مسکن ملی به ۵۳۰ هزار واحد رسید

کدخبر: 406822
اقتصادنیوز : در شرایطی مسکن ملی به پیشرت ۲۵ درصد رسیده و وزیر راه و شهرسازی از اجرایی شدن ۵۳۰ هزار واحد خبر می‌دهد که نگرانی‌هایی بابت افزایش قیمت نهاده‌های ساختمانی و عدم تکمیل آورده از طرف برخی متقاضیان وجود دارد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، پروژه های در دست اجرای طرح اقدام ملی مسکن به تدریج در حال افزایش است. طبق آخرین آماری که محمد اسلامی ـ وزیر راه و شهرسازی ـ اعلام کرده در حال حاضر ۵۳۰ هزار واحد به مرحله اجرا رسیده است. این طرحها شامل پروژه های ثبت نامی، مشارکتی، واگذاری زمین، خودمالکی و تفاهمنامه با دستگاههای دولتی است که در اکثر شهرهای کشور در حال انجام است.

اما یکی از موانعی که ممکن است به تطویل پروژه منجر شود عدم پرداخت به موقع آورده از سوی متقاضیان است. اسلامی امروز برای چندمین بار از متقاضیان درخواست کرد که آورده خود را در زمان مقرر تکمیل کنند.

با توجه به تورم معمول اقتصاد ایران، طولانی شدن روند ساخت و ساز می تواند به افزایش قیمت تمام شده منجر شود. همین حالا هم از پارسال تا امسال قیمتها حدود ۸۰ درصد افزایش یافته و طبق برآورد سازمان برنامه و بودجه قیمت مسکن ملی از متری ۲.۷ میلیون تومان به متری ۴.۹ میلیون تومان رسیده است. به احتمال زیاد این قیمت نیز تا زمان تکمیل واحدها افزایش می یابد.

بر اساس آماری که ۱۵ فروردین ماه ۱۴۰۰ از سوی بانک مسکن اعلام شد ۲۱۳ هزار و ۱۰۱ متقاضی برای مسکن ملی افتتاح حساب و از این تعداد ۱۵۰ هزار و ۳۳۸ نفر وجوه اولیه را واریز کردند که معادل ۶۷۹۰ میلیارد تومان است. از این میزان وجوه واریز شده متقاضیان به حساب بانک ۱۲۰۶ میلیارد تومان به پروژه‌ها تزریق شده و مابقی در حساب بانک است و به مرور به پروژه‌ها تزریق می‌شود. ۱۰۶ پروژه قراردادشان قطعی شده که تعداد واحدهای آن ۸۴۴۲ واحد است. همچنین ۷۵ پروژه به تعداد ۳۳۸۲ واحد نیز در دفتر خانه آماده افتتاح حساب است.

این آمار و ارقام گویای آن است که واریز وجوه به اندازه کافی نیست. مدتی قبل روابط عمومی وزارت راه و شهرسازی به ایسنا اعلام کرد که پروژه های تعریف شده به مراتب بیش از متقاضیانی است که وجه واریز کرده اند. پس از واریز وجه و احراز توان اقتصادی، متقاضیان طرح به پروژه های تعریف شده در سامانه طرح اقدام ملی مسکن در شهر محل سکونت متقاضیان متصل می شوند. تا کنون متقاضیانی که نسبت به واریز وجه اولیه اقدام کرده اند به پروژه های تعریف شده متصل و به آنها از طریق پیامک اطلاع رسانی شده است. بدیهی است این متقاضیان می توانند وضعیت تخصیص پروژه خود را در سامانه طرح اقدام ملی مسکن نیز مشاهده کنند.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما