سه خطر پیش روی اقتصاد جهان

بیت کوین رکورد صعودی زد، قیمت طلا رکورد نزولی

کدخبر: 393765
اقتصادنیوز : در روزی که گذشت بیت کوین مجدد رکورد شکست و به بیش از ۵۲ هزار دلار رسید. این دومین بار در هفته جاری است که قیمت بیت کوین رکورد می شکند.

بر اساس گزارش اقتصادنیوز، در روزی که گذشت قیمت بیت کوین دوباره رکورد زد و به بیش از ۵۲ هزار دلار رسید. این در حالی است که قیمت طلا روند کاهشی به خود گرفت.

 به گزارش کیتکو، بر اساس صورتجلسه جلسه سیاست پولی ماه گذشته ، بازار طلا حتی در حالی که فدرال رزرو اعلام کرد که همچنان سیاست های تطبیقی فوق العاده نرم خود را ادامه می دهد ، از نگاه این نهاد همچنان  عدم قطعیت بر رشد اقتصادی حاکم است و این موجب نزدیکی روند نزولی طلا شد.

در این صورتجلسه ذکر شده است که شرکت کنندگان توافق داشتند که مسیر اقتصاد به میزان قابل توجهی به روند ویروس و پیشرفت واکسیناسیون بستگی دارد. بسیاری از شرکت کنندگان اظهار داشتند که بیماری همه گیر همچنان خطرات قابل توجهی را برای چشم انداز اقتصادی ایجاد می کند ، از جمله خطرات مرتبط با نوع جدید ویروس ، مقاومت بالقوه عمومی در برابر واکسیناسیون ، و مشکلات احتمالی در تولید و توزیع واکسن ، این نکات در از جمله موضوعاتی بود  که در این جلسه بررسی شد.

طلا واکنش کمی نسبت به صورتجلسه جلسه ژانویه فدرال رزرو داشت. قیمت طلا در نزدیکی پایین ترین سطح از ماه نوامبر(آذر) معامله می شود. معاملات آتی طلای آوریل(اردیبهشت) آخرین قیمت هر اونس 1،773.30 دلار معامله شد که در روز 1.4 درصد افت داشت.

در حال حاضر قیمت طلای نقدی با کاهش ۱۸دلار یا ۱.۰۲ درصد به قیمت هزار و ۷۷۵ دلار رسید.

بازار

دلیل کاهش قیمت طلا

 اینوستینگ گزارش می دهد، وضعیت ناخوشایند طلا در روز چهارشنبه و با پایین آمدن سه ماهه فلز زرد به زیر 1800 دلار ادامه یافت ، چراکه دلار با جهش کوتاه مدت در بازده اوراق قرضه ایالات متحده و بازارهای سهام از سودآوری و تخصیص مجدد بودجه حالت قرمز به خود گرفت.

اریک اسکولز ، استراتژیست بازارهای Chicago’s Blueline ، می گوید:اگر بازار  قیمت های کنونی طلا را رد می کند و ایده تورم پذیرفته نشود ،  طلا  در آینده نزدیک  به حدود 1700 دلار می رسد.»

آینده روشن برای دلار

شاخص دلار که در برابر 6 ارز دیگر قرار دارد ، به بالاترین سطح 9 روزه یعنی 90.88 رسید. حدس و گمان هایی وجود دارد که شاخص می تواند به واحد 91 بازگردد و فشار بیشتری بر طلا بگذارد.

کریگ ارلام ، تحلیلگر کارگزاری آنلاین OANDA ، گفت: « به نظر می رسد دلار در حال حرکت است و افزایش بازده اوراق نیز این حرکت را سرعت می دهد. این حرکت دلار ممکن است بازگشت قیمت طلا به سمت 1700 را تسریع کند.»

در حال حاضر ارزش شاخص دلار با افزایش ۰.۴ واحد به ۹۰.۹۲۲ واحد رسید.

شوک بیت کوین

بر اساس گزارش سی ان بی سی، بیت کوین برای اولین بار در روز چهارشنبه بالاتر از سطح 52هزار دلار قرار گرفت.

ارز رمزنگاری شده در حدود ساعات پایانی بازارهای جهانی به بالاترین رکورد 52،340 دلار رسید. طبق داده های Coin Metrics. آخرین معاملات 7.6٪ بالاتر رفت و با قیمت 52202 دلار به فروش رسید.با قیمت فعلی هر سکه ، اولین ارز رمزنگاری شده برای رسیدن به سقف بازار 1 تریلیون دلار برای اولین بار کمتر از 5 درصد فاصله دارد. در صورتی که بیت کوین از سطح 54 هزار دلار بگذرد ارزش بازار آن از تریلیون دلار می شود.

ایوز ، مدیر عامل بورس اوراق بهادار ، روز چهارشنبه در یادداشتی گفت « ما معتقدیم که داستان و موضوع در اینجا بسیار بزرگتر از سرمایه گذاری در بیت کوین و پیش بینی قیمت آینده آن است ، بلکه در مورد عواقب احتمالی رمزنگاری ، بلاکچین و بیت کوین برای دهه آینده در سراسر تکنولوژی و دنیای شرکت ها است.»

بازار

کاهش دما به سود نفت

بر اساس گزارش مارکت پلاس، معاملات نفت در روز چهارشنبه روند صعودی داشت، قیمت های نفت ایالات متحده برای دومین جلسه متوالی بالای 60 دلار نشست. قیمت ها افزایش یافت زیرا کاهش ناگهانی دما در تگزاش موجب کاهش تولید نفت و گاز طبیعی و منجر به قطع پالایشگاه در این منطقه شد.

قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدیت 1.09 دلار یا 1.8 درصد افزایش یافت و در بورس کالای نیویورک به 61.14 دلار در هر بشکه رسید. بر اساس داده های FactSet ، قیمت ها رقم دیگری را در بالاترین قیمت خود از ژانویه 2020 تجربه کردند. همچنین نفت خام برنت نیز با افزایش بیش از یک دلار یا ۱.۷۲ درصد به قیمت ۶۴ دلار و ۴۴ سنت رسید.

بازار

 

 

 

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما