در تحلیلی وضعیت بازارسهام بررسی شد

شفاف‌سازی خودرویی‌ها عامل سقوط/شاخص در کانال نزولی کوتاه‌مدت

کدخبر: ۱۴۳۵۹۷
عدم حمایت سهامداران حقوقی در بسیاری از گروه‌ها و به خصوص خودرویی‌ها، اصلاح شاخص در محدوده 76 هزار واحدی را با شکست مواجه کرد. با این حال بورس تهران در حال حاضر یک محدوده بازگشت قوی در مقابل خود دارد.
شفاف‌سازی خودرویی‌ها عامل سقوط/شاخص در کانال نزولی کوتاه‌مدت
حامد افسرطلا:

بورس تهران در حالی به تعطیلات پایان هفته خود وارد شد که شاخص کل با افت 647 واحدی، حمایت 76 هزار واحدی را گذراند. عدم حمایت سهامداران حقوقی در بسیاری از گروه‌ها و به خصوص خودرویی‌ها، اصلاح شاخص در محدوده 76 هزار واحدی را با شکست مواجه کرد. با این حال بورس تهران در حال حاضر یک محدوده بازگشت قوی در مقابل خود دارد.

به گزارش اقتصادنیوز، بورس تهران در حالی به پایان دومین ماه سال جاری نزدیک می‌شود که به مانند سال 93، بورس تهران روند نزولی قدرتمندی به خود گرفته است. خودروساز‌ها در حال حاضر به عنوان رهبر روانی مهمی در بورس تهران شناخته می‌شوند و عدم حمایت حقوقی‌ها در این گروه، شاخص را دچار بحران کرده است.

شفاف‌سازی خودرویی‌ها عامل سقوط
بازار بورس تهران در روز معملاتی حمایت اصلی خود در محدوده 76 هزار واحد را از دست داد. این رخداد به دلیل انتشار گزارش شفاف‌سازی ایران خودرو قبل از شروع بازار بوده است. در این گزارش قد شده است که به علت اصلاحیه قانون مالیات‌های مستقیم، مصوبه فروردین 95، افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی‌ها مشمول مالیات خواهد بود که انجام افزایش سرمایه برای این شرکت میسر نخواهد بود.

این اعلامیه شفاف‌سازی خودرویی‌ها را درگیر عرضه سنگین از جانب تمام سهامدارن کرد و در روزی که احساس می‌شد شاص اصلاح گردد، این امر به نتیجه نرسید.

شاخص در کانال نزولی کوتاه‌مدت

شاخص در حال حاضر در کانال صعودی بلند مدت و میان خود در روند 15 و یک‌سال گذشته است. با این‌حال کانال کوتاه مدت بورس تهران در اردیبهشت ماه سال جاری وارد روند نزولی شده است. با این وجود در کانال رگرسیونی شاخص توانایی نزول تا محدوده 70 هزار واحد در روند 15‌ساله خود را دارد، با این حال با یک کانال هم‌گرا روبرو هستیم که که حد این نزول را قدری تعدیل کرده است.

حمایت 75 هزار واحدی در پیش رو بورس تهران
مهم‌ترین سطح حمایتی پیش رو بورس تهران در حال حاضر، سطح 75 هزار واحدی است. برخورد با این حمایت به احتمال قوی در هفته آتی معاملاتی خواهد بود. این سطح حمایت برای بورس تهران بسیار حائز اهمیت است، زیرا در صورت شکست این سطح شاخص تا 70 هزار واحد نیز سقوط خواهد داشت.

در نمودار بالا نیز این حمایت در دامنه فیوباچی بادبزنی که به زرد رنگ است مشخص شده و تقاطع فیبوناچی بادبزنی و دامنه اصلاحی فیبوناچی در ناحیه 61.8 نشان از قدرت بسیار بالا این حمایت جهت بازگشت است. در این نمودار حمایت 76 هزار واحدی نیز با نقطه چین نمایش داده شده است که پس از روز چهارشنبه، نزول شاخص را تا محدوده بین 74 و 75 هزار واحد تثبیت کرده است. این کاهش تا محدوده 75 هزار واحد می‌تواند پایان موج دوم شکل گرفته و ایجاد یک موج جدید باشد.

در زیر نیز اندیکاتور سیگنال هم‌گرایی و واگرایی در کنار هم با رنگ آبی و قرمز که در این محدوده می‌توانستند به هم نزدیک شوند و روند را تغییر دهند که شفاف‌سازی ایران‌خودرو از این عمل جلوگیری کرد. با این حال این دو اندیکاتور در جهت اصلاح هستند و سیگنال خرید در بازار مشهود است.

افزایش شاخص در دست خودروسازان
در هفته آتی نوسانات گروه خودروسازی به عنوان مهم‌ترین رهبر روانی بازار زیر ذره‌بین سهامداران خواهد بود‌. در صورتی که با درخواست ایران‌خودرو مبنی بر عدم دریافت مالیات جهت ارزیابی موافقت شود، این روند متوقف خواهد شد و بورس تهران روند صعودی بورس تهران به قوت بسیار زیادی آغاز خواهد شد. همان‌گونه که در نمودار مشخص است شاخص تا محدوده 81 هزار واحد صعود خواهد داشت که یک مقاومت قدرتمند برای بورس تهران است.  بار دیگر نقطه تلاقی دامنه فیبودناچی بادبزنی با دامنه اصلاحی فیبوناچی است.

این روند منوط به پرده‌برداری قراردا‌دهای خودروسازان و ایجاد جو روانی مثبت نسبت به آینده اقتصادی این صنعت است. جو روانی مثبت خودروسازان به عنوان یک نماینده بخش حقیقی اقتصاد کشور می‌تواند دیگر صنایع را نیز با خود همراه کند.

تیتر یک
  • گزارش اقتصادنیوز از بازارهای جهانی؛

    اقتصادنیوز: قیمت طلا برای چهارمین هفته متوالی افزایشی شد و شاخص دلار به پایین ترین حد هفت هفته اخیر سقوط کرد.

از دست ندهید
کارگزاری مفید