شاخص ارزی در معاملات پشت خطی صعودی شد

قیمت دلار در فاز جدید /اثر واعظی در بازار دلار

کدخبر: 395786
اقتصادنیوز: سمت و سوی انتظارات معامله گران ارز تغییر کرد و این تغییر موجب افزایش قیمت دلار در معاملات پشت خطی شد.

به گزارش اقتصاد نیوز،معامله گران دلار گارد صعودی گرفته اند؛ آن ها در معاملات پشت خطی روز جمعه، خریدهای ارزی خود را افزایش دادند، عاملی که موجب شد این ارز در مقعطی بالای 25 هزار و 500 تومان مورد معامله قرار بگیرد. به گفته فعالان، مجموعه اخبار در روزهای تعطیل به گونه ای بود که سمت و سوی انتظارات معامله گران ارزی را تغییر داد.یکی از این اخبار نحوه انعکاس سخنان محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور بود. از قول وی نقل شد که دولت برای مدیریت تحریم ها ناچار به افزایش قیمت دلار شده است. البته این سخنان از سوی خود واعظی رد شد و اعلام کرد جملات وی درست منتقل نشده است. بانک مرکزی نیز به این سخنان اعتراض کرد. اما بخشی از بازار نقل قول اولیه را پذیرفت و بار دیگر اتهام دولت به دخالت افزایشی در بازار ارز برجسته شد. اتهامی که نوسان گیران ارزی روی آن موج سواری می کنند.

اخبار اثرگذار متناقض در بازار ارز

حمله آمریکا به سوریه، انفجار در یک کشتی تجاری تحت مالکیت اسرائیل و اظهارات سخنگوی کاخ سفید مبنی بر عدم برداشتن تحریم ها با وجود آمادگی برای گفتگوهای دیپلماتیک از جمله اخباری بودند که در روزهای تعطیل، نگاه معامله گران افزایشی بازار را به خود جلب کردند. در مقابل این خبرها، کاهشی ها عنوان می کردند که تحریم ها با آزادسازی یک میلیارد دلار ایران از کره جنوبی، آماده ترک خوردن است.  معامله گران کاهشی دلار باور دارند، زیر سایه تمام خبرهای بد، دو طرف در حال حل اختلافات خود هستند و انعطاف هایی را برای رسیدن به توافق به خرج داده اند.

دلار پشت خطی

بانک مرکزی دست به کار می شود؟

شماری از بازیگران ارزی باور دارند، ممکن است، خریدها در ابتدای هفته افزایش پیدا کند، ولی بازارساز با عرضه خود مانع از رشد قابل توجه قیمت ها خواهد شد. از نگاه آن ها، از یک سو بازارساز نسبت به مرز 26 هزار تومانی حساسیت دارد و این مرز به نوعی خط قرمز سیاست گذار محسوب می شود و از سوی دیگر، صحبت های منتشر شده در رسانه ها مبنی بر نقش دولت در گرانی ارز، موجب خواهد شد که بانک مرکزی تمایل بیشتری برای جلوگیری از رشد دلار داشته باشد. در واقع، سیاست گذار مایل نیست یک روز پس از اظهارات منتسب به رییس دفتر دولت در مورد نقش دولت در رشد قیمت دلار، اجازه دهد که قیمت اسکناس آمریکایی افزایشی شود. درست است که ریس دفتر دولت اظهارات منتسب به خود را تلویحا تکذیب کرد. با این حال، افزایش قیمت دلار، می تواند نگاه ها را به سرعت به سمت دولت بچرخاند، امری که مسلما مورد علاقه سیاست گذار نیست.البته عده ای نیز باور دارند بازارساز تا نقطه 26 هزار و 300 تومانی دست به عرضه خاصی در بازار نخواهد زد.

 

تیتر یک
  • مایکل بوری: بزرگ‌ترین حباب تاریخ در بازار بسیاری از دارایی‌ها از جمله طلا به وجود آمده است

    اقتصادنیوز: تحلیل‌گری که بحران مالی سال‌های ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ آمریکا را پیش‌بینی کرد می‌گوید، بخش عمده‌ دارایی‌هایی که مانند…

از دست ندهید
بلیط هواپیما