سیگنال بغداد به بازار ارز

بورس سرمایه گذاری کنیم یا بازار دلار؟ /حباب سکه کاهش یافت

کدخبر: ۵۳۶۸۸۸
روز قبل دلار توافقی و متشکل افزایش یافت ولی همین مسئله موجب کاهش فاصله دلار آزاد و دلار در بازار متشکل و توافقی شد.
بورس سرمایه گذاری کنیم یا بازار دلار؟ /حباب سکه کاهش یافت

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از اکوایران، بازار ارز و سرمایه هر دو پس از عدم موفقیت در شکست مقاومت دچار اصلاح شدند ولی فضای امنیتی بازار آزاد و افزایش عرضه از طریق اوراق ارزی در بازار ارز در کنار حمایت بازارساز از بازار سرمایه و هدایت نقدینگی به این بازار نشان می دهد که فعلا بازار سرمایه وضعیت بهتری از بازار ارز خواهد داشت.

افزایش قیمت دلار

واکنش ایران به قطعنامه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، که منعکس‌کننده افزایش تنش و ریسک سیاسی بود، قیمت دلار آزاد را در بازار روز قبل کمی افزایش داد ولی در ادامه، خبری که از جانب بغداد در روز قبل منتشر شد انتظارات افزایشی در بازار ارز را کمی تعدیل کرد، وزارت خارجه عراق در روز قبل اعلام کرد که مذاکرات ایران و عربستان ادامه دارد و تحت نظارت بغداد مذاکرات از مرحله امنیتی به مرحله دیپلماتیک رسیده است.

اخیرا بررسی اخبار نشان می داد که سطح تنش های ایران و عربستان افزایش پیدا کرده است حتی بعضی از خبرگزاری ها از احتمال درگیری نظامی میان ایران و عربستان می گفتند و اظهار نظر وزارت خارجه عراق در روز قبل ریسک های سیاسی بر بازار ارز را تعدیل کرد.

 

IMG_20221123_172133_178

روز قبل دلار توافقی و متشکل افزایش یافت ولی همین مسئله موجب کاهش فاصله دلار آزاد و دلار در بازار متشکل و توافقی شد. روند نزولی اختلاف دلار متشکل و آزاد در روز قبل هم ادامه پیدا کرد و پس از ورود دلار متشکل به کانال ۳۲ هزار تومانی اختلاف دلار متشکل و دلار بازار آزاد یک رقمی شد و به ۷.۷ درصد رسید.

با افزایش قیمت دلار توافقی در روز قبل فاصله دلار توافقی و بازار آزاد هم به زیر ۴ درصد رسید.

کاهش اختلاف دلار در بازار های رسمی با بازار آزاد از نگاه تحلیلگران اتفاق خوبی است که می تواند تقاضای سفته بازی را کاهش دهد زیرا میزان تقاضا و صف های تشکیل شده در مقابل صرافی ها برای دلار توافقی، رابطه مستقیم با میزان اختلاف نرخ دلار بازار آزاد و دلار توافقی دارد.

IMG_20221123_172139_838

در بازار آزاد هم حباب دلار در روز قبل نسبت به روز سه شنبه روند نزولی داشت که نشان میدهد انتظارات افزایشی تا حدودی نسبت به روز سه شنبه تعدیل شده است و در روز پنجشنبه در صورت وارد نشدن ریسک جدید، بازار ارز نوسان زیادی نخواهد داشت.​

حباب سکه کاهش یافت

 قیمت اونس طلا به چشم انداز نرخ بهره بستگی دارد. زیرا با افزایش نرخ بهره بازدهی دلار افزایش پیدا می کنند و این به ضرر اونس طلاست چون شمش طلا خودش به تنهایی بازدهی ندارد. و فقط از افزایش قیمت سود کسب می کند. معامله گران در حال تجزیه و تحلیل اظهار نظر مسولان فدرال رزرو درباره اقدامات فدرال رزرو در ماه دسامبر هستند و نتیجه پیش بینی های معاملامله گران باعث کاهش ارزش اونس تا کانال هزار و ۷۳۰ دلاری شد.

قیمت سکه امامی در بازار آزاد پس از برخورد با نیمه کانال ۱۶ میلیون تومانی در روز قبل یک پله کاهش یافت و نتوانست در این محدوده بماند ولی ربع سکه روز قبل بدون تغییر نسبت به روز سه شنبه معامله شد. با وجود کاهش قیمت سکه امامی در بازار طلا، سکه امامی در معاملات سکه رفاه در بورس کالا رشد کرد و در پایان معاملات خود را به محدوده ۱۶ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان رساند.

 کدام گروه های بازار سرمایه وضعیت بهتری دارند؟

بازار ارز و سرمایه هر دو پس از عدم موفقیت در شکست مقاومت دچار اصلاح شدند ولی فضای امنیتی بازار آزاد و افزایش عرضه از طریق اوراق ارزی در بازار ارز در کنار حمایت بازارساز از بازار سرمایه و هدایت نقدینگی به این بازار نشان می دهد که فعلا بازار سرمایه وضعیت بهتری از بازار ارز خواهد داشت.

   شاخص کل روز قبل را هم متعادل معامله شد ولی وضعیت گروه بانکی بهتر بود و افزایش تقاضا در این گروه موجب سبز پوشی این گروه شد. علاوه بر گروه بانکی، گروه عرضه برق، گروه دارویی و گروه محصولات زراعی روز قبل تقاضای بهتری داشتند و سبزپوش کار خود را به پایان رساندند، به نظر می رسد شاخص کل در هفته آتی سطح یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحدی را حفظ کند ولی برای شکست مقاومت، شاخص کل نیاز به حجم بالا دارد که باید دید گروه های بیشتری هم در مسیر صعودی همگرا می شوند یا خیر؟

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید