اجاره مسکن در تابستان بیش از سه برابر سال قبل

رشد سالانه قیمت مسکن در تابستان 99 بیش از 100 درصد

کدخبر: 380624
در تابستان 99 قیمت مسکن نسبت به تابستان سال قبل بیش از دوبرابر افزایش یافت. این رقم نسبت به بهار امسال (فصل قبل) تنها 28 درصد افزایش را ثبت کرده است.

به گزارش اقتصادنیوز، به نقل از مرکز آمار بنگاه‌های معاملات ملکی کشور موظف هستند مشخصات کلیه‎ی معاملات خرید و فروشی که سند آن‌ها از طریق دفتر ثبت اسناد انتقال پیدا می‌کند را در سامانه‎ی اطلاعات مدیریت معاملات املاک و مستغلات کشور ثبت نمایند.

با توجه به این‌که کاهش یا افزایش حجم (تعداد) معاملات در شهرهای بزرگ، باعث کاهش یا افزایش شدید متوسط (حسابی) قیمت در سطح استان یا کشور می‌شود، از متوسط تعدیل شده (وزنی) استفاده شده تا بتوان با حذف اثر حجم معاملات، تغییرات واقعی قیمت را مشخص کرد. در ضمن وزن‌های مورد استفاده بر مبنای واحدهای مسکونی دارای سکنه در سرشماری عمومی نفوس و مسکن ١٣٩٥ به‎روز شده است.

متوسط قیمت فروش هر مترمربع زمین یا زمین ساختمان مسکونی کلنگی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در کل کشور ٧٣٣٤٤ هزار ریال با میانگین مساحت ٢٦٧ مترمربع بوده است، که نسبت به فصل قبل، ٢٨,٤ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل ١٠١.٨ درصد افزایش داشته است.

مسکن

متوسط قیمت فروش هر مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده از طریق بنگاههای معامالت ملکی در سطح کل کشور 45476 هزار ریال با میانگین مساحت 501 مترمربع و متوسط عمر بنای 57 سال بوده است، که نسبت به فصل قبل، 2.77 درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل 2.31 درصد افزایش داشته است.

مسکن

متوسط مبلغ اجاره ماهانه به علاوه  سه درصد ودیعه پرداختی برای اجاره یک مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده از طریق بنگاههای معاملات ملکی در سطح کل کشور 537546 ریال با میانگین مساحت 500 مترمربع و متوسط عمر بنای 57 سال بوده است، که نسبت به فصل قبل 4.57 درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل 2.79 درصد افزایش داشته است.

مسکن

source: اقتصادنیوز
تیتر یک
  • گزارش آسوشیتدپرس از نمایشگاه دهوک اقلیم کردستان

    اقتصادنیوز: در شرایطی که بازرگانان ایرانی چشم امید به بازار عراق دارند، کاهش قدرت خرید عراقی‌ها به سبب افت قیمت نفت و…

پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید