گزارش «اقتصادنیوز» از بازار دلار و سکه ؛

خبر مهم برای بازار سکه/ آخرین قیمت طلا، سکه و ارز در بازار تهران

کدخبر: ۶۲۴۲۸۰
اقتصادنیوز: طبق اعلام سایت اتحادیه طلا و جواهر قیمت سکه امامی و طلا ۱۸ عیار امروز صعودی شدند.‌ همچنین امروز بورس کالا دامنه نوسان سکه رفاه را کاهش داد و مرکز مبادله طلا و ارز تاریخ برگزاری سومین جلسه حراج شمش طلا را اعلام کرد.
خبر مهم برای بازار سکه/ آخرین قیمت طلا، سکه و ارز در بازار تهران

به گزارش اقتصادنیوز، در بازار امروز چهارشنبه ۴ بهمن ماه اکثر نگاه‌ها به مرکز مبادله ارز و طلای ایران دوخته شد‌. امروز دومین حراج حضوری شمش طلا در این مرکز برگزار شد و ۳۷ کیلوگرم شمش یک کیلویی با عیار ۹۹۵ عرضه شد که از این میزان پنج کیلوگرم آن معامله شده است.

لازم به یادآوری که در چهارشنبه هفته گذشته که اولین حراج‌شمش طلا انجام شده بود ۱۰ کیلو گرم شمش یک کیلو گرمی معامله شده بود.

البته آنطور که مرکز مبادله اعلام کرده قرار است این حراج ادامه یابد و یکشنبه ۸ بهمن، مرحله سوم این حراج  دوباره برگزار شود.‌ مرکز مبادله در این رابطه گفته که بیش از ۱۰۰ کیلوگرم شمش با عیار ۹۹۵ عرضه خواهد شد.

در این میان برخی از معامله‌گران مدعی بودند که حساب عده ای از بنکداری‌های آب‌شده مسدود شده است؛ خبری که اگرچه برخی از وقوع آن گفتند اما در عین حال، برخی دیگر از معامله گران آن را تایید نکردند. البته در اظهارات شب گذشته رئیس کل بانک مرکزی اشاره ای به آن شده بود. شب گذشته محمدرضا فرزین، رئیس‌کل بانک مرکزی گفته بود که به‌زودی واحدهای ضد پول‌شویی به موضوع اعداد بالایی که معامله می‌شوند ورود می‌کنند و حساب‌های ریالی و ارزی این افراد مسدود خواهد شد؛ ازاین‌رو به‌زودی آرامش به بازار برمی‌گردد. البته فرزین قول داد که سال آینده وضعیت ارزیِ کشور بهتر از امسال باشد.

همچنین امروز بورس کالا توجه سکه بازان را به خود جلب کرد.گفتنی است که در  معاملات روز گذشته، سکه رفاه در کانال ۳۳ میلیون تومان بازگشایی و همین اتفاق از نظر برخی از فعالان بازار زمینه ساز رشد هیجانی نرخ سکه در بازار آزاد شده بود. به همین دلیل امروز بازارساز دامنه نوسان گواهی سکه را کاهش داد. آن طور که رسانه‌ها اعلام کرده‌اند بورس کالا امروز محدوده نوسان قیمت در نمادهای گواهی سپرده کالایی سکه طرح جدید را از ۵ به یک درصد کاهش داد. بررسی‌ها نشان می‌دهد که ۵ بهمن سال گذشته این متغیر شامل مثبت و منفی ۵ درصدی بود و ۱۱ بهمن هم با درخواست بانک مرکزی دامنه نوسان قیمت در معاملات ربع‌سکه بورس کالا تا اطلاع ثانوی، مثبت و منفی ۳۰ درصد قیمت پایانی در روز کاری قبل تعیین شده بود. البته در تاریخ ۴ دی ۱۴۰۱ هم دامنه نوسان سکه‌های بورسی را به نیم درصد و روز پنجم دی‌ماه به دو دهم درصد کاهش داده بود.

بنابر قیمت اعلامی سایت اتحادیه طلا و جواهر، امروز هر گرم طلا ۱۸ عیار امروز ۲ میلیون و ۷۵۸ هزار و ۴۰۰ تومان قیمت خورد؛ با این حال در زمان تدوین این گزارش در حدود ۲ میلیون و ۷۵۷ هزار تومان به فروش رسید که در مقایسه با دیروز نزدیک به ۷ هزار تومان رشد را نشان می‌دهد. همچنین قیمت سکه امامی هم با ۳۲ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان معامله شد که نسبت به‌ روز قبل ۳۰۰ تومان گران شده است.

از بازار طلا و سکه و اتفاقات آن که بگذریم، بازار رسمی ارز شاهد آرامش قیمت دلار است. 

فارغ از بازار طلا و سکه، قیمت دلار امروز در مرکز مبادله ارز و طلا فریز شده است. قیمت دلار امروز، چهارشنبه ۴ بهمن ۱۴۰۲ در مرکز مبادله ارز و طلای ایران بدون نوسان قیمت در سطح ۴۲ هزار و ۹۲۲ تومان قرار گرفت. از سوی دیگر قیمت یورو معادل ۴۶ هزار و ۴۷۹ تومان اعلام شده است. در همین راستا قیمت درهم امارات نیز با رقم ۱۱ هزار و ۶۸۷ تومان بر تابلو درج شده است. نرخ حواله دلار، حواله یورو و حواله درهم نیز در این مرکز به ترتیب ۳۹ هزار و ۵۲۳ تومان، ۴۲ هزار و ۷۹۸ تومان و ۱۰ هزار و ۷۶۲ تومان درج شده است.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی