در گفت‌وگو با معاون عملیات و نظارت بازار فرابورس بررسی شد:

چرا به‌رغم تلاش دولت برای رونق مسکن، قیمت اوراق «تسه»گران شد؟

کدخبر: 150471
معاون عملیات و نظارت بازار فرابورس در پاسخ به این سوال که چرا با وجود تلاش دولت برای تحریک تقاضای خرید مسکن و رونق دوباره این بازار، قیمت اوراق افزایش یافته است؟ گفت: نکته‌ای که باید در این خصوص مدنظر قرار دهیم این است که تنها بخشی از عوامل موثر در نرخ اوراق تسهیلات مسکن تابع شرایط بازار سرمایه است و بخش عمده آن به وضعیت عرضه و تقاضای مسکن و نرخ تسهیلات در کشور بر‌می‌گردد.

به گزارش اقتصادنیوز، بهنام محسنی در خصوص سفته‌بازی در بازار اوراق مسکن گفت: آنچه ما به عنوان ناظر در بازار فرابورس مشاهده می‌کنیم نشان می‌دهد که سفته‌بازی تقریباً در بازار تسه به صفر رسیده است زیرا با وجود محدودیت‌هایی که در سقف خرید هر کد معاملاتی و همچنین در فروش اوراق به صورت دو یا چهار‌ماهه وجود دارد، انگیزه سفته‌بازی از بین رفته و به عبارتی شرایط برای سفته‌بازی مهیا نیست.

او در پاسخ به این سوال که چه محدودیت‌هایی برای فروش مجدد اوراق در این بازار در نظر گرفته شده است؟ بیان کرد: در حال حاضر محدودیت فروش مجدد اوراق برای خریداران اوراق منتشر‌شده تا آبان 94 به مدت دو ماه و برای دارندگان اوراق آبان 94 و ماه‌های بعد از آن به مدت چهار ماه در نظر گرفته شده است. البته لازم به ذکر است که محدودیت فروش برای اوراقی که چهار ماه یا کمتر تا سررسید آنها باقی‌مانده، اعمال نمی‌شود.

معاون عملیات و نظارت بازار فرابورس در ادامه گفت‌وگوی خود با تجارت‌فردا افزود: همان‌طور که گفتم در نظر گرفتن این محدودیت‌ها و دلیل اصلی اعمال این محدودیت‌ها، از بین بردن انگیزه سفته‌بازی در خرید اوراق تسهیلات مسکن است تا از این طریق، تنها افرادی اقدام به خرید اوراق کنند که خریدار واقعی مسکن و متقاضیان واقعی وام مسکن هستند.

محسنی در پاسخ به این سوال که به نظر شما اعمال این محدودیت منجر به کاهش عرضه در بازار نمی‌شود؟ گفت: هدف اصلی از اعمال محدودیت فروش جلوگیری از انجام معاملات غیرواقعی در بازار تسه است، به همین دلیل مساله کاهش عرضه اتفاق نمی‌افتد زیرا افرادی خریدار اوراق هستند که پرونده دریافت تسهیلات مسکن داشته و خریدار واقعی واحد مسکونی هستند.

او در رابطه با سقف خرید اوراق تسه گفت: سقف خرید اوراق تسهیلات مسکن معادل سقف تعیین‌شده برای دریافت تسهیلات مسکن در تهران و در مجموع 140 ورقه است که 20 ورقه آن بابت دریافت 10 میلیون تومان تعمیرات (جعاله) مسکن خواهد بود و در صورت عدم رعایت محدودیت فوق، معاملات فرد در همان روز ابطال خواهد شد. همچنین، ثبت درخواست‌های خرید بیش از سقف تعیین‌شده صرفاً توسط بانک مسکن یا کارگزاری بانک مسکن قابل انجام است.

او در پاسخ به این سوال که چرا با وجود تلاش دولت برای تحریک تقاضای خرید مسکن و رونق دوباره این بازار، قیمت اوراق افزایش یافته است؟ گفت: نکته‌ای که باید در این خصوص مدنظر قرار دهیم این است که تنها بخشی از عوامل موثر در نرخ اوراق تسهیلات مسکن تابع شرایط بازار سرمایه است و بخش عمده آن به وضعیت عرضه و تقاضای مسکن و نرخ تسهیلات در کشور بر‌می‌گردد.

او افزود: در زمان‌هایی که شاهد افزایش تقاضای خرید در بازار مسکن هستیم، به طور معمول خریداران، تقاضای بیشتری برای دریافت وام دارند و در کنار آن، دریافت تسهیلات از محل خرید اوراق تسه نیز افزایش می‌یابد و افزایش تقاضا در بازار اتفاق خواهد افتاد.

محسنی در ادامه بیان کرد: نکته دیگر اینکه عنصر زمان و فصلی که اوراق در آن خرید و فروش می‌شود، یک مولفه تاثیرگذار است زیرا در فصولی که بازار مسکن با اقبال بیشتری مواجه است قطعاً خرید و فروش اوراق با افزایش مواجه می‌شود.

او افزود: علاوه بر این به دلیل افزایش تدریجی سقف تسهیلات، متقاضیان باید تعداد اوراق بیشتری خریداری کنند و این مساله نیز موجب افزایش قیمت می‌شود. در حال حاضر سقف وامی که به زوجین تعلق می‌گیرد، 110 میلیون تومان است و سقف وام هر فرد نیز که به صورت انفرادی اقدام به خرید مسکن می‌کند، 70 میلیون تومان است. البته در این سقف‌ها 10 میلیون وام جعاله نیز در نظر گرفته شده است.

محسنی گفت: بنابراین ملاحظه می‌فرمایید که برای وام 110‌میلیونی جمعاً 220 ورقه باید خریداری شود و برای وام 70‌میلیونی نیز 140 برگه. در مواقعی که بازار مسکن مورد توجه قرار می‌گیرد این بازار را که خود به دلیل افزایش سقف وام‌ها دستخوش افزایش تقاضا شده بود با افزایش تقاضای مضاعف روبه‌رو می‌کند. درواقع همان مکانیسم عرضه و تقاضا که پیشتر هم به آن اشاره شد.

تیتر یک
از دست ندهید