پیش بینی بازارها 15 آبان 1400

انتظارات برجامی بازارها /اثر دو وعده وزیر صمت بر بازار خودرو

کدخبر: 452488
اقتصادنیوز: بازارها در انتظار سیگنال های جدید از آغاز مذاکرات وین هستند. با توقف رشد قیمت دلار، اهرم رشد ارزی بازارها فعلا غیرفعال شده است.

به گزارش اقتصادنیوز، در بازار ارز، قیمت دلار اگرچه در روز چهارشنبه با تحرکات مثبت ناشی از دو شوک به بازار، به کانال 28 هزار تومان نزدیک شد اما در روز پنج شنبه متاثر از اخبار برجامی مبنی بر اعلام رسمی مذاکرات ایران و گروه 1+4 مسیر رشدی دلار متوقف شد و البته در روز شنبه معاملات ممکن است در محدوده مشخصی دنبال شود. احتمال مسیر نزولی دلار هم در یک دامنه محدود ممکن است اما به نظر میرسد اثرگذاری ارز در معاملات شنبه فعلا محدود باشد.

 

بازار سهام: بدبین ها در برابر خوش بین ها

بازار سهام در روز شنبه در صورتی که جریان ورودی پول حقیقی ها به بازار ادامه داشته باشد میتواند با اطمینان بیشتری شاهد حرکت روبه جلوی شاخص باشد. البته دو مولفه مربوط به تغییر نرخ ارز و کامودیتی ها میتواند روی معاملات بورس تاثیرگذار باشد. با وجود احتمال تداوم تحرکات خریداران در سمت تقاضا، اما توان عرضه میتواند مانعی در برابر تداوم پیشروی شاخص باشد.

بازار خودرو: دو وعده وزیر صمت

در بازار خودرو، قیمت خودرو با شرایط با ثباتی نسبت به معاملات روز قبل دنبال شد. البته قیمت خودرو در یک هفته گذشته با نوسان روبه بالایی دنبال شد. پایان قرعه کشی ها از سال آینده و افزایش تولید خودرو از دو هفته آینده براساس وعده وزیر صمت میتواند جزو سیگنال هایی به بازار خودرو باشد که نشان از افزایش توان سمت عرضه دارد. از این منظر بازار ممکن است مسیر کاهشی را دنبال کند اما بازار خودرو متاثر از بازار ارز میتواند تحرکات مثبتی را هم به ثبت برساند.

بازار مسکن: تغییر در انتظار است

در بازار مسکن، مهمترین خبر مربوط به به فاز تسهیلات مربوط به طرح نهضت تولید مسکن است که وزیر تاکید کرده بانک ها حتما مسیر این کار را انجام دهند. اگرچه دولت به دنبال تحریک سمت تقاضا در بازار مسکن است اما فعلا تغییر جدی در بازار اتفاق نیفتاده است. هر چند که برخی نشانه های کاهشی در مهرماه دیده شده اما به طور واقعیت تغییری در قیمت مسکن رخ نداده است.

بازار ارز دیجیتال: تحرکات بازارها

در بازار ارز دیجیتال، بازار در روزهای گذشته با سقوط آزاد برخی از ارزها همچون شینا اینو مواجه شد. از نگاه فعالان بازار با توجه به گمانه زنی ها مبنی بر اعمال دستورالعمل های مربوط به ارزهای دیجیتال، در روزهای آینده میتواند شاهد تحرکاتی برای بیت کوین و یا اتریوم بود.

 

 

  • 11
تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما