درآمد بام لند برای پایتخت؛ ربع قرن ماهی 22 میلیون

کدخبر: 382486
مجموعه بام لند برای پایتخت ماهی امسال ماهی 22 میلیون تومان درآمد دارد . این رقم در سال بیست و پنجم به ماهی 49 میلیون تومان می رسد . قرار دادی که در قوه قضاییه مورد بررسی قرار گرفته و به زودی مورد بازنگری قرار می گیرد .

به گزارش خبرنگار اقتصادنیوز ،داستان ساخت بام لند به پنجم آبان سال 92 می رسد . آن  زمان قرار دادی براس ساخت و تجهیز مجتمع توریستی ،پذیرایی ،تجاری،آموزشی و فرهنگی شرق دریاچه شهدای خلیج فارس (چیتگر) برای مدت 25 سال بسته می شود  .بر اساس این قرار داد ، در سال نخست  طرف دوم این قرداد تنها ۲۷۳ میلیون تومان به عنوان اجاره به شهرداری می پردازد که در پایان سال بیست وپنجم این رقم به ۵۹۳ میلیون تومان می رسد .یعنی پس از 25 سال تنها 4 میلیارد به شهرداری تهران می رسد . جالب آنکه مساحت تقریبی قطعه زمین مورد نظر برای بهره برداری طرف دوم قرارداد ۴۴۲۷۶ متر مربع است.

اواخر پاییز سال گذشته نیز افشین حبیب زاده ،معاون نظارت شورای شهر هم در نامه ای محرمانه به شهردار تهران به بررسی حقوقی قرار داد بام لند پرداخته بود که مشخص نشد به این نامه محرمانه پاسخی داد یا خیر ؟

پس از یک سال ،امروز بهاره آروین طی تذکری به شهردار تهران در خصوص عدم احقاق حقوق شهر و شهرداری در مجتمع تجاری بام‌لند گفت: این پروژه در سال ۹۲ در قالب یک قرارداد BOLT و با دوره بهره‌برداری ۲۵ ساله به شرکتی خصوصی واگذار شده است.

عضو شورای شهر تهران ادامه داد: در پروژه بام‌لند که در حاشیه دریاچه شهدای خلیج فارس واقع شده است، حدود ۶ هکتار زمین با منظر مشرف به دریاچه در اختیار سرمایه‌گذار قرار گرفته و درواقع زمین به همراه پروانه ساخت آن، آورده شهرداری محسوب می‌شود.

وی با اشاره به اجاره بهره‌برداری از پروژه در سال نخست احداث آن (سال ۹۶) گفت: اجاره‌ای که در سال نخست به‌ازای بهره‌برداری از ۳۷ هزار متر مربع بنای احداثی از سرمایه‌گذار دریافت شده ماهانه کمتر از ۲۰ میلیون تومان بوده است؛ حال آن‌که بخش عمده بهره‌برداری به صورت تجاری بوده و درضمن ۱۷ هزار متر مربع از بنای احداثی مازاد بر قرارداد احداث شده است.

آروین تصریح کرد: این مبلغ ناچیز اجاره قرار است طی دوره‌ای ۲۵ ساله، سالانه به طور ثابت تنها ۱۵ درصد افزایش یابد! با این تفاصیل اکنون که سومین سال بهره‌برداری پروژه است، اجاره ماهانه بابت بهره‌برداری از چندین هزار متر مربع فضای تجاری تنها حدود ۲۲ میلیون تومان است.

عضو شورای شهر تهران خاطرنشان ساخت: با این حساب، درواقع درآمدی که شهرداری تهران طی ۲۵ سال بهره‌برداری از پروژه بام‌لند کسب می‌کند، در مجموع ۴۴ میلیارد تومان خواهد بود که آشکار است این رقم در مقایسه با درآمد حاصل از این مجموعه تا چه حد ناچیز است.

به گفته او، از سوی دیگر در برآوردهای کارشناسی اولیه، مزایده برگزارشده، قرارداد منعقدشده و نهایتا اجرای پروژه، در مورد کاربری و مساحت عرصه و اعیان پروژه بام‌لند ابهامات و مغایرت‌های فاحش و غیرقابل اغماض وجود دارد.

آروین تصریح کرد: این پروژه در ابتدا با کاربری فرهنگی تعریف شده است؛ ولی اکنون تبدیل به یک مجتمع تجاری شده است.

وی افزود: زیربنای پروژه در تعریف اولیه، ۱۴۵۵۰ مترمربع و در قرارداد ۱۷۸۸۰ مترمربع بوده است و اکنون با ۱۰۰ درصد افزایش ساخت، برای آن قریب ۳۷۰۰۰ مترمربع زیربنا احداث شده است. همه این تغییرات در کاربری و افزایش بنا در حالی صورت گرفته است که اثر مالی هیچ‌یک از آن‌ها نه در زمان برگزاری مزایده و نه پس از اتمام ساخت پروژه، در قرارداد اعمال نشده است.

عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه شهرداری هزاران میلیارد ریال برای ساخت دریاچه شهدای خلیج فارس و نگهداری آن هزینه کرده و زمین‌های بایر حاشیه بوستان جنگلی چیتگر را از نظر تجاری ارزشمند ساخته است، اظهار داشت: شهرداری در سال‌های آتی و طی دوره ۲۵ ساله بهره‌برداری از مجتمع تجاری بام‌لند نیز هزاران میلیارد ریال پول شهروندان تهران را برای نگهداری دریاچه هزینه خواهد کرد و این درحالی است که از چند ده هزار متر مربع زمین و بنای تجاری احداث‌شده تقریبا عایدی نصیبش نخواهد شد.

وی تاکید کرد: در این اوضاع اقتصادی که شهرداری تهران در خدمات‌رسانی به شهروندان مشکلات فراوان دارد، جای پرسش جدی است که علی‌رغم اظهارنظر صریح دستگاه‌های نظارتی برای اقدام قانونی در قبال این مجتمع، چرا شهرداری اقدام مؤثری برای فسخ قرارداد انجام نداده یا با تغییر میزان اجاره، مدت زمان بهره‌برداری و نرخ افزایش سنواتی اجاره، درجهت به‌روزآوری قرارداد براساس منطق اقتصادی اقدامی به عمل نیاورده است.

آروین خطاب به شهردار تهران گفت: جناب آقای شهردار! چرا هزینه‌های نگه‌داری دریاچه شهدای خلیج فارس از جیب شهر و شهروندان تهرانی پرداخت می‌شود و حدود شش هکتار از بهترین زمین‌های تجاری شهر در اختیار شرکتی قرار گرفته است بدون اینکه منافع مالی برای شهرداری تهران ایجاد کرده باشد؟ دلیل تسامح حمایت‌گونه از استمرار این امتیاز ویژه و اطاله زمان رسیدگی به آن چیست؟

وی در پایان خواستار احقاق هرچه سریع‌تر حقوق شهرداری از شهردار تهران شد و اظهار کرد: از شهردار تهران می‌خواهم که تکلیف فسخ یا به‌روز‌آوری مبانی قرارداد هرچه سریع‌تر با حفظ منافع گذشته و آتی شهرداری به نتیجه برسد و اجاره‌بهای هزاران مترمربع زیربنا که مازاد بر قرارداد احداث شده و بیش از سه سال با کاربری تجاری و به رایگان توسط سرمایه‌‎گذار استفاده شده است، در اسرع وقت محاسبه و دریافت شود. این مبلغ اکنون می‌تواند حتی از مبلغ سرمایه‌گذاری اولیه نیز بیشتر باشد.

 محسن هاشمی در پاسخ به تذکر آروین گفت :من این موضوع را پیگیری کردم و شهردار اعلام کرد چون نهادهای قضایی به موضوع ورود کرده اند با منتظر حکم قضایی هستیم  که آروین خطاب به هاشمی گفت: نکته جالب این است که نهادهای قضایی به این پرونده ورود کردند اما شهرداری هنوز آن را پیگیری نکرده است

پیش از این نیز  علی اعطا به تخلفات ساختمانی بام لند ورود کرده و گفته بود : یکی از رویه‌های غیرقانونی شهرداری در دهه‌های گذشته این بوده است که برای احداث ساختمان‌هایی که تمام یا بخشی از آنها متعلق به شهرداری است، پروانه ساختمانی دریافت نمی‌کرده‌اند و احتمالاً می‌گفته‌اند "خودمان که از خودمان پروانه نمی‌گیریم".

 پروژه مجتمع تجای بام لند یکی از این ساختمان هاست که در آن تخلفات جدی صورت گرفته است اما اکنون به کمیسیون ماده 100 جهت بررسی تخلفات ارسالی شده است.

در سال 92 یک ساخت، بهره برداری، اجاره و انتقال (BOLT) میان یکی از شرکت‌های تابعه شهرداری تهران به نام شرکت عمرانی کارکنان با یک شرکت خصوصی منعقد می‌شود، بر اساس  این قرارداد این شرکت مجاز به احداث 17880 متر مربع بنا تا به مدت 25 سال از این بنا بهره برداری کند، اما در عمل، بنایی به مساحتی در حدود 31500 مترمربع توسط این شرکت احداث می‌شود.

در این پروژه چند تخلف شهرسازی اتفاق افتاده است که به نظر می‌رسد برخی از آنها به مدیران وقت شهرداری و برخی به طرف دیگر ارتباط دارد.

 یک اینکه این بنا صرفاً با استناد به قراردادی میان این شرکت تابعه شهرداری و آن شرکت خصوصی و بدون پروانه احداث شده است، در صورتی که صدور پروانه ساختمانی، قانوناً لازمه هرگونه ساخت و ساز است. دو اینکه طبق همان قرارداد هم آن شرکت خصوصی مجاز به احداث 17800 مترمربع بنا برای بهره برداری در یک دوره 25 ساله بوده، اما در عمل بنایی در حدود متراژ 31500 مترمربع احداث کرده است تا در یک دوره 25 از آن بهره برداری کند. سه اینکه در فرم خلافی که شهرداری تنظیم کرده و به کمیسیون ماده 100 ارسال کرده است، به تغییر کاربری نیز به عنوان یک تخلف در پروژه بام لند اشاره داشته است.

 

source: اقتصادنیوز
اخبار تیتر یک
پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید