شاخص ارزی در جا می زند؟

سوال بزرگ معامله‌گران دلار /راز واکنش صفر بازار به حمله عین‌الاسد

کدخبر: 397058
اقتصادنیوز: چرا در پاییز توئیت های ترامپ موجب نوسان قیمت دلار می شد اما اخبار حمله به عین الاسد و واکنش های آمریکا نوسانی زیادی در بازار ارز ایجاد نمی کند؟ به این سئوال دو پاسخ داده شده است.

به گزارش اقتصادنیوز، برای برخی معامله گران دلار سوال بزرگی ایجاد شده است: چطور  گاهی یک توئیت ترامپ می توانست قیمت دلار را بیش از 500 تومان بالا ببرد؛ ولی این روزها، حملات موشکی به پایگاه عین الاسد نمی تواند، تغییر معناداری در هیچ کدام از بازارها ایجاد کند؟

تحلیل گران بازار به این سوال دو پاسخ متفاوت داده اند؛ عده ای باور دارند، بازارساز در حال عرضه ارز به بازار است و از این طریق توانسته است، دامنه نوسانات را محدودتر کند.

 گروه دوم معتقدند، بازار در شرایط کنونی به آینده خوشبین تر است و احتمال کاهش فشارها را بیشتر می داند. در دوران ترامپ، چشم انداز بهبود شرایط و حل مساله تحریم ها حداقل برای معامله گران وجود نداشت و حتی تصور می کردند که یک اتفاق امنیتی می تواند به منجر به بدتر شدن شرایط شود. افزون بر این ها، عده ای اعتقاد دارند، وقتی یک اتفاق چند بار تکرار می شود، بازار کم کم نسبت به آن حساسیت خود را از دست می دهد. همین چند هفته پیش بود که حمله موشکی به کاروان نیروهای آمریکایی در عراق زمینه ساز اتفاق خاصی در بازار ارز داخلی نشد. شماری از معامله گران نیز عنوان می کنند، از آن جایی که آمریکایی ها واکنش کلامی تندی نسبت به این حملات نداشته اند، بازار چندان به این اتفاق توجه نکرده است.

دلار پشت خطی  

پیش بینی قیمت دلار در روز آخر هفته

بر طبق صحبت های یاد شده، تعداد زیادی از معامله گران انتظار دارند که امروز دلار واکنش خاصی به اخبار نشان ندهد و قیمت این ارز نتواند خود را به بالای سطح 25 هزار و 500 تومانی برساند. دلار در معاملات پشت خطی نیز نوسان خاصی نداشت و این مساله احتمال رشد در روز جاری را کمرنگ تر می کرد. با این حال، گروه محدودی نیز در بازار حضور دارند که معتقدند، بازار به مجموع اخبار توجه می کند و از آن جایی که اکثر اتفاقات اخیر حکایت از رفع تنش ها در آینده نزدیک ندارد، رشد قیمت را دور از ذهن نمی دانند.

عده ای از معامله گران  نیز هم چنان سعی می کنند خود را با نوسانات قیمتی درهم هماهنگ کنند. شکست یا حفظ مرز 7 هزار تومانی برای این دسته از معامله گران اهمیت زیادی دارد. دیروز زمان رفتن درهم به کانال 6 هزار و 900 تومانی بود. ادامه نوسان درهم در این کانال زمینه ساز نزول بیشتر دلار خواهد شد.

 

 

تیتر یک
  • بررسی ترکیب درآمدهای مالیاتی دولت

    اقتصادنیوز: گزارش مرکز آمار نشان می دهد که در طول سالیان دهه ۹۰ سهم مالیات غیر مسقیم یا مالیات پنهان از کل درآمدهای…

از دست ندهید
بلیط هواپیما