حباب قیمتی سکه کوچک شد

ورود قیمت دلار به کانال 28 هزار تومان

کدخبر: 436421
قیمت دلار آزاد به کانال 28 هزار تومان وارد شد و قیمت دلار متشکل حدود 4 درصد رشد کرد.

به گزارش اقتصادنیوز، قیمت دلار در آخرین ساعات معاملات روز چهارشنبه روی 27 هزار و 950 تومان قرار داشت. قیمت دلار در شروع معاملات امروز از مرز 28 هزار تومان عبور کرد و روی 28 هزار و 270 تومان قرار گرفت.

قیمت ابتدایی دلار سنا نیز در کانال 28 هزار تومان و روی 28 هزار و 62 تومان قرار داشت. البته قیمت دلار سنا در ادامه معاملات امروز قدری پایین آمد و به کانال 27 هزار تومان بازگشت. با این وجود رشد ناگهانی قیمت دلار سنا در شروع معاملات امروز قابل توجه بود. قیمت ابتدایی دلار متشکل نیز تغییرات شدیدی داشت. قیمت ابتدایی دلار متشکل با رشد حدود 4 درصدی نسبت به نرخ میانگین روز چهارشنبه روی 27 هزار و 784 تومان قرار گرفت.

آیا بانک مرکزی در جهت کاهش قیمت دلار اقدام خواهد کرد؟

همراهی بازار متشکل و سامانه سنا با بازار آزاد می‌تواند نشانه این باشد که بانک مرکزی مقاومت زیادی در مقابل افزایش نرخ ارز نخواهد کرد. البته حجم عرضه دلار در طول هفته گذشته و به طور خاص در روز چهارشنبه بالا بود و حتی عرضه دلار در روز چهارشنبه به نوعی رکورد بود و تنها در دو روز دیگر از سال جاری حجم عرضه از این مقدار بالاتر بود. با این وجود اگر بانک مرکزی احساس کند ابزار به اندازه کافی قدرمند برای بازگرداندن قیمت دلار به سطوح چند هفته پیش را ندارد، ترجیح خواهد دارد دلار خود را در سطوح قیمتی بالا به فروش برساند.

احتمالا انتخاب و انتصاب رئیس جدید بانک مرکزی قدری از ابهام‌های موجود می‌کاهد. اینکه رئیس جدید بانک مرکزی چه سیاستی را برای کنترل نرخ ارز در پیش بگیرد می‌تواند در تعیین روند قیمت دلار تاثیرگذار باشد. با این وجود تعیین‌کننده اصلی قیمت دلار کسری بودجه، درآمدهای ارزی و میزان صادرات و واردات است و بانک مرکزی وظیفه کنترل نوسان قیمت دلار را بر عهده دارد.

واکنش قیمت سکه به رشد قیمت طلا و دلار

قیمت طلای جهانی در معاملات روز جمعه روند افزایشی را دنبال کرد و بعد از عبور از مرز 1800 دلار به 1820 دلار نزدیک شد. قیمت سکه به رشد طلا و افزایش قیمت دلار واکنش نشان دارد و تغییرات مثبت قیمتی را به ثبت رساند. قیمت سکه ظهر روز چهارشنبه روی 11 میلیون و 970 هزار تومان قرار داشت. قیمت سکه در شروع معاملات امروز حدود 3 درصد بالاتر از نرخ عصر روز چهارشنبه بود و روی 12 میلیون و 300 هزار تومان قرار داشت. با احتساب قیمت 1817 دلار برای طلا و 28 هزار و 300 تومان برای دلار اندازه حباب سکه 1.6 درصد به دست می‌آید. بر این اساس اندازه حباب سکه به طور محسوسی کوچک شده بود و سکه ظرفیت رشد بیشتر را در شروع معاملات امروز داشت.

بازار ارز

برای جمع‌بندی می‌توان گفت قیمت دلار به کانال 28 هزار تومان وارد شد. قیمت ابتدایی دلار سنا نیز در کانال 28 هزار تومان بود. قیمت دلار متشکل نسبت به متوسط روز چهارشنبه حدود 4 درصد رشد کرد. قیمت طلای جهانی به مرز 1820 دلار نزدیک شد. قیمت سکه تحت تاثیر رشد قیمت دلار و طلا افزایش یافت. با وجود رشد قیمت سکه اندازه حباب آن به طور محسوسی کوچک شده بود و سکه شرفیت رشد بیشتر را داشت.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما