روند قیمت طلا در سالی گذشت

تمدید رقابت بیت کوین و طلا

کدخبر: 400787
اقتصادنیوز: قیمت طلا در نیمه اول سال 1399 به شدت افزایش یافت که عمده آن به دلیل افت عملکرد اسمی و واقعی این فلزگرانبها بود.

براساس گزارش اقتصادنیوز، قیمت طلا در زمان همه گیری های سال گذشته روند افزایشی داشت. در ابتدای سال با شیوع ویروس کرونا و افزایش وحشت درباره این ویروس، همچنین شدت گرفتن قرنطینه ها در تمامی جهان، سرمایه گذاران به سوی سرمایه گذاری های امن حرکت کردند. به طور سنتی این سرمایه گذاران به سوی بازار طلا حرکت کردند که همین موجب افزایش قیمت فلزگرانبها در سال گذشته شد.

نوسانات طلا

در ابتدای سال ۱۳۹۹، طلای نقدی با قیمت هزار و ۴۸۵ دلار بازار را به پایان رساند که می توان گفت پایین ترین قیمت را در نخستین روز سال رقم زده بود.

 اما بعد از ۵ ماه روند افزایشی، بیشترین قیمت خود در سال را تجربه کرد. در ۱۶ مرداد سال ۱۳۹۹ قیمت طلا وارد کانال ۲ هزار دلار شد و بیشترین قیمت خود را رقم زد. ۲ هزار و ۷۰ دلار بالاترین قیمت طلا در سال گذشته بود.

آخرین قیمتی که این بازار تجربه کرد هزار و ۷۴۵ دلار بود که باز نسبت به ابتدای سال گذشته افزایش قیمت ۲۶۰ دلاری داشته است.

طلا

گلدمن ساکس(بانک بین المللی) در یکی از پیش بینی های خود اعلام کرد که هدف آنها در قیمت طلا در سال پیش رو 2300 دلار است ، زیرا بهبودی از رکود اقتصادی مربوط به ویروس کرونا باعث افزایش تورم در سال می شود. تیم اقتصادی گلدمن قبل از تضعیف قیمت در پایان سال ، پیش بینی تورم را در سال آینده به 3٪ افزایش داده بود. البته از تقاضای هند و چین می توان روند افزایشی بیشتری انتظار داشت.

قیمت طلا در نیمه اول سال به شدت افزایش یافت که عمده آن به دلیل افت عملکرد اسمی و واقعی این فلزگرانبها بود. افزایش تقاضای سرمایه گذاری در پناهگاه های امن در پی رکود اقتصادی ناشی از ویروس نیز کمک کرد تا این شاخص روند افزایشی داشته باشد.

آینده برای قیمت طلا

تقاضای فاندامنتال می تواند در سال پیش رو افزایش پیدا کند. چین پیش بینی می کند که در سال 2021 با اقدامات محرک امسال و بهبودی شدید در مصرف ، رشد دو رقمی داشته باشد.

البته هند ، بازار عمده طلا ، چندان مثبت به نظر نمی رسد. این کشور به طور احتمالی روند واکسن آهسته‌ای خواهد داشت و با خطرات شدید بانکی روبرو است. این می تواند بهبود اقتصاد هند در سال را مختل کند. به نوبه خود ، بهبودی کندتر می تواند اشتهای مصرف کننده را برای هزینه ها تحت تأثیر قرار دهد ، با بیکاری بالا و برخی از بخش ها هنوز دست و پنجه نرم می کنند.

سرمایه اقتصادی به طور احتمالی به روند قیمت ها در سال آینده نزدیکتر باشد. طلا پیش بینی می شود که به سودهای بدست آمد بستگی داشته باشد. با این حال ، به نظر می رسد افزایش به 2300 دلار امکان حمایت باید همراه با ریسک های بیشتری باشد. به همین دلیل شاید در همین کانال ۱۷۰۰دلار نوسان داشته باشد وفعلا تلاشی برای ورود به کانال های بالاتر نکند.

طلا

رقیب طلا در بازار

از سوی دیگر رقیب شدید این روزهای طلا، بیت کوین است که بین سرمایه گذاران یکه تازی می کند. همچنین نهادهای بزرگ نیز توجه زیادی به این ارز کرده اند به همین دلیل به نظر می رسد وفاداران به طلا افراد سنتی یا قدیمی هستند.حالا باید توجه کرد سرمایه گذاران بیشتر به ارزهای دیجیتالی حرکت می کنند یا وفادارای خود را به طلا ثابت می کنند.

 

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما