حال و هوای بازار طلا و سکه به روایت «اقتصادنیوز»؛

خبر مهم برای طلافروشان/۳ علت نوسان کم‌ بازار سکه/ پیش‌بینی قیمت سکه امروز ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۳

کدخبر: ۶۴۵۵۹۰
اقتصادنیوز: روز گذشته قیمت سکه امامی نسبت به عصر سه شنبه ثابت ماند. فعالان بازار ۳ دلیل برای کم حجم شدن معاملات بازار طلا و سکه بیان می‌کنند؛ دلایلی که می‌تواند روند حرکتی سکه در آخرین روز معاملاتی هفته تحت تاثیر قرار دهد.
خبر مهم برای طلافروشان/۳ علت نوسان کم‌ بازار سکه/ پیش‌بینی قیمت سکه امروز ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۳

به گزارش اقتصادنیوز، ماجرای تعطیلی و اعتراض بازار طلا در روز چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت هم ادامه پیدا کرد و این در حالی است که وزارت صمت در بخشنامه‌ای تسهیلات تازه ای برای ثبت معاملات طلا در سامانه جامع تجارت یا سامانه مودیان درنظر گرفته است.

در این بخشنامه تاکید شد که مالیات عایدی سرمایه مشمول واحدهای صنف طلا نمی‌شود؛ موضوعی که سخنگوی سازمان امور مالیاتی نیز بر آن صحه گذاشته و اعلام کرده است که طلافروشان مشمول این قانون مالیاتی نیستند.  همچنین بر اساس این بخشنامه، ثبت موجودی اولیه در سامانه جامع تجارت مربوط به دارایی‌های شخصی یا سرمایه‌ای که جریان تولید و فروش قرار گرفته، نمی‌شود.

در این شرایط قیمت طلا ۱۸ عیار در معاملات نقدی روز گذشته نوسانی محدودی را ثبت کرد و در حول و حوش ۳ میلیون و ۴۰۸ هزار و ۶۰۰ تومان معامله شد.

از سوی دیگر بازار سکه هم کم عمق بود و سکه امامی در محدوده ۴۱ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان درجا زد.

فعالان بازار در خصوص کم حجم شدن نوسانات بازار طلا و سکه بر ۳ دلیل مهم تاکید داشتند. به عقیده آنها دلیل نخست این اتفاق احتمالا ناشی از تداوم اعتراض کسبه بازار طلاست که موجب کاهش فروش شده است.

دومین دلیل هم به نوسانات بازار ارز بازمی گردد. بر اساس داده‌های بازار، نرخ ارز در روزهای اخیر قدرت کافی برای صعود و نزول معنادار نداشته و در یک منطقه خاص در نوسان رفت و برگشتی است.سومین دلیل هم ناشی از کم جان شدن طلای جهانی است.

با این همه، سکه بازان دلیل سوم را به مسائل و اتفاقات سیاسی چند وقت اخیر ربط می دهند.

به عقیده فعالان سیاسی با کمرنگ شدن سطح تنش ها در خاورمیانه  و سفر گروسی به تهران سطح انتظارات تا حدودی خنثی شده و معامله گران در انتظار نتایج سفر مدیر کل آژانس در شورای حکام هستند.بنابراین به نظر می رسد عده ای از معامله گران درحال انجام تاکتیک صبر هستند.

با این حال، فنی های بازار می‌گویند که در حال حاضر مرز ۴۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و مرز ۴۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان برای جناح افزایشی بازار سکه مهم است.از سوی دیگر کاهشی ها سعی دارند سکه به سمت ابتدای کانال ۴۱ میلیون تومان و سپس ۴۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان عقب نشینی کند.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی