد بالا می رود چرا؟ به دلیل الگوی لبخند دلار!

الگوی لبخند دلار مبتنی بر سه بخش است:

بخش اول:دلار آمریکا از ریسک گریزی استفاده می کند که باعث می شود سرمایه گذاران به سراغ ارزهای مطمعن و امن بروند مانند دلار و ین، از آنجا که سرمایه گذاران فکر می کنند که وضعیت اقتصاد جهانی متزلزل است تردید دارند که به دنبال دارایی های پر ریسک بروند و ترجیح می دهند دلار کم ریسک تر آمریکا را صرف نظر از وضعیت اقتصاد آمریکا بخرند.

بخش دوم: دلار به کف جدید افت می کند. بخش پایین لبخند نشان دهنده عملکرد ضعیف دلار آمریکا است زیرا اقتصاد آریکا در وضعیت ضعیف بسر می برد. امکان کاهش نرخ بهره نیز وزن دلار آمریکا را کاهش می دهد. این منجر به دوری بازار از دلار می شود. شعار برای USD می شود فروش! فروش! فروش!

بخش سوم:دلار به دلیل رشد اقتصادی افزایش می یابد در نهایت وقتی اقتصاد آمریکا روزهای خوشی را پیش رو دارد تشکیل لبخند آغاز می شود. با افزایش خوش بینی و ظهور نشانه های بهبود اقتصادی، احساسات مربوط به دلار شروع به افزایش می کند. به عبارت دیگر وقتی اقتصاد آمریکا از رشد قوی تر GDP  برخوردار می شود و انتظارات برای افزایش نرخ بهره افزایش می یابد، دلار آمریکا شروع به افزایش می کند.

لبخند دلار

 

دلار با بهم ریختن بازار و دنبال کردن الگوی معاملات معروف به «لبخند دلار» ، که در سال های گذشته پیش از جهش های بزرگ اقتصادی و جهش های ارزی ایالات متحده رخ داد، به بهترین سود هفتگی خود در سه ماه اخیر رسید.

شاخص دلار آمریکا به بالاترین سطح دو ماهه نزدیک شده، و در این هفته 1.1 درصد افزایش داشته است، البته بیشترین افزایش هفتگی از اواخر اکتبر(آبان) را به خود اختصاص داده است.

آرییرو ناگاتا ، مدیر کل سرمایه گذاری جهانی در بانک Sumitomo Mitsui یک بانک ژاپنی گفت: «به نظر می رسد اکنون بازارها در تلاشند تا با نرمال سازی اقتصادی مبتنی بر پیشرفت در واکسیناسیون معامله کنند. این واقعیت که تنها ارزی که طی دو روز گذشته عملکرد بهتری نسبت به دلار داشته ، پوند انگلیس است، کشوری که در واکسیناسیون پیشرفت بیشتری در مقایسه با بقیه داشته است.»

پوند انگلیس در سطح 1.3696 دلار ایستاد ، فاصله کمی از اوج دو سال و نیمه خود با شاخص دلار.

LYNXMPEH1400H_L

بازگشت طلا به کانال 1800

بر اساس گزارش کیتکو، به دلیل یافتن تعداد کمتر اشتغال زایی آمریکایی در ژانویه نسبت به انتظارات ، قیمت طلا به بالای کانال 1800 دلار در هر اونس رسید.

جمعه ، اداره آمار کار گفت که 49هزار شغل در ماه گذشته ایجاد شده است ، این در حالی است که اقتصاددانان انتظار داشتند حدود 85هزار شغل ایجاد شود.

در این گزارش آمده است: « بازار کار همچنان تأثیر ویروس کرونا (COVID-19) است و تلاش برای برای مهار آثار این ویروس ادامه دارد.»

قیمت طلا پیش از این گزارش با افزایش ناچیزی روبرو شده بود و در واکنش اولیه نسبت به تعداد اشتغال ضعیف تر از حد انتظار ، جهش بیشتری داشت. معاملات آتی طلای آوریل (اردیبهشت) آخرین قیمت هر اونس 1،803.70 دلار معامله شد که در روز با افزایش 0.7 درصدی روبرو شد.

در حال حاضر قیمت هر اونس طلای نقدی با افزایش بیش از ۱۷ دلار یا ۰.۹۶ درصد رو به رو شد و به قیمت هزار و ۸۱۱ دلار رسید. این در حالی است که در روز پنج شنبه به سطح هزار و ۷۰۰ دلار رسیده بود که موجب ترس سرمایه گذاران شد.

براساس گزارش اینوستینگ در بازار طلا سرمایه گذاران خرید طلا در نظر دارند که این نسبت به روز پنج شنبه اتفاق خوبی است.

gold

صعود در بازار نفت

براساس گزارش اینوستینگ، معاملات آتی نفت در روز جمعه بالاتر رفت ، قیمتهای نفت ایالات متحده در هفته حدود 9 درصد افزایش یافت. افزایش قیمت ها به دلیل خوش بینی برای بهبود تقاضای انرژی است ، و همچنان که کاهش تولید توسط تولیدکنندگان عمده نفت انتظارات را برای کاهش عرضه جهانی نفت خام را بالاتر برده است. عربستان سعودی موافقت کرد که یک میلیون بشکه در روز از تولید خود را در این ماه و ماه آینده به طور یک جانبه کاهش دهد ، اما جیمز ویلیامز ، اقتصاددان انرژی اقصاد ، هشدار داد که این کشور « به همین راحتی می تواند این میزان را به بازار بازگرداند.» نفت خام وست تگزاس اینترمدیت 62 سنت یا 1.1 درصد رشد کرد و در بشکه 56.85 دلار در هر بشکه نشست. براساس قراردادهای ماه قبل ، قیمت ها برای پنجمین جلسه متوالی افزایش یافت و در بالاترین قیمت از ژانویه 2020 قرار گرفت.همچنین نفت خام برنت با افزایش ۰.۸۸ درصد یا ۰.۵۲ درصد به قیمت ۵۹ دلار و ۵۲ سنت رسید.

0f3bf25e0e9280bb78ece6969d4383cb_M

بی محبتی به بیت کوین

 

بر اساس گزارش کوین دسک در روزی که گذشت بازارهای ارز مجازی کمتر مورد توجه سرمایه گذاران قرار گرفته اند و به همین دلیل با افزایش اندکی رو به رو شدند. بیت کوین با افزایش ۰.۷۹درصد به قیمت ۳۷ هزار و ۷۷۴ دلار رسید که به نظر می رسد این نشان از بی محبتی سرمایه گذاران به بازارهای مدرن باشد.

coindesk-BTC-chart-2021-02-06

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما