گزارش نیمروزی «اقتصادنیوز» از تحولات بازار دلار و سکه ؛

سندروم آخر ماه در بازار دلار/ قیمت سکه مرز حساس را از دست داد

کدخبر: ۶۴۶۲۶۱
اقتصادنیوز: در بازار امروز شنیده‌ها از جلسه ویژه معاون وزیر صمت با اعضای صنف طلا حکایت داشت؛ با این‌ حال بازار طلا امروز هم مانند روزهای گذشته تعطیل بود و قیمت طلا و سکه هم بر مدار کاهش قرار گرفت؛ از سوی دیگر قیمت دلار و درهم نیز نزولی شدند.
سندروم آخر ماه در بازار دلار/ قیمت سکه مرز حساس را از دست داد

به گزارش اقتصادنیوز، قیمت دلار هرات که از روز گذشته برای اولین‌بار در سال جاری به کانال ۵۹ هزار تومان برگشته در معاملات نقدی امروز یکشنبه ۲۳ اردیبهشت‌ماه هم در همین کانال نوسان کرد.

در همین رابطه و بر اساس آنچه که معامله‌گران ادعا کرده‌اند اسکناس آمریکایی در بازار یاد شده روز گذشته با ۵۹ هزار و ۹۵۰ تومان بسته شد و امروز با ۵۹ هزار و ۹۵۰ تومان ازسرگرفته شد. البته در ادامه با نزول درهم، اسکناس آمریکایی در بازار هرات در سراشیبی افتاد و در زمان تدوین این گزارش در حول‌وحوش ۵۹ هزار و ۵۰۰ تومان به فروش رسید.

نرخ حواله درهم در شروع معاملات نقدی امروز مرز حمایتی ۱۶ هزار و ۴۰۰ تومان را از دست داد و با ۱۶ هزار و ۳۹۰ تومان بازگشایی شد. قیمت درهم نیمه ظهر امروز در حول‌وحوش ۱۶ هزار و ۳۲۰ تومان اعلام شد.

از منظر تکنیکالیست‌ها محدوده ۱۶ هزار و ۲۰۰ تا ۱۶ هزار و ۴۰۰ حمایت مهم درهم است که تا به‌ حال بیش از چهار بار درهم به این محدوده واکنش نشان داده و با سطح ۵۰ درصدی اصلاحی حمایت فیبوناچی همپوشانی دارد.

البته در معاملات پشت خطی شنبه‌شب فعالان بازار گفته بودند که مرز ۱۶ هزار و ۴۰۰ تومان نرخ حوله درهم برای دلار مهم است و درصورتی‌که زیر این مرز برود، کفه ترازوی جناح کاهشی بازار هرات سنگین خواهد شد.

به گزارش اقتصادنیوز؛ فنی‌های بازار می‌گویند در شرایط کنونی اولین مرز حمایتی بازار ۵۹ هزار و ۸۰۰ تومان است. به عقیده تکنیکالیست‌ها اگر این مرز از دست برود مرز حمایتی بعد محدوده ۵۹ هزار و ۲۰۰ تومان خواهد بود. اما اگر قیمت دلار هرات با افزایش از مرز مقاومت ۶۰ هزار و ۳۰۰ تومان عبور کند احتمال ورود خریداران به بازار وجود دارد.

در مجموع برخی از فعالان بازار معتقدند که در حال حاضر قیمت دلار فعلاً در زمان استراحت است و بازار ارز نوسان سنگین نخواهد داشت. از سوی دیگر برخی هم می‌گویند که بازار به سندروم آخر برج گرفتار شده است. به عقیده آنها آخر ماه است و پول در بازار کم است‌ و بازار بلوکه است.

همچنین در سمت رسمی بازار هم دلار مبادله‌ای ثابت ماند؛ اما یورو رشد کرد. براین‌اساس در معاملات امروز مرکز مبادله ارز و طلای ایران، هر اسکناس دلار آمریکا باثبات نسبت به‌روز کاری قبل به نرخ ۴۴ هزار و ۸۷۹ تومان و حواله دلار نیز به نرخ ۴۱ هزار و ۹۰۴ تومان معامله می‌شود. قیمت هر اسکناس یورو در مرکز مبادله ایران نیز با افزایش نسبت به‌روز کاری قبل به ۴۸ هزار و ۳۵۶ تومان و نرخ حواله یورو نیز به ۴۵ هزار و ۱۵۰ تومان رسیده است. از سوی دیگر، اسکناس درهم امارات نیز باثبات نسبت به‌روز کاری گذشته، ۱۲ هزار و ۲۲۰ تومان ارزش‌گذاری شده است و نرخ حواله درهم نیز ۱۱ هزار و ۴۱۰ تومان است.

فارغ از نرخ ارز، قیمت تتر در روز شنبه یک کانال از دست داد. قیمت تتر دیروز با ۶۱ هزار و ۲۰۰ تومان بازگشایی شد و با کاهش تا مرز حمایت ۶۰ هزار و ۷۰۰ تومان پایین آمد؛ در بازار امروز هم به نوسان کاهشی خود ادامه داد و در زمان تدوین گزارش بر روی ۶۰ هزار و ۴۴۰ تومان قرار گرفت. تحلیلگران بازار می‌گویند اگر قیمت تتر مرز فعلی را از دست دهد حمایت بعدی در ۶۰ هزار و ۲۰۰ تومان است.

البته امروز در کنار اثرگذاری مولفه‌های اقتصادی، خبرهای سیاسی هم توجه معامله‌گران را به خود جلب کرده بود. در همین رابطه «کمال خرازی، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی» در مصاحبه با«شبکه الجزیره» گفته «گفت‌وگوهای غیرمستقیم بین ایران و آمریکا موضوع جدیدی نیست. سال‌ها برقرار بوده و امروز هم برقرار است، چه از طریق سفارت سوئیس که حافظ منافع آمریکا در ایران است و چه از طریق برخی کشورهای منطقه. در قضایای اخیر هم سیاست ایران و هم سیاست آمریکا مبتنی بر این بود که این جنگ گسترش نیابد و در این راستا گفت‌وگوهای غیرمستقیم با آمریکا داشتیم.»

به گزارش اقتصادنیوز، اظهارات خرازی در حالی است که دو روز قبل «روزنامه الجریده کویت» به نقل از برخی منابع بلندپایه ایرانی مدعی شد که «آمریکا و ایران چهارشنبه هفته گذشته دور جدیدی از نشست‌های امنیتی غیرمستقیم را در یکی از کشورهای حوزه خلیج‌فارس برگزار کردند.»

از بازار ارز و حال و هوای آن که فاصله بگیریم؛ قیمت طلای جهانی امروز در حدود ۲۳۶۰ دلار نرخ‌گذاری شد. اما در بازار داخلی ایران شنیده‌ها حکایت از جلسه ویژه معاون وزیر صمت با اعضای صنف طلا دارد. بر همین اساس در نشست امروز علیرضا شاه‌میرزایی معاون وزیر صمت، رؤسای اتاق اصناف تهران و ایران، و رئیس و هیئت‌مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران و همچنین جمعی از اعضاء و فعالان صنفی در مسجد امام خمینی (ره) بازار تهران حضور داشتند.

بااین‌حال بازار طلا امروز هم مانند روزهای گذشته تعطیل بود همچنین بنا بر اعلام سایت اتحادیه طلا و جواهر قیمت طلا ۱۸ عیار در (ساعت ۱۴:۴۵ دقیقه به‌وقت‌تهران) با کاهش تقریباً ۱۶ هزارتومانی در حدود ۳ میلیون و ۳۹۳ هزار و ۲۰۰ تومان معامله شد. از سوی دیگر در جریان بازار امروز سکه بازان مرز حمایتی ۴۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان را از دست دادند و این فلز گران‌بهای داخلی تا ۴۱ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان پایین آمد. در شرایط کنونی درصورتی‌که مرز فعلی سکه از دست برود در سناریو دوم مرز ۴۱ میلیون تومان و محدوده ۴۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان مهم است.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی