گزارش «اقتصادنیوز» از بازار دلار و سکه؛

روند قیمت دلار و سکه در روز یکشنبه 8 بهمن 1402/ قیمت سکه کاهشی شد

کدخبر: ۶۲۴۹۰۲
اقتصادنیوز: ظهر امروز برخی رسانه‌ها اعلام کردند که قیمت دلار و سکه در بازار ارز و سکه تهران نزولی شده است.
روند قیمت دلار و سکه در روز یکشنبه 8 بهمن 1402/ قیمت سکه کاهشی شد

 به گزارش اقتصادنیوز، بازار ارز این روزها در وضعیت اشباع خرید قرار دارد و رسانه های نزدیک به بانک مرکزی و دولت در رویکردی توصیه ای، به نقل از کارشناسان به معامله‌گران گوشزد می‌کنند که در خریدهای خود دقت کنید و فریب نخورید.

در این سو، پیشکسوتان بازار هم معتقدند که خرید در نقاط فعلی بازار ریسک بالایی دارد؛ پس نظاره‌گر بازار باشید. 

 خبرگزاری تسنیم امروز در گزارشی با تیتر «خریداران ارز نقره‌داغ می‌شوند؟»، «ریشه اصلی نوسانات اخیر ارزی» را «خبرهای سیاسی و تنش‌های منطقه» عنوان و تاکید کرده است که «این افزایش قیمت‌ها ابداً ریشه اقتصادی ندارد.» آن‌طور که این خبرگزاری نوشته، «مردم عادی باید مراقب باشند فریب نوسان اخیر را نخورند؛ چراکه تجربه ماه‌های قبل نشان داده است هر زمان بازار نوسانی شده، بازارساز موفق به برقراری مجدد ثبات در این بخش شده است. تحلیل‌گران معتقدند بانک مرکزی منتظر است تعداد بیشتری دلال در تور قیمت‌های بالا بیفتند، سپس با مداخله در بازار آنها را نقره‌داغ کند.»

 همچنین سید یوسف حسینی، رئیس کمیته ارزی اتاق بازرگانی ایران هم  در گفتگو با خبرگزاری تسنیم بر اثر تنش‌های سیاسی در منطقه خاورمیانه بر بازار ارز ایران تاکید کرده و گفته که «طی هفته‌های گذشته بنا به دلایل مختلفی همچون تنش‌های منطقه‌ای و تشدید درگیری‌ها در دریای سرخ، شاهد افزایش قیمت دلار بودیم؛ اما باتوجه‌به سوابق قبلی بار دیگر نیز این موج روانی و افزایشی در بازار ارز فروکش خواهد کرد.»

 خبرگزاری فارس هم صبح امروز در گزارشی هرگونه ارتباط نوسان اخیر بازار ارز به عوامل بنیادی اقتصادی را رد کرده و به خریداران ارز «هشدار» داده که «نوسانات اخیر هیچ دلیل بنیادی اقتصادی ندارد و تحلیل‌گران هشدار می‌دهند که مردم عادی مراقبت کنند فریب نوسانات ارزی را نخورند؛ چون هر بار بازار نوسانی شده، بازارساز توانسته است ثبات را به بازار برگرداند.»

ظهر امروز این خبرگزاری در خبری از «نزولی شدن قیمت دلار و سکه» خبر داد و نوشت که «بررسی میدانی فارس از بازار ارز نشان می‌دهد، دلار آزاد امروز مقابل صرافی‌ها ۵۵ هزار و ۳۵۰ تومان معامله شد.» فارس در همین گزارش تاکید کرده که «معاملات دلار در بازار غیررسمی طی دو هفته گذشته نوسانی بوده و در جریان معاملات امروز، نرخ دلار در بازار کاهش‌یافته است.»

 با این حال، در سوی دیگر، عده‌ای از معامله‌گران نوسان این روزهای بازار را به قیمت حواله درهم ربط می‌دهند و معتقدند برای کنترل بازار ارز باید قیمت درهم مدیریت شود.

 همچنین امروز یک خبر توجه صرافان را به خود جلب کرد. آن‌طور که در خبرها آمده نمایندگان مجلس شورای اسلامی، صرافی‌ها و صادرکنندگان حقیقی و حقوقی را مکلف کردند تا اطلاعات مربوط به دارایی‌های ارزی و جریان درآمد ارزی تحت مالکیت خود را تحت ضوابط و مطابق با شیوه‌ای که بانک مرکزی مشخص می‌کند در اختیار این بانک قرار دهند. مشابه این اتفاق چند وقت قبل در مورد طلافروشان افتاد.

 در سمت رسمی بازار هم قیمت دلار امروز، یکشنبه ۸ بهمن ۱۴۰۲ در مرکز مبادله ارز و طلای ایران نسبت به دیروز ثابت ماند و در سطح ۴۲ هزار و ۹۲۱ تومان قرار گرفته است. از سوی دیگر قیمت یورو نیز امروز با ۴۶ هزار و ۶۰۳ تومان به فروش رسید و این در حالی است که روز قبل نرخ یورو معادل ۴۶ هزار و ۶۳۸ تومان اعلام شده بود. در همین راستا قیمت درهم امارات نیز با رقم ۱۱ هزار و ۶۸۷ تومان بر تابلو درج شده که نسبت به‌روز کاری گذشته تغییری نداشته است.

 فارغ از بازار دلار ، امروز قیمت طلا داخلی ایران آن‌طور که سایت اتحادیه طلا و جواهر اعلام کرده قیمت هر گرم طلا ۱۸ عیار با ۲ میلیون و ۸۰۷ هزار تومان به فروش رسید. این در حالی است که روز قبل قیمت طلا ۱۸ عیار با ۲ میلیون و ۸۰۹ هزار تومان بسته شده بود.

همچنین طبق اعلام سایت اتحادیه طلا و جواهر  قیمت سکه امامی هم که روز گذشته با ۳۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به کار خود پایان داده بود امروز تا ۳۲ میلیون و 900 هزار تومان پایین آمد. در شرایط کنونی برخی از تحلیلگران بازار معتقدند که عرضه سکه امامی توسط بانک مرکزی می‌تواند تا حدودی جلوی نوسانات صعودی بازار سکه را بگیرد.

اخبار روز سایر رسانه ها
  تیتر یک
  • بررسی روند ۷ ساله نشان می دهد

   اقتصادنیوز: بررسی قیمت نسبی میان قند و شکر در هفت سال گذشته نشان می‌دهد قیمت نسبی میان این دو کالا حول میانگین نوسان…

  کارگزاری مفید
  صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی