با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال؛

تداوم روند صعودی تقاضا در بازار طلا و سکه/ طلا به استقبال ارزانی می رود؟

کدخبر: 393984
اقتصاد نیوز : در آخرین هفته بهمن ۹۹ بازار ارز وسکه از نوسان اندکی برخوردار بودنند و شاخص بورس روند نزولی داشت.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، آخرین هفته بهمن ۹۹ قیمت ارز با شیب ملایمی افزایش یافت که البته نرخ طلا و سکه به میزان اندکی  کاهش یافت از طرف دیگر شاخص بازار سرمایه نیز به جز اولین روز هفته که رشد کرد در روز‌های بعدی نیز با اُفت همراه بود به طوری که در ۲۵ بهمن ۹۹ شاخص کل بورس با رشد ۳۴ هزار واحدی روی پله یک میلیون و ۲۴۹ هزار واحدی قرار گرفت و در آخرین روز معاملات هفته  شاخص کل بورس با اُفت هزار واحدی روی کانال یک میلیون و ۲۴۴هزار واحدی ایستاد.

قیمت دلار

دلار به کانال ۲۵ هزار تومانی رسید

در چهارمین هفته بهمن ۹۹ نرخ ارز روند صعودی داشت، اما افزایش قیمت آن از نوسان شدیدی برخودار نبود به طوری که نرخ دلار از قیمت ۲۴ هزار  و۹۸۰ تومان به مبلغ ۲۴ هزار و ۱۷۰ تومان  رسید و یورو نیز در اولین روز هفته با قیمت ۳۰ هزار و ۲۷۰ تومان معامله شد که در آخر هفته با نرخ ۳۰ هزار و ۳۰۰ تومان خرید و فروش شد.  

سکه به پله ۱۲ میلیون تومانی نزدیک شد

بازار طلا و سکه در آخرین هفته بهمن ۹۹ با کاهش اندکی در نرخ همراه بود به طوری که سکه از قیمت ۱۲ میلیون و ۵۰ هزار تومان  به نرخ ۱۱ میلیون و ۸۷۰ تومان رسید و هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز از قیمت یک میلیون و ۱۷۹ هزار تومان به نرخ  یک میلیون و ۱۴۱ کاهش یافت.  

روند صعودی تقاضا در بازار طلا و سکه به افزایش حباب سکه دامن می زند 

محمد کشتی آرای نائب رئیس دوم اتحادیه طلا و جواهر ،  درباره تغییرات قیمت سکه و طلا در چهارمین هفته بهمن  ۹۹  گفت:در این هفته نرخ اونس جهانی روند نزولی داشته است و به طور  متوسط حدود ۳۷ دلار کاهش یافته است.

او افزود:قیمت ارز در این هفته افزایش داشته است و از طرف دیگر شاهد افزایش تقاضا در بازار طلا و سکه بوده ایم ، البته با توجه به اینکه کاهش قیمت اونس جهانی در این هفته مشهود بود قیمت سکه  به این میزان کاهش نیافته است و به بیان دیگر به میزانی که تقاضا برای خرید  سکه در بازار افزایش یافته است سبب ایجاد حباب سکه شده است.

کشتی آرای بیان کرد: حباب سکه در آخرین روز هفته به مبلغ ۷۵۰ هزار تومان رسید و قیمت سکه طرح قدیم با ۳۰۰ هزار تومان کاهش به نرخ ۱۰ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان معامله شد همچنین سکه طرح جدید به نرخ ۱۱ میلیون و ۹۷۰ هزار تومان رسید.

او تصریح کرد: نیم سکه با کاهش ۱۰۰ هزار تومانی به نرخ ۶ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان رسید و  ربع سکه به مبلغ ۴ میلیون و ۳۰۰ تومان رسید که این رقم بیانگر کاهش ۲۰۰ هزار تومانی است.

گشتی آرای اظهار کرد: در این هفته نرخ سکه‌های یک گرمی بدون تغییر بود و به مبلغ ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان داد و ستد شد و هر مثقال طلا با قیمت ۴ میلیون و ۹۵۶ هزار تومان معامله شد که نسبت به اولین روز هفته  حدود ۱۰۴ هزار تومان در هر مثقال کاهش قیمت را تجربه کرده است همچنین هر گرم طلای ۱۸ عیار با کاهش ۲۴ هزار تومانی به نرخ یک میلیون و ۱۴۴ هزار تومان رسید.

او گفت: با تغییر و نوسان اونس جهانی در چند روز اخیر نمی‌توان نرخ طلا و سکه را پیش بینی کرد و باید دید در هفته آینده وضعیت روند قیمت ارز چگونه خواهد بود.

مشکل اصلی بازار سرمایه در میزان تقاضا است 

فردین آقابابایی  کارشناس بازار سرمایه درباره  روند شاخص بازار سرمایه گفت: با توجه به شکل  گیری روند صعودی شاخص بورس  در 6 ماه ابتدایی امسال  در ادامه باید یک روند طبیعی تحت عنوان اصلاح قیمت را بازار طی می کرد که  از شهریور امسال شروع شد و تا آذر 99 ادامه داشت اما با تمهیدات و  راه های مختلف موانعی برای اصلاح قیمت ایجاد شد که عبارتند از: توقف نماد معاملاتی، تغییر دامنه نوسان به صورت نامتقارن و تغییر زیر ساخت ها  است.

او افزود: عواملی که مانع اصلاح قیمت  به طور صحیح در بازار شد باعث ایجاد ریسک هایی علاوه بر ریسک های سرمایه گذاری  در بازار مالی شد که معمولا به عنوان یک تغییر سیستم معاملات باعث ایجاد تغییر روند در بازار  می شود البته سیستم فعلی در بازار  با توجه به تغییر دامنه نوسان نامتقارن موجب کاهش تقاضا و ضریب نقد شوندگی  می شود که به دنبال این امر میزان حجم معاملات اُفت می کند.

بورس

آقابابایی بیان کرد: ۳ عاملی که بر بازار سرمایه تاثیر گذار است به صورت فشرده  و محدودیت 2 درصدی که برای کاهش قیمت  اعمال شده است باعث ایجاد تدام  فرسایشی بیشتر در روند اصلاح قیمت می شود که معتقدم این موضوع برای بازار خوب نخواهد بود و  بهتر است حرکت طبیعی بازار این گونه باشد که در یک دامنه بازتری قرار گیرد.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: به نظر می رسد محور کنترل شاخص بورس و سطح عمومی قیمت ها  اولین مورد برای مسئولان اقتصادی و سازمان بورس است که این امر در دستور کار قرار گرفته است به عنوان مثال در 4  روز گذشته حجم معاملات عمدتا با محوریت اوراق های دولتی شکل گرفته بود و حجم معاملات  کاهش پیدا کرد که این امر رسیکی بیشتر  برای فعالان بازار بورس  به وجود آورد که میزان نقدشوندگی و سطح  فعالیت آنان کاهش پیدا کرد.

او گفت: مشکل اصلی بازار سرمایه در 6 ماه دوم سال در میزان تقاضا است و نه در عرضه  که با تغییر زیر ساخت ، بازار به سمت اصلاح قیمت در عرضه رفته است و معتقدم بهتر است این سیستم هرچه زود اصلاح شود.

آقابابایی در باره اجرای  دامنه تعیین شده  نا متقارن در بازار سرمایه  گفت: محدود تر شدن میزان نوسان در جهت منفی به صورت فرسایشی روند اصلاحی انجام می شود که در آن روند اصلاح قیمت کند تر پیش می رود و به صورت فزآینده همانند فنری که آن را از دو طرف فشار دهیم ، رسیک در بازار تشدید می شود در صورتی که این امر اجرایی نمی شد روند اصلاح قیمت به خودی خود به یک وضعیت مناسبی می رسید.

او وضعیت بازار را  در کوتاه مدت این گونه بیان کرد: در این هفته تنها یک  روز روند بازار سرمایه هیجانی و صعودی بود و در روزهای بعد شاخص با اُفت همراه  بود و به نظر می رسد در هفته آینده اگر تغییری در سیستم های بازار  حاصل و یا اطلاعات جدیدی به بازار وارد نشود همچنان بازار یک سویه به سمت صف فروش خواهد رفت.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما