مروری بر گذشته و حال یک رویداد

طلا باز هم ارزان شد/ شمش چقدر قیمت خورد؟

کدخبر: ۶۲۹۷۲۳
اقتصادنیوز: بازار طلا حدود 50 سال پیش شاهد روند نزولی قیمت شمش طلا در بانک ملی و بازار آزاد بود، اتفاقی که معامله گران امروز هم در بازار شاهد آن بودند.
طلا باز هم ارزان شد/ شمش چقدر قیمت خورد؟

به گزارش اقتصادنیوز، برگزاری حراج شمش طلا در مرکز مبادله ارز و طلای ایران این روزها در صدر اخبار بازار طلا قرار دارد و نهمین دوره این حراج هم امروز سه شنبه اول اسفند ماه برگزار شد و از مجموع عرضه ۲۲۵ قطعه شمش طلای استاندارد یک کیلوگرمی با عیار ۹۹۵ در هزار، ۱۲۴ قطعه مورد معامله طرفین قرار گرفت.

در این حراج ها که توسط مرکز مبادله ایران تاکنون برگزار شده است، وجه الضمان مبلغ ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال به ازای هر قطعه شمش طلای استاندارد است و متقاضیان خرید بایست این مبلغ را تا یک روز قبل از برگزاری حراج واریز کنند.

خبر مرتبط
ردپای بابک زنجانی در بازار دلار / قیمت طلا و سکه ریزشی شدند

اقتصادنیوز: در بازار امروز انتقال دارایی‌های ارزی بابک زنجانی به خزانه بانک مرکزی توجه برخی از فعالان بازار را به خود را جلب کرد. ازسوی دیگر طبق اعلام سایت اتحادیه طلا و جواهر طلا و سکه ریزشی شدند.

اما شمش طلا تنها مسئله روزهای اخیر بازار نیست و جالب اینجاست که 50 سال پیش هم چنین روزهایی اخبار شمش طلا به مانند امروز نقل محافل بود و روزنامه ها هم به کاهش قیمت آن پرداختند. مانند روزنامه اطلاعات که در تاریخ 30 بهمن ماه سال 1353 در مطلبی با عنوان «طلا باز هم ارزان شد» در این باره نوشته است: «قیمت شمش طلا امروز در بانک ملی و بازار آزاد مجددا کاهش یافت. این کاهش در بانک ملی برای هر کیلو 574 ریال بود و قیمت شمش طلای 12.5 کیلویی، هر کیلو 416 هزار و 603 ریال شد.»

این روزنامه در ادامه این خبر همچنین به نرخ شمش طلا در بازار آزاد اشاره کرده و آورده است: «شمش طلا در بازار آزاد هر مثقال 30 ریال کاهش یافت و مثقالی 1900 ریال شد. مسکوکات طلا هم کاهش یافت. قیمت پهلوی طلا با 50 ریال تنزل، 340 تومان، نیم پهلوی 172 تومان و ربع پهلوی 87 تومان بود.»

اطلاعات در پایان این بخش همچنین به قیمت طلای جهانی پرداخته است و درباره ارزش هر اونس طلا اینچنین نوشته است: «امروز قیمت طلا در بورس لندن، هر اونس 181.20 دلار بود.»

1

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید