بازار دلار بعد از تعطیلات 6 روزه در چه جهتی حرکت خواهد کرد؟

پرسش بزرگ دلاری در بازار ارز

کدخبر: 433806
اقتصاد نیوز : با توجه به محدودیت منابع نمی توان عرضه دلار را برای همیشه در سطوح کنونی نگه داشت و سوال پیش رو این است که اگر کاهش عرضه پیش از افت قیمت اتفاق بیافتد، قیمت دلار چه روندی خواهد داشت؟

به گزارش اقتصادنیوز، قیمت دلار عصر روز گذشته روی 26 هزار و 660 تومان قرار گرفت. قیمت دلار در هفته گذشته به کانال 26 هزار تومان وارد شد و بالای مرز حساس 26 هزار و 300 تومان پایدار ماند. به دلیل بیماری کرونا بازار متشکل به مدت 6 روز از امروز تعطیل است. حجم معاملات بازار آزاد نیز امروز محدود بود و نرخی از بازار آزاد بیرون نیامد.

دلار در مرز ۲۷ هزار تومان/ سکه در آستانه ۱۲ میلیون تومان

 

افزایش قیمت دلار تحت تاثیر متغیرهای متعددی اتفاق افتاد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به کمرنگ شدن امیدها به احیای برجام و ناآرامی‌های افغانستان اشاره کرد. علت افزایش قیمت دلار هر آنچه بود، سوال مهم پیش روی فعالان بازار این است که روند عرضه در بازار متشکل با توجه به افزایش اخیر قیمت دلار چگونه رقم خواهد خورد.

محدودیت منابع و روند عرضه در بازار متشکل

متوسط عرضه دلار از هفت فروردین تا امروز 5 میلیون و 631 هزار به دست می‌آید. بانک مرکزی تصور می کند از طریق عرضه در بازار متشکل  در مواقع خاص دامنه نوسان قیمت دلار کاهش می یابد، اما محدودیت منابع بانک ممکن است باعث شود، توانانی این بانک برای کنترل قیمت دلار محدود باشد.

Capture

متوسط روزانه عرضه دلار در هفته اخیر(که تنها دو روز کاری داشت) 7 میلیون و 812 هزار بود. در هفته گذشته نیز متوسط روزانه عرضه دلار 7 میلیون و 945 هزار بود. هر دو این رقم‌ها به طور معناداری از مقدار متوسط بالاتر بودند. مثلا در هفته اخیر این رقم از مقدار متوسط حدود 39 درصد بالاتر بود. سوال پیش رو این است که اگر قیمت دلار در هفته‌های آتی پایین نیاید،  حجم بالای عرضه در بازار متشکل را می‌تواند  در این سطوح نگه داشت و اگر عرضه به خاطر محدودیت منابع قبل از افت قیمت دلار پایین بیاید، برای قیمت دلار چه اتفاقی رخ خواهد داد؟

برخی تحلیل گران اعتقاد دارند: اگر فاصله قیمت دلار در بازار رسمی به گونه ای باشد که با بازار غیر رسمی فاصله نداشته باشد می توان حجم تقاضا را در بازار مدیریت کرد. از سوی دیگر بازارساز می تواند با فعال سازی نقش خود در معاملات فردایی هیجان و نوسان در بازار غیر رسمی را مدیریت کند.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما