حال و هوای بازار ارز و طلا به روایت «اقتصادنیوز»؛

شیب ملایم قیمت دلار/ سکه دوباره یکه تازی کرد!

کدخبر: ۶۱۳۶۲۸
اقتصادنیوز: در حالی که امروز قیمت دلار شیب صعودی ملایمی را تجربه کرد، قیمت سکه امامی مانند روز گذشته یکه تازی کرد.
شیب ملایم قیمت دلار/ سکه دوباره یکه تازی کرد!

به گزارش اقتصادنیوز، در بازار امروز یکشنبه ۱۲ آذرماه اظهارات جدید محمدرضا فرزین، رئیس‌کل بانک مرکزی در بین معامله‌گران دلار دست‌به‌دست شد.

فرزین امروز در حاشیه مراسم رونمایی از عرضه اولین اوراق مرابحه ارزی کشور در خصوص آزادسازی ارزهای پول‌های بلوکه شده ایران در قطر گفت که پول‌های ایران به‌ هیچ‌ عنوان مسدود نیست و وضعیت و روند ورود شش میلیارد دلار به کشور کاملاً عادی است و در حال انجام اقدامات مربوطه هستیم.

البته ۵ آذرماه هم علی صالح‌آبادی سفیر ایران در قطر در این باره گفته بود پول‌های آزاد شده ایران کاملاً قابل‌دسترس است و ادعای آمریکایی‌ها مبنی بر بلوکه‌شدن پول‌های ایران صحت ندارد. این اظهارات در حالی است که پیش‌ازاین برخی سناتورهای آمریکایی مدعی شده بودند که پول‌های ایران در بانک‌های قطری بلوکه شده است.

فرزین همچنین در مورد کنترل نرخ ارز گفته تلاش می‌کنیم با استفاده از نهادسازی و ابزارسازی و نه دستور، نرخ ارز را کنترل کنیم و اگر امروز می‌بینید که در تأمین درهم مشکلی نداریم و حتی عرضه بیشتر از تقاضاست به دلیل سوآپ است.  درهم امروز هم در همان سطح نرخ هفته قبل یعنی ۱۳ هزار و ۸۸۰ تومان قیمت خورد. گفتنی است که بازار دبی چند روزی است دلیل روز ملی امارات تعطیل است.

امروز همچنین اولین اوراق مرابحه ارزی کشور که مربوط به تامین مالی ۱۰۰ میلیون یورویی شرکت پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس است، عرضه شد.طبق اعلام مدیرعامل مرکز مبادله ایران سود آن شش درصد سالانه و یورویی است و دو ماه آینده نیز ۱۰۰ میلیون یورو دیگر عرضه خواهد شد.

بررسی هسته مرکزی بازار ارز تهران حکایت از آن دارد که قیمت دلار تهران که در معاملات نقدی روز شنبه با ۵۰ هزار و ۵۰۰ تومان به کار خود پایان داده بود امروز یکشنبه ۱۲ آبان‌ماه با ۵۰ هزار و ۳۵۰ تومان راهی بازار شد و در نیمه ظهر هم با همین قیمت به فروش رسید.

از سوی دیگر در بازار ارز هرات هم قیمت دلار با گپ مثبت ۲۵۰ تومانی فعالیت کاری خود را آغاز کرد و بر روی ۵۰ هزار و ۲۵۰ تومان قرار گرفت؛ اما ظهر در حول‌وحوش ۵۰ هزار و ۱۰۰ تومان نرخ‌گذاری شد که در مقایسه با روز قبل ۱۰۰ تومان رشد کرده است.

فارغ از قیمت دلار، بازار جهانی طلا امروز یکشنبه ۱۲ آذرماه تعطیل رسمی بود؛ اما روز گذشته این فلز گران‌بهای جهانی با ۲۰۷۲ دلار بسته شد. در بازار داخل ایران هم هر گرم طلای ۱۸ عیار امروز با ۲ میلیون و ۵۲۳ هزار و ۴۰۰ تومان به فروش رسید که در مقایسه با روز قبل ۲ هزار تومان کاهش را نشان می‌دهد. همچنین امروز قیمت سکه امامی از سطح ۲۹ میلیون و ۵۵۰ هزار تومان به ۲۹ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان رسید. 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    • نیم‌ قرن با اقتصاد ایران؛ ۲۸ فروردین

      اقتصادنیوز: در پروژه «نیم قرن با اقتصاد ایران» تلاش بر این است تا از قبل اخبار و گزارش های اقتصادی به تصویر روشنی از…

    کارگزاری مفید