درآمد صفر دولت از مالیات خودرو و خانه‌های لوکس در سال ۹۹

کدخبر: 404840
اقتصادنیوز :‌رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران گفت: در سال گذشته با وجود حکم قانون بودجه سال ۱۳۹۹ درآمدی از محل مالیات خودرو و خانه های لوکس وصول نشد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم، مسعود شفیعی در نشست خبری امروز در سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران، موضوعات مختلفی از جمله نرخ بیکاری 7 درصدی در استان تهران، عملکرد بودجه عمرانی، وضعیت واحدهای تولیدی، آخرین وضعیت روستابازارها، سامانه های رضد اشتغال مشور و سامانه اطلاعات نظام اداری، سامانه حقوق و دستمزد، درامدهای مالیاتی استان تهران و... را تشریح کرد.

به گفته این مقام مسئول، سال گذشته حدود 8500 میلیارد تومان از محل مالیات بر ارزش افزوده در استان تهران درامد وصول و  بین دهیاریها و شهرداریهای استان بدون نظامات نظارتی برای هزینه کرد منابع مذکور از سوی سازمان مدیریت و برنامه ریزی، توزیع شد. از طرف دیگر ککل منابع لحاظ شده برای تملک داراییهای سرمایه در استان تهران حدود 850 میلیارد تومان بوده که این ارقام هیچ تناسبی با یکدیگر ندارند. بر این اساس باید تاکید کرد که نظام توسعه در استان تهران یکپارچه نیست

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران گفت: طی سال گذشته 145 میلیارد تومان بودجه هزینه‌ای کمک گرفتیم و خوشبختانه از لحاظ پرداخت حقوق کارکنان و حقوق بازنشستگان هیچ مشکلی نداشتیم. خبر خوب برای دستگاه‌های استان تهران این است که متوسط رشد هزینه‌ای بودجه استان تهران در سال جاری بالای 50 درصد است.

این مقام مسئول  بحث آب و فاضلاب استان تهران بسیار نگران کننده و سرانه آب شرب استان بحرانی است، گفت: برنامه‌های ما برای کاهش مصرف آب به دلیل افزایش جمعیت در استان تهران با شکست مواجه شده و می‌شود و تعادلات به دلیل افزایش جمعیت به هم می‌خورد.

وی  با بیان اینکه 30 درصد خدمات که دستگاه‌های اداری ارائه می‌دهند توسط دستگاه‌های استان تهران است، گفت: با توجه به ساختار و نیروهای انسانی در دستگاه‌های استان تهران و سایر استان‌ها، این ساختار عادلانه نیست.

به گفته این مقام مسئول نرخ بیکاری استان تهران در زمستان سال گذشته حدود 7 درصد بوده که تقریبا 1.3 درصد کاهش یافته است.

شفیعی گفت: درباره بحث مالیات بر خانه‌های خالی بخشی از منابع ما به موضوع مالیات گره خورده است و در مدل درآمد هزینه‌ای استانی، نقطه تحقق درآمدها، منابع مالیاتی است که باید چالش‌ها و نقاط ضعف افزایش درآمدهای مالیاتی مورد بررسی قرار بگیرد و با سازمان امور مالیاتی برای ارائه اطلاعات و حمایت‌های مورد نیاز جلساتی را برگزار کرده‌ایم اما یکسری از اطلاعات مانند تعداد خودروهای لوکس و تعداد خانه‌های خالی باید از سوی دستگاه‌های نظامی و یا سایر دستگاه‌ها مانند وزارت راه و شهرسازی ارائه شود. طبق آمارهای منتشر شده حدود 2 میلیون و 800 هزار خانه خالی در کشور وجود دارد که برای اجرای قانون مالیات از خانه‌های خالی تاکنون یک میلیون و 200 هزار واحد خانه خالی از سکنه شناسایی شده و اطلاعات آن در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار گرفته اما اطلاعات همچنان ناقص است و امیدواریم در خوداظهاری‌های مردمی این اطلاعات تکمیل شود بنابراین فعلا این قانون قابلیت اجرا ندارد. اما تاکنون ریالی از این محل درامدی وصول نشده است. هرچند بر اساس مقررات داخلی سازمان مالیاتی مانعی برای وصول این مالیات در سنوات بعد نیست.

در ادامه این نشست رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی،  با اشاره به اینکه دبیرخانه بودجه ریزی بر مبنای عملکرد بودجه کل کشور در این سازمان مستقر میباشد، گفت: متاسفانه در سال 1399 امکان پیاده سازی بودجه ریزی بر مبنای عملکرد به دلیل برخی مشکلات نرم افزاری محقق نشد. مدل نرم افزاری برای رصد بودجه ریزی بر مبنای عملکرد از سوی یکی از پیمانکاران که در تشریفات قانوی بالاترین امتیاز را کسب کرده بوده به سازمان تحویل داده شد اما بعدا مشخص شد که این نرم افزار هیچ گونه ارتقایی نسبت به مدلهای قدیمی موجود نداشته و بر همین اساس عملا پروژه بودجه ریزی بر مبنای عملکرد پیاده نشد و اجرای ان به اوایل سال 1400 منتقل شده است. احتمالا برای پیاده سازی این نرم افزار از پیمانکار خارجی استفاده خواهد شد.

 

از دست ندهید
بلیط هواپیما