بررسی هزینه وام مسکن متاهلین و مجردین؛

هزینه وام مسکن کاهشی شد /افت نرخ سود

کدخبر: 503919
هزینه وام مسکن در اولین روز تابستانی کشور با افت قیمت مواجه شده و در کمترین سطح خود در دو هفته اخیر قرار گرفته است.کاهش ارزش قیمت اوراق تسه در این روز موجب شدتا نرخ سود وام مسکن تنزل پیدا کرده و بعد از ثبت کانال 27 درصدی در دو هفته گذشته اکنون به 26.13 درصد برسد

به گزارش اقتصادنیوز، هزینه وام مسکن در هفته های اخیر نوسانات زیادی را از خود برجای گذاشته است.

بانک مسکن جهت تسهیلات برای خانه دار شدن افراد و کاهش انتظار در صف وام جهت خرید خانه اقدام به فروش اوراق تسهیلات بانک مسکن می کند. این اواق به اختصار تسه نام دارد.

خبر ناامید کننده درباره بیت کوین!

تخصیص بن الکترونیک به کارگران

بنا به گزارش اکوایران، سازو کار وام دهی بانک مسکن در این بازار اینگونه است که اوراق به متقاضیان با قیمت مشخص فروخته می شود و دارندگان آن می توانند با اعتبار 500 هزار تومانی هرکدام از اوراق از بانک مسکن وام جهت خرید خانه و تعمیرات منزل دریافت کنند.

سقف دریافت وام از این طریق در سال گذشته برای مجردها 240 میلیون تومان و برای زوجین معادل با 480 میلیون تومان عنوان شده و نسبت به قبل خود رشدی دوبرابری را ثبت کرد. این موضوع از کانال تغییرات در تقاضا موج جدیدی از قیمت ها را برای وام مسکن راه انداخت.

افت هزینه وام مسکن در ابتدای تیر 1401

به طور کلی قیمت اوراق تسه از طریق خرید و فروش آن در بازار تعیین می شود. بنابراین تغییرات عرضه و تقاضا مهم ترین عامل در نوسان قیمت این برگه ها به شمار می آید.

در همین رابطه قیمت اوراق تسه در دو هفته اخیر همواره بالاتر از مرز 130 هزار تومان بوده و حتی به سقف 140 هزار تومان نیز نزدیک شد.

این در حالی بود که در روز چهارشنبه اول تیر ماه 1401 قیمت کشف شده اوراق تسه به طور متوسط برابر با 127 هزار و 460 تومان ثبت شده که نسبت به روز قبل خود تقریبا 5.1 درصد کاهش داشته است. این بیشترین کاهش از ابتدای خرداد امسال تاکنون بوده است.

این افت موجب شد تا هزینه وام مسکن برای مجردین به 71 میلیون و 380 هزار تومان تنزل پیدا کرده که کمترین میزان آن در 15 روز اخیر بوده است.

این هزینه برای متاهلین برابر با 122 میلیون و 365 هزار تومان بوده که همانند مجردها در کف 15 روزه قرار داشته است.

در ادامه این کاهش قیمت موجب شد تا نرخ سود نیز به پایین تر از مرز 27 درصد تنزل پیداکند.

وام مسکن

افت نرخ سود وام مسکن در ابتدای تابستان 1401

متغیر دیگری که علامت مهمی از هزینه تمام شده دریافت وام از طریق خرید اوراق تسه به شمار می آید، نرخ سود وام مسکن است. بانک مسکن این نرخ را به صورت اسمی 17.5 درصد بیان کرده اما میزان واقعی آن از حداسمی متفاوت است.

دلیلش آن است که متقاضیان به غیر باز پرداخت وام در طول 12 سال باید هزینه ای را در ابتدا به بانک مسکن جهت خرید اوراق پرداخت کنند که در نهایت بر نرخ سود موثر اثرگذار خواهد بود.

در حالی که این نرخ در دو هفته پایانی خرداد ماه در کانال 27 درصد قرار داشت در ابتدای تابستان کاهش پیدا کرده و به 26.13 درصد رسیده و هم رتبه با قیمت اوراق در کمترین میزان این شاخص در دو هفته اخیر قرار گرفته است.

برخی کارشناسان این حوزه اعتقاد دارند همواره یکی از مهم ترین دلایل در رشد قیمت اوراق تسه در ماه های اخیر کمتر بودن عرضه اوراق در بازار در مقایسه با موج تقاضا بوده است. فاصله ای که به نظر می رسد در یکم تیر ماه کمتر شده و با ثبت 5 هزار و 300 معامله در این روز احتمال افزایش عرضه را در این بازار قوت بخشیده است.

وام مسکن

تیتر یک
  • تقویم اقتصادی بازارهای جهانی در هفته + جدول

    اقتصادنیوز: این هفته تحلیل‌گران بازارهای جهانی در انتظار انتشار آمار جدید تورم در ایالات متحده هستند تا بر پایه آن…

از دست ندهید
فلای تودی