سکه تنها بازار مثبت روز شنبه

ورود تقاضای کاذب به بازار دلار؟ + نمودار

کدخبر: ۴۱۰۸۷۱
اقتصادنیوز: امروز 18 اردیبهشت 1400 بیشتر بازارها روند منفی را تجربه کردند و تنها در بازار سکه بود که قیمت در جهت صعودی قرار گرفت.
ورود تقاضای کاذب به بازار دلار؟ + نمودار

 به گزارش اقتصادنیوز روز شنبه، دلار حدود یک درصد از ارزش خود را از دست داد و تا محدوده 21 هزار و500 تومانی عقب نشینی کرد. افت قیمتی دلار در شرایطی صورت گرفت که افراد عادی زیادی برای خرید ارز از صرافی ها به بازار پا گذاشته بودند. بر اساس صحبت های فعالان، نوع قیمت گذاری صرافی های بانکی موجب شده بود که تقاضای کاذب به بازار وارد شود. روز شنبه در حالی که قیمت دلار در بازار آزاد بین 21هزار و 300 تا 21 هزار و 700 تومان بود،  صرافی ها قیمت دلار را  بین 20 هزار و 600 تا 20 هزار و 700 تومان تعیین کرده بودند. فاصله معنادار بین دو بازار موجب شده بود که افراد برای کسب سود ناشی از این اختلاف به خیابان فردوسی بروند.

روز شنبه سکه نیم درصد افزایش قیمت را به ثبت رساند و به محدوده 9 میلیون و 570 هزار تومان قدم گذاشت. البته سکه در ابتدای روز تا محدوده 9 میلیون و 600 هزار تومان افزایش یافته بود. افت قیمت دلار موجب شد که سکه از سقف ابتدای روز عقب نشیئی کند.

در شرایطی که بازار سکه روند صعود داشت، در بازار طلا، گرم طلای 18 عیار افت 4 دهم درصدی را تجربه کرد و به محدوده 936هزار تومانی وارد شد. در بازار سهام نیز شاخص کل این بازار 4 دهم درصد افت را به ثبت رساند. به این ترتیب می توان گفت تنها بازاری که در روز شنبه افزایش ارزش را تجربه کرد، بازار سکه بود.

چرا سکه صعودی شد؟

به گفته فعالان، مهم ترین عاملی که موجب شد، سکه امامی در مسیر صعودی قرار بگیرد،‌افزایش بهای طلا در بازارهای جهانی دو روز انتهایی هفته بود. طلا روز جمعه بالای محدوده هزار و 830 دلار به کار خود پایان داد. این عامل موجب شد که ارزش ذاتی سکه نیز تقویت شود. به گفته فعالان، جدا از تقویت اونس و ارزش ذاتی سکه، عامل دیگری که زمینه ساز صعودی شدن روند سکه شد، شکست محدوده 9 میلیون و500 هزار تومانی بود. تحلیل گران فنی باور دارند، با شکست محدوده یاد شده، سکه گام اول را برای صعودی برداشته است. با این حال، سکه برای اوج گیری نیاز دارد که از سطح 9 میلیون و800 هزار تومانی نیز عبور کند. سکه در شرایطی به مسیر نزولی بازخواهد گشت که محدوده حمایتی 9 میلیون و200 هزار تومان را از دست بدهد.

 

  • بازدهی بازارهای 18 اردیبهشت 1400
  • بازدهی بازارهای 18 اردیبهشت 1400
  • بازدهی بازارهای 18 اردیبهشت 1400
  • بازدهی بازارهای 18 اردیبهشت 1400
  • بازدهی بازارهای 18 اردیبهشت 1400
اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید