واکنش به پیشنهاد نوسازی ناوگان با اتوبوسهای دست دوم

کدخبر: 454794
اقتصادنیوز :‌ رئیس کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورای شهر تهران معتقد است خرید اتوبوس دست‌دوم درشان شهروندان تهرانی نیست و دولت می‌تواند با چشم‌پوشی از برخی از هزینه‌ها، قیمت ورود اتوبوس را بسیار کاهش دهد .

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از اکو ایران ،ورود اتوبوس‌های دست‌دوم برای عبور از بحران فرسودگی یکی از راهکارهای قدیمی مدیریت  شهری است . در دوره گذشته نیز این راهکار از سوی مدیران حمل‌ونقلی شهرداری   پیشنهاد شد که با مخالفت برخی از اعضای شورای شهر روبه‌رو شد ، به‌جز مخالفت شورای شهر موانع قانونی نیز مانع ورود این اتوبوس‌ها به کشور بود.

به‌تازگی مجتبی شفیعی معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری تهران بازهم از ورود اتوبوس‌های دست‌دوم به‌عنوان یک راهکار برای جبران کمبودهای بخش اتوبوس‌رانی اشاره‌کرده است . او در خصوص جزئیات ورود اتوبوس‌های دست‌دوم به تهران  به ایسنا گفته است: این‌یک پیشنهاد است و ما باید وضعیت موجود ناوگان را ببینیم که اتوبوس‌هایی با کارکرد ۱۳ ساله داریم و این اتوبوس‌ها بسیار فرسوده هستند؛ لذا هر پیشنهادی که بتواند عمر ناوگان را کاهش دهد قابل‌بررسی است. اگر بتوانیم مدلی که وزارت راه انجام داد و از محل منابع نفت، کشنده‌هایی با عمر ۳ الی ۴ سال با کارکرد پایین، جایگزین کامیون‌های ۴۰ تا ۵۰ ساله با ایمنی پایین و آلایندگی بالا کرد را در تهران پیاده کنیم، موفق می‌شویم.

به گفته او برای نوسازی همه روش‌ها را دنبال می‌کنیم و خرید اتوبوس‌های دست‌دوم با کارکرد پایین یک روش است و اصراری هم بر انجام آن نیست اما چون این موضوع پیشنهادشده در حال بررسی آن هستیم و هم‌زمان روش‌های دیگر را هم دنبال می‌کنیم. ازنظر اقتصادی اتوبوس‌هایی با کارکرد پایین، قیمت پایین‌تری به نسبت اتوبوس‌های نو دارند، آلایندگی این اتوبوس‌ها موردتوجه ما است و باید استانداردهای آلایندگی آن‌ها بالا باشد ولی باید دقت داشته باشیم که این موضوع تنها یک پیشنهاد قابل‌بررسی است.

 اما سید جعفر تشکری هاشمی؛رییس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران از مخالفان جدی این نوع پیشنهاد‌ها است . او به اکو ایران گفت : در زمان مدیریت آقای قالیباف در شهر تهران یک دستگاه اتوبوس دست‌دوم هم به ناوگان افزوده نشد و تنها یک دوره در زمان آقای کرباسچی این اتوبوس‌ها خریداری‌شده بود .

او ادامه داد : شأن مردم ما بالاتر از این است که وسایل دست‌دوم کشورهای دیگر را بخریم . این اتوبوس‌های دست‌دوم فرسوده هستند ،رادمان پایینی و تکنولوژی قدیمی دارند و در این زمینه تجربه موفقی وجود ندارد و توصیه  هم نمی‌شود .

تشکری هاشمی با اشاره به قیمت‌های اتوبوس‌های عرضه‌شده به مدیریت شهری گفت : این قیمت بسیار بالاست و می‌توان باقیمت بسیار پایین‌تر برای شهر تهران اتوبوس تأمین کرد . سازندگان داخلی در رقابت با تولیدات خارجی کالاهای باکیفیت‌تر و باقیمت مناسب‌تر تولید کنند. دولت هم به تعهدات قانونی خود در این حوزه عمل کرده و شهرداری نیز در کنار دنبال کردن وظایف دولتی ، از منابع خود نیز استفاده کرده تا آنچه درشان مردم تهران است تأمین شود .

رئیس کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورای شهر تهران در خصوص این‌که با توجه به تحریم‌ها موجود و قیمت دلار امکان تهیه اتوبوس وجود دارد گفت : با همین قیمت دلار هم می‌توان باقیمت پایین‌تری اتوبوس خریداری کرد اگر دولت از برخی از هزینه‌های خود مانند ،حق گمرک ،سود بازرگانی ، مالیات ارزش‌افزوده و ... چشم‌پوشی کند هزینه تمام‌شده برای خرید اتوبوس‌ها کاهش پیدا می‌کند و باقیمت بسیار مناسب امکان تهیه ناوگان باکیفیت و نو برای اتوبوس‌رانی هستیم .

سال‌هاست شهرداری تهران از اتوبوس‌های دولتی محروم است . در روزهای ابتدایی مدیریت شهری پنجم، شهرداری اول محمدعلی نجفی در سفری به لهستان قول خرید اتوبوس‌های لهستانی را داد و نو کردن اتوبوس‌های تهران از کشورهای اروپایی . او ابراز امیدواری کرد که در 5 سال آینده ناوگان اتوبوس‌رانی به 10 هزار اتوبوس جدید برسد اما این تلاش‌ها به نتیجه نرسید تا آنجا که دو سال بعد درحالی‌که فرسودگی ناوگان به وضعیت بحرانی رسیده بود ،محسن پور سید آقایی معاون وقت حمل‌ونقل ترافیک شهرداری تهران  از خرید اتوبوس‌های دست‌دوم با عمر۵ سال از کشورهای خارجی به‌عنوان  یکی از راهکارها برای توسعه حمل‌ونقل عمومی خبر داد .

او ورود اتوبوس‌های دست‌دوم با عمر 3 سال را بهتر از اتوبوس‌های قدیمی تهران که عمر بیشتر آن‌ها بالای 8 سال بود می‌دانست و چالش اصلی را نقدینگی عنوان کرده بود .

همان زمان شورای شهر تهران در مخالفت با این راهکار آن را گرفتار شدن در دور باطل توصیف کرده و گفته بود :اتوبوس‌های دست‌دوم را می‌خرند و بعد می‌خواهند روی آن فیلتر ضد دوده بگذارند! هزینه خرید فیلتر ضد دوده و تعمیر اتوبوس‌های دست‌دوم را صرف خرید اتوبوس نو کنید.

این راهکار مدتی به بایگانی رفت تا آن‌که پیروز حنای شهردار وقت تهران خبر داد که در حال مذاکره برای خرید اتوبوس‌های دست‌دوم هستیم که در ادامه را  مدیریت شهری با توقف قانونی این راهکار مواجه شد .

برخی کارشناسان معتقدند این پیشنهاد قدیمی در این دوره از مدیریت شهری نیز اجرایی نمی شود و تنها مدتی موافقان و مخالفان این طرح در فضای رسانه ای به طرح موضوع می پردازند . 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما