حال و هوای بازار ارز و طلا به روایت «اقتصادنیوز»؛

پاسخ منفی دلار تهران به کریسمس!/ پیش‌بینی قیمت دلار امروز 16 آذر

کدخبر: ۶۱۴۴۲۹
اقتصادنیوز: قیمت دلار چند روزی است که در ابتدای کانال 50 هزار تومان حبس شده است. معامله گران دلایل مختلفی را در این رابطه مطرح کردند.
پاسخ منفی دلار تهران به کریسمس!/ پیش‌بینی قیمت دلار امروز 16 آذر

به گزارش اقتصادنیوز، روند معاملات بازار ارز تهران چند روزی است که کم عمق شده است و این اتفاق در حالی است که به روال هر سال در آذر و دی ماه سطح تقاضا برای خرید دلار در تهران به واسطه تقاضای ژانویه بالا می رفت. برخی از معامله‌گران با اشاره به ثبات نسبی اسکناس آمریکایی در آذر ماه می گویند بازار دلار سنت شکنی کرد. این دسته یکی از دلایل کاهش تقاضا را ناشی از فرسایشی شدن اخبار جنگ غزه و مداخله ارزی نهاد بازار ساز می دانند . برخی مدعی هستند که دولت در این ماه سفارش ها را کنترل کرده و وزارت صمت و بانک مرکزی، دست به کنترل تقاضای تجاری از مسیر ثبت سفارش کالا زده اند .

به ادعای این دسته بازار ساز علاوه بر مداخله ارز ی در داخل، الگوی مداخله را به بیرون از مرزها برده و بعضی به جای تزریق اسکناس در بازار داخل اقدام به تزریق حواله می کنند و این تزریق سد راه جناح افزایشی بازار داخلی شده است. حتی برخی می گویند از بعضی صادرکنندگان نیز برای رفع تعهد در بیرون از مرزها اسکناس می پذیرند و همان اسکناس را تبدیل به حواله می‌کنند تا با تزریق و کنترل تقاضای تجاری، نوسان در بازار داخلی را به حداقل ممکن برسانند.

در این بین معامله گران به دومین سفر ابراهیم رئیسی به کاخ کرملین و نتایج این سفر چشم دوخته اند. قیمت دلار در بازار چهارشنبه ۱۵ آذرماه هم با گپ منفی فعالیت کاری خود را آغاز کرد و تا ۵۰ هزار و ۲۵۰ تومان پایین آمد. البته شیب کاهشی اسکناس آمریکایی در نیمه ظهر چهارشنبه اندکی بیشتر شد و بر روی ۵۰ هزار و ۱۵۰ تومان قرار گرفت. در معاملات پشت خطی هم قیمت دلار در حدود ۵۰ هزار و ۳۵۰ تومان به فروش رسید. تحلیلگران فنی معتقدند در حال حاضر حمایت ۵۰ هزار و ۲۰۰ و مقاومت ۵۱ هزار و ۲۰۰ تومان، محدوده‌های مهم دلار هستند که در صورت پیشروی در هر جهتی آینده قیمت دلار مشخص خواهد شد.

همچنین در هرات طبق ادعای معامله‌گران معاملات نقدی چهارشنبه دوباره نزولی شد و تا سطح ۴۹ هزارو ۸۵۰ تومان پایین آمد. البته در معاملات پشت خطی شب گذشته، دلار هرات در مرز ۵۰ هزار تومان معامله شد.

پیشکسوت های بازار می گویند تراز میانی قیمت دلار هرات ۵۰ هزار و ۱۲۰ تومان است. به عقیده این دسته اگر دلار به این مرز برسد برای شکستن مرز مقاومت ۵۰ هزار و ۳۰۰ تومان تلاش خواهد کرد. از سوی دیگر اگر قیمت دلار بتواند بالای این سطح مقاومتی تثبیت دهد می تواند با افزایش به سمت مقاومت ۵۰ هزار و ۶۰۰ تومان حرکت کند. به عقیده معامله‌گران اگر این مرز در بازار هرات بشکند فشار خرید در بازار زیاد خواهد شد. 

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    • نیم قرن با اقتصاد ایران؛ ۴ اسفند

      اقتصادنیوز:«نیم قرن با اقتصاد ایران» به سال چهارم رسید. ما در این بخش‌ تلاش می‌کنیم روندهای اقتصاد ایران و جهان را…

    کارگزاری مفید