گزارش «اقتصادنیوز» از بازار دلار و سکه ؛

ریزش قیمت طلا و سکه / دلار و درهم بی تحرک شدند

کدخبر: ۶۲۰۸۳۹
اقتصادنیوز: در بازار امروز دوشنبه 18 دی ماه 1402 قیمت طلا و سکه ریزش کرد اما دلار و درهم بی تحرک شدند.
ریزش قیمت طلا و سکه / دلار و درهم بی تحرک شدند

به گزارش اقتصادنیوز، بازار ارز تهران امروز دوشنبه ۱۸ دی ماه مانند روز گذشته شاهد نوسان محدود قیمت دلار بود؛آن طور که معامله گران مدعی هستند نرخ دلار امروز با در محدوده ۵۰ هزار و ۸۰۰ تومان به فروش رسید. در کنار تهرا بازار هرات و دبی هم شاهد آرامش نرخ ارز بود.

در همین رابطه قیمت دلار هرات صبح امروز با ۵۰ هزار و ۵۰۰ تومان بازگشایی شد و در نیمه ظهر با اندکی نوسان کاهشی برروی ۵۰ هزار و ۴۵۰ تومان قرار گرفت که در مقایسه با روز قبل رنج بود. همچنین امروز نرخ حواله درهم با ۱۳ هزار  و۹۵۰ تومان معامله ش که نسبت به روز قبل ثابت مانده است.

برخی از معامله گران در مورد بازار هرات می گویند قیمت دلار بین محدوده ۵۰ هزار و ۳۰۰ تومان تا ۵۰ هزار و ۶۰۰ تومان حبس شده است . اگر قیمت دلار از مرز مقاومت ۵۰ هزار و ۶۰۰ تومان عبور کند این احتمال وجود دارد  که در ادامه تا  ۵۰ هزار و ۷۵۰ تومان رشد کند. البته  اگر هم از پایین سطح حمایت از دست برود با کاهش به کف ۵۰ هزار تومان می‌رسد. از منظر معامله‌گران قیمت دلار تا انتهای هفته تعیین تکلیف می‌شود.

در مورد ثبات دلار هم معامله گران می گفتند چندروز قبل یکی از رسانه ها مدعی شده بود که  بازارساز قصد دارد در بازار دلار تهران و درهم امارات مداخله کند و دلار ۴۷ تومانی را هدفگذاری کرده است.

خبر مرتبط
کاهش تقاضای کاذب در بازار دلار/ پیش‌بینی قیمت دلار امروز 18 دی

اقتصادنیوز: قیمت دلار در معاملات نقدی روز گذشته نوسان قابل ملاحظه را ثبت نکرد.تحلیلگران اقتصادی می‌گویند که ثبات نسبی قیمت دلار در معاملات دیروز به دلیل کاهش سطح انتظارات تورمی و همچنین تلاش‌های بازار‌ساز بوده است

فارغ از ارز؛ امروز قیمت طلای جهانی ریزش کرد. قیمت اونس طلا که دو روز قبل در حدود ۲۰۴۵ دلار معامله شده بود در شروع هفته جاری تا ۲۰۲۸ دلار پایین آمد . این اتفاق در حالی که طبق تازه ترین نظرسنجی کیتکو نیمی از سرمایه‌گذاران کوچک در انتظار صعود قیمت طلا هستند.

در ایران هم قیمت طلا ۱۸ عیار به دنبال کاهش اونس طلا نزولی شد. طلا ۱۸ عیار امروز با ۲ میلیون و ۵۶۳ هزار و ۵۰۰ تومان معامله شد که نسبت به روز قبل در حول و حوش ۱۸ هزار تومان کاهش را نشان می دهد. علاوه بر طلا ، قیمتن سکه امامی هم امروز ریزشی بود. سکه امامی که روز گذشته بدون توجه به دلار آرایش صعودی به خود گرفته بود امروز با شوک طلای جهانی تغییر مسیر داد و وارد فاز نزول شد. قیمت سکه امروز ۲۰۰ هزار تومان ریخت و در حدود ۳۰ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان معامله شد. 

بررسی فاصله قیمت واقعی و بازاری سکه هم حکایت از شکاف زیاد ارزش ذاتی و نقدی دارد و این فاصله در حال حاضر به بیش از ۶ میلیون تومان رسیده است. ارزش واقعی سکه در حال حاضر ۲۴ میلیون و ۲۴۹ هزار تومان است. فعالان بازار می گویند که این حجم از حباب معنادار است و نشان می‌دهد که سکه با پشتوانه بنیادی قوی در مسیر صعود قرار نگرفته است. به این ترتیب برخی پیش‌بینی می‌کنند که سکه به‌زودی در مسیر اصلاح قرار خواهد گرفت.

خبر مرتبط
شکاف عمیق در بازار سکه/ پیش‌بینی قیمت سکه امروز 18 دی

اقتصادنیوز: فاصله ارزش ذاتی سکه و قیمت نقدی آن در بازار زیاد شده است. برخی از فنی ها بر این باورند که سکه با پشتوانه بنیادی قوی رشد نکرده است و در صورتی که طلا و سکه نزولی شود احتمال اینکه سکه هم نزولی شود وجود دارد.

تحلیلگران می گویند حباب سکه به دو شرط کم خواهد شد. نخست اینکه قیمت سکه در سومین روز هفته عقب‌نشینی کند و به سمت کف کانال ۳۰ میلیون تومان برگردد. دوم اینکه دلار تغییر مسیر دهد. 

پربازدیدترین‌ها
اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی