«اقتصادنیوز» گزارش می‌دهد؛

ثبت رکورد تاریخی در بازار طلا و سکه

کدخبر: ۶۳۹۹۹۵
اقتصادنیوز: بازار طلا و سکه بعد از تعطیلات عید نوروز تحت تاثیر اخبار خاورمیانه بار دیگر نوسان هیجانی را تجربه کرد. در این گزارش به مرور روند بازار پس از پایان تعطیلات نوروز پرداخته ایم.
ثبت رکورد تاریخی در بازار طلا و سکه

به گزارش اقتصادنیوز، نگاهی به بازار طلا و سکه بعد از تعطیلات عید نوروز و سیزده بدر حکایت از روند سینوسی قیمت ها دارد.آنطور که شواهد نشان می دهد در دهه دوم فروردین ماه بازار با یک شوک سیاسی روبرو شد.

روز دوشنبه ۱۳ فروردین ۱۴۰۳ بود که رسانه ها اعلام کردند جنگنده‌های اف- ۳۵ وابسته به نیروی هوایی ارتش اسرائیل با ورود به آسمان جولان اشغالی به وسیله ۶ موشک هدایت شونده ساختمان کنسولگری ایران در دمشق را هدف قرار دادند و  در این حمله تروریستی جمعی از فرماندهان ارشد سپاه قدس و مستشاران ایرانی به شهادت رسیدند.

با انتشار این خبر گمانه زنی ها در میان معامله‌گران ارز و سکه داغ شد. عده ای از آنها با برجسته کردن اخبار تنش خاورمیانه و واکنش احتمالی ایران در قبال این حمله سعی کردند بازار را متشنج کنند. به این ترتیب در شانزدهمین روز ماه جاری بنابر اعلام سایت اتحادیه طلا و خبرگزاری‌ها، قیمت سکه امامی تا نزدیک کانال ۴۶میلیون تومان بالا رفت که یک رکورد تاریخی محسوب می شود.

البته درحالی‌که در همان روزهای اولیه برخی معتقد به پاسخ فوری ایران بودند، اما بعد از چند روز، در برخی گمانه‌زنی‌ها سناریوی صبر استراتژیک ایران و پاسخ قاطع در زمان مقتضی سناریوی پررنگ بود؛ سناریویی که تریبون های رسمی داخلی نیز بر آن صحه گذاشته و بر این تاکید کردند که ایران به دنبال بهترین زمان برای پاسخ به حمله تروریستی اسرائیل است. با این همه، اسرائیل هم به استناد اخبار اعلامی از سوی رسانه های صهیونیستی در هراس از پاسخ ایران به حالت آماده باش در آمد.

بر این اساس با مطرح شدن سناریو صبر استراتژیک ایران، از تعداد خریداران سکه امامی کاسته شد و این فلز زرد رنگ داخلی تا محدوده ۴۰ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان پایین آمد. با این حال مرغ بازار جهانی طلا یک پا داشت. در کنار خبرهای منفی، قیمت طلای جهانی هم لیدر بازار سکه شده بود و با خط دهی به سکه بازان زمینه صعود سکه را فراهم کرد.به عبارت دیگر حادثه تروریستی دمشق و احتمال گسترده تر شدن تنش‌ها و جنگ در خاورمیانه،تقاضا برای خرید طلا در بازارهای جهانی را تقویت کرد.در همین راستا اونس طلا در روز ۱۵ و۱۶ فروردین نزدیک به ۵۰ دلار افزایش را ثبت  کرد. البته این پایان ماجرای صعود قیمت طلا نبود و طبق اعلام رسانه ها این فلز گران بها بامداد امروز(جمعه ۲۴ فروردین) به سطح ۲۴۰۰دلار رسید که یک رکورد تاریخی است.

همچنین قیمت سکه امامی هم در  لحظه تدوین این گزارش در حول وحوش ۴۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به فروش رسید.

فارغ از سکه امامی و اونس طلا، قیمت طلا ۱۸ عیار هم نوسانی شد.

در همین راستا و طبق اعلام سایت اتحادیه طلا و جواهر این فلز زرد رنگ‌در روز ۱۴ و ۱۵ فروردین نزدیک به ۱۷۵ هزار تومان گران شد و به ۳ میلیون و ۴۸۳ هزارو ۶۰۰ تومان رسید.البته این پایان ماجرا نیست و طلا ۱۸ عیار هم پس از تعطیلات نوروز قیمت بیش از ۳ میلیون و ۶۸۰ هزار تومان را نیز لمس کرد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    اخبار بیشتر در سرویس سایر رسانه ها
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی