اقامتگاه دیپلمات ها برای سومین بار به مزایده گذاشته می شود

حراج یک هتل تاریخی در تهران

کدخبر: 391315
اقتصادنیوز: یک هتل تاریخی درمحدوده مرکزی شهر برای فروش آگهی شده است ، در متن این آگهی به انبوه سازان و سرمایه گذاران پیشنهاد شده از فرصت استثنایی خرید این ملک که وام کم بهره 40 میلیارد تومانی هم دارد استفاده کنند .

به گزارش اقتصادنیوز ، پس از دو بار مزایده ناموفق یک هتل دارای ارزش تاریخی در محدوده مرکزی شهر ، این بار بدون اشاره به ذکر نام این هتل و به صورت هتلی غیر فعال که موقعیت مکانی مناسبی دارد برای فروش پیشنهاد شده است. یک سایت ملکی اقدام به درج اطلاعیه فروش این ملک کرده است.

5 سال پیش نیز بنای ارزشمند و تاریخی هتل "رزیدانس" متعلق به بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی با کاربری ساختمان - هتل تجاری در فهرست مزایده اموال این بنیاد قرار گرفته بود .

3030_937

  ‌در آن زمان خبرگزاری ایسنا گزارش داد:در آگهی مزایده املاک بنیاد درخصوص هتل رزیدانس که مربوط به سال 94 است، نوشته شده بود: شش دانگ ساختمان سابق هتل «رزیدانس» به انضمام یک واحد تجاری به مساحت 50 متر مربع (شامل 9 طبقه، زیرزمین و همکف) که در صورت تغییر کاربری و مساحت در قیمت لحاظ می‌شود و قیمت پایه 18 میلیارد تومان است. آدرس: استان تهران، شهر تهران، خیابان سمیه بعد از مفتح، شماره 115، درب شمالی از کوچه معیرا، شماره 4.

تاریخچه هتل رزیدانس

رسانه های میراثی در آن زمان درخصوص ارزش تاریخی این بنا نوشته بودند ،اقامتگاه (هتل رزیدانس) متعلق به حیدر قلی خان غیایی شاملو بود، او از معماران پیشگام معماری نوین ایران بود، در 30 مهر 1301 در تهران متولد و در 15 شهریور 1364 در فرانسه درگذشت. از معماری‌های برجسته غیایی می‌توان به ساختمان مجلس سابق در خیابان سپه و هتل استقلال (هیلتون سابق) اشاره کرد.

 با توجه به اینکه حیدر غیایی، معمار هتل "رزیدانس" به عنوان مشاور سلطنتی و یک فراماسون مشهور بود، اقامتگاه رزیدانس تنها محل اسکان موقت و جلسات سفیران و دیپلمات‌های سایر کشورها بوده است.

یکی از ویژگی های معماری در این هتل عناصر عمودی موازی و مربع چه به صورت شیار، پنجره، آفتابگیر، دریچه و ... است، این هتل قبل از سال 1357 به عنوان اقامتگاه و هتل بهره‌برداری مورد استفاده قرار می‌گرفت و با توجه به اینکه غیایی به دربار نزدیک بود، به عنوان املاک وابسته به بنیاد پهلوی مصادره شد.

این هتل قبل از سال 1357 به عنوان اقامتگاه و هتل بهره برداری می‌شد که با توجه به اینکه غیایی به دربار نزدیک بود، به عنوان املاک وابسته به بنیاد پهلوی مصادره و مدتی سربازان نگهبان اموال مصادرهای در آن اقامت داشتند. سپس مدتی از حیاط هتل رزیدانس به عنوان پارکینگ خودرو استفاده و واحد تجاری نیز برای فروش محصولات فرهنگی بنیاد بهره برداری شد، که این موضوع تا سال 60 بیشتر دوام نیاورد و محلی متروکه شد. 

 

مسکن

آگهی تازه برای حراج هتل

آگهی تازه برای فروش این هتل با این عنوان شروع شده است که  فرصت استثنایی و بدون تکرار در خیابان مفتح ، تقاطع سمیه.

  1409 متر زمین دو کله با سند تک برگ و مجوز هتل ،23 متر بر کوچه مجاوربا 300 متر مغازه تجاری در خیابان سمیه و بنای 9 طبقه ، هتل غیر فعال ،40 سال ساخت ،قابلیت بازساز ی و تخریب ونوسازی هتل با وام 40 میلیاردی کم بهره از سازمان گردشگری وقابلیت تغییر کاربری به مسکونی اداری و تجاری . این هتل متری 80 میلیون برای فروش گذاشته شده است . با توجه به قیمت هر متر برای این بنا ارزش هتل تاریخی  112میلیارد و 720 میلیونی تومان برآورد می شود.

 تحقیقات اقتصاد نیوز نشان می دهد در ماههای اخیر هتل رزیدانس سومین هتلی است که در اگهی های فروش ملکی پیشنهاد می شود. 

 

 
 

3031_366

بررسی آگهی های فروش هتل در تهران که در سایت های فروش آمده است نشان می دهد طی دو ماه گذشته دست کم دو هتل در منطقه یک تهران به فروش رفته است .

نخست هتلی با زیر بنا 6000 هزار متر مربع-دارای 12 طبقه-70 اتاق بوده و هزار متر مربع زمین  داشته،قیمت پیشنهادی نیز 140 میلیارد تومان بوده است . 

هتل 5 ستاره دیگری  دو ماه پیش آگهی شده است و آگهی دهنده اعلام کرده این ملک به فروش رفته هتل 12000 متری است . این ملک در زعفرانیه، جعفری قرار دارد  و قیمت پیشنهادی 2 هزار وو 400  میلیارد تومان بوده است . هر طبقه 14 واحد به متراژ 800 متر هر طبقه بوده و 2 تالار عقیق و رویال با ظرفیت 200 نفر وتالار عقد با مجوز و پروانه داشته است .

مسکن

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما